برای لیگ ملت هایی که با 12 درصد افزایش بیننده جهانی نسبت به سال گذشته روبرو شده همه چیز جذاب تر پیش می رود. بر اساس ارزیابی ها نرخ بیننده های تلویزیونی این رویداد در سراسر جهان نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی را تجربه می کند.
دردسرهای یک لیگ پر انتقاد
دردسرهای یک لیگ پر انتقاد
هلند، دومین حریف ایران در لیگ ملت های والیبال

دیدارهای هفته نخست در حال برگزاری است و دو شهر برازیلیا در برزیل و اوتاوا در کانادا میزبان این بازی ها هستند.

تیم ملی والیبال ایران در نخستین مسابقه خود در لیگ ملت های والیبال در سال ۲۰۲۲ به مصاف چین رفت و این تیم را سه بر یک شکست داد.

حالا شاگردان بهروز عطایی قرار است جمعه بیستم خرداد و از ساعت ۲۲ و ۳۰ به مصاف تیم ملی هلند دیگر تیم گروه یک بروند.

هلند را نمی توان حریفی آسان برای تیم ملی ایران معرفی کرد اما به هرحال سوابق هر دو تیم نشان می دهد می توان یک پیروزی قابل پیش بینی دیگر برای بلندقامتان ایران در نظر گرفت.

ایران و هلند خرداد سال گذشته نیز در همین رقابت های لیگ ملت های والیبال مقابل یکدیگر قرار گرفتند. تیم ایران که آن زمان آلکنو را به عنوان سرمربی همراه خود داشت در سه ست پیاپی تیم ملی هلند را شکست داد.

تیم ایران در حالی فردا به مصاف هلند می رود که در دیدار با چین ۱۴ امتیاز مستقیم را فقط از روی سرویس ها به دست آوردند که این می تواند یک نقطه اتکای بزرگ برای تیم عطایی باشد. البته تیم ملی والیبال ایران در مجموع ست‌های این مسابقه ۹۴ امتیاز کسب کرد که به ترتیب ۴۸ پوئن در حمله، ۷ امتیاز در دفاع، ۱۴ پوئن سرویس و ۲۵ امتیاز از اشتباهات بازیکنان چین بود.

روز جمعه به غیر از دیدار ایران و هلند، پنج مسابقه دیگر برگزار می شود که همگی از گروه دیگر هستند.

ثابت ها و سقوط کننده ها

حالا که لیگ ملت های والیبال هفته نخست خود را پشت سر میگذارد بهتر است یک بار دیگر مروری کوتاه بر تعداد تیم های شرکت کننده در این رقابت ها داشته باشیم.

۱۶ تیم در لیگ ۲۰۲۲ شرکت کرده اند که از این ۱۶ تیم، چهار تا «چلنجر» محسوب می شوند. این چهار تیم استرالیا، بلغارستان، کانادا و اسلوونی این چهار تیم هستند. چلنجر بدان معناست که امکان سقوط آنها از لیگ ملت ها وجود دارد و اگر سقوط کنند سال آینده در این رقابت ها حضور ندارند.

اما باقی تیم ها یعنی آرژانتین، برزیل، چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، هلند، لهستان، صربستان، آمریکا و البته ایران تیم های «کُر» و یا اصلی هستند، یعنی هر نتیجه ای بگیرند همچنان در لیگ ملت ها باقی می مانند حتی اگر تمامی دیدارهای پیش روی خود را ببازند.

بیهوده، مثل لیگ ملت های والیبال؟

در حالی که چند روزی بیشتر از آغاز لیگ والیبال ملت ها در سال ۲۰۲۲ نمی گذرد انتقادات از این رقابت ها دوباره آغاز شده است.

اصلی ترین دلیل انتقاد به لیگ ملت های والیبال ماهیت تبلیغاتی آن است. بر اساس گزارش ها بسیاری از مربیان و بازیکنانی که در این رقابت ها به میدان می روند از برگزاری این رقابت ها ناراضی هستند و تاثیر این مسابقات بر گسترش والیبال در جهان را ناچیز می شمارند.

بر اساس گزارش سایت های بین المللی لیگ ملت های والیبال با هدف تبلیغات و کسب درآمد بیشتر برگزارمی شود.

بسیاری از بازیکنان و مربیان و حتی فدراسیون های والیبال مخالف تداوم برگزاری این رقابت ها برای هر سال هستند و به نظر آنها چنین تورنمنتی با چنین فرمول برگزاری باید منسوخ شود چرا که از لحاظ گوناگون همانند مصدومیت بازیکنان و خستگی بیش از اندازه آن دردسرساز است.

فاصله بسیار زیاد برای رسیدن به کشور میزبان و طولانی بودن مدت زمان برگزاری رقابت ها از دیگر دلایل عمده مخالفت با این تورنمنت وسیع شمرده می شود. از سویی دیگر این تورنمنت به نسبت گستردگی و طولانی بودن خود چندان سطح بالا شمرده نمی شود و در مقایسه با رقابت های جهانی و المپیک از سطح پایین تری برخوردار است.

به هر حال سوال اصلی این است که فایده اصلی برگزاری این تورنمنت وسیع چیست؟

پاداش برنده ها و بازنده ها

تیم های شرکت کننده در لیگ ملت های والیبال بابت هر بازی در این رقابت ها درآمد زایی خواهند کرد، حتی اگر ببازند. بر اساس گزارش ها در دور نخست رقابت ها که هم اکنون شاهد برگزاری آن هستیم هر یک از تیم ها بابت برد ۹ هزار دلار پاداش دریافت خواهند کرد. تیم بازنده نیز ۴ هزار دلار میگیرد.

البته جوایز نقدی عمده اختصاص به تیم های اول تا سوم رقابت ها دارد. تیم قهرمان یک میلیون دلار پاداش می گیرد و تیم های دوم و سوم نیز به ترتیب ۵۰۰ و ۳۰۰ هزار دلار دریافت خواهند کرد.

برترین بازیکن تورنمنت نیز صاحب جایزه نقدی ۳۰ هزار دلاری خواهد شد.

بازیکنانی هم که در تیم منتخب تورنمنت قرار بگیرند هر یک ۱۰ هزار دلار پاداش دریافت می کنند.

چنین مبالغی برای تیم ها و بازیکنان در لیگ ملت های زنان نیز مشابه است و تفاوتی با بخش مردان ندارد.

چهارمین دوره لیگ ملت های والیبال زنان با حضور ۱۶ تیم از دهم خرداد ماه آغاز شد. ترکیه میزبان این دوره از رقابت های لیگ ملت های زنان جهان است.

برنامه بازی های روز جمعه در لیگ ملت های ۲۰۲۲ به این شرح است:

جمعه ۲۰ خرداد

گروه یک:

هلند – آمریکا؛ ساعت یک و ۳۰ دقیقه بامداد

برزیل – اسلوونی؛ ساعت چهار و ۳۰ دقیقه بامداد

هلند – ایران؛ ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه

گروه دوم:

صربستان – فرانسه؛ ساعت یک بامداد

لهستان – ایتالیا؛ ساعت چهار بامداد

صربستان – آرژانتین؛ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه

گروه ورزش

منبع : جام جم