درباره تعطیلی ۲ هفته ای تهران امروز تصمیم گرفته می شود
درباره تعطیلی ۲ هفته ای تهران امروز تصمیم گرفته می شود
عضو کمیته علمی ستاد مقابله‌ با کرونا با اشاره به اینکه امروز در مورد تعطیلی دو هفته ای تهران تصمیم گیری می شود، گفت: سرعت انتقال ویروس تا ۹ برابر افزایش یافته است.

به گزارش افلاکیون،‌عضو کمیته علمی ستاد مقابله‌ با کرونا با اشاره به اینکه امروز در مورد تعطیلی دو هفته ای تهران تصمیم گیری می شود، گفت: سرعت انتقال ویروس تا ۹ برابر افزایش یافته است.

به نوشته مهر مسعود مردانی،  در خصوص تعطیلی دو هفته‌ای تهران، اظهار داشت: این موضوع در حد پیشنهاد بوده و هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

وی افزود: در جلسه امروز استانداری با معاونین دانشگاه‌های علوم پزشکی در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد که امیدواریم مورد موافقت قرار گیرد چرا که این تعطیلی برای جلوگیری از مرگ و میرهای ناشی از کرونا مفید خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه باید شرکت در مجامع و سفرهای ضروری و غیر ضروری را به حداقل برسانیم، اظهار داشت: مانند ماه‌های اسفند و فروردین باید با کاهش سفرها به کم شدن چرخه ابتلای کرونا کمک کنیم.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این سوال که آمارهایی که از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود واقعی است یا خیر؟ گفت: این آمارها اشتباه نیست اما براساس توصیه سازمان بهداشت جهانی هر گونه آزمایش cpr مثبت ابتلاء به کرونا خواهد بود و این در حالی است که خود این تست‌ها ۵۰ تا ۶۰ درصد اطمینان خاطر ندارند. به همین دلیل وقتی کسی تستش منفی است، احتمال ۵۰ درصدی ابتلاء به کرونا وجود دارد و عملاً مثل مواردی که کرونا گزارش نمی‌شود ممکن است جزو مبتلایان باشند.

مردانی تصریح کرد: در فوتی‌ها هم همین طور است. تعداد زیادی هستند که اصلاً برای درمان به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند و در نهایت در خانه می‌میرند و کسانی که علائم کرونا را دارند و آنها نیز در خانه خود را مداوا می‌کنند و تستی نمی‌دهند. به همین دلیل است که آمارها متفاوت هستند.

وی افزود: در نهایت مردم باید بدانند که موارد مرگ و میر خیلی بیشتر از آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت خواهد بود.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ویروس کرونا، جهش کروموزومی دارد و سرعت انتقالش ۳ تا ۹ برابر شده، به طوری که اگر در اسفند و فروردین در خانواده یک نفر مبتلا می‌شد، یک تا دو ماه بعد، فرد دیگری از خانواده به این ویروس گرفتار می‌شد اما با افزایش سرعت سه تا ۹ برابری انتقال این ویروس، در حال حاضر اگر هر فردی در خانه گرفت، همه اعضای خانواده مبتلا خواهند شد.

مردانی در پاسخ به این سوال که آیا گرمای بالا باعث از بین رفتن ویروس می‌شود یا خیر؟ گفت: برخلاف آنفلوآنزا که بیماری فصلی است، بیماری کرونا اصلاً فصلی نیست و در ماه‌ها و فصل‌های مختلف سال و در اقشار ضعیف و پولدار دیده می‌شود.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا افزود: هر کسی آنتی بادی محافظت کننده در بدن نداشته باشد به کرونا مبتلا می‌شود و معمولاً افرادی که این ویروس را می‌گیرند کمتر مبتلا می‌شوند چرا که همچنان این آنتی بادی در بدنشان وجود دارد.

مردانی گفت: ایمنی سلولی و ذاتی فرد نیز در ابتلاء به بیماری نقش مهمی دارد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا فقط تب می‌تواند عامل ابتلاء به کرونا باشد یا خیر؟ تصریح کرد: تا زمانی که علت تب مشخص نشود و همراه با گلو درد و گوش درد و غیره نباشد فرض را بر کرونا گرفته و تا زمانی که خلاف آن ثابت نشده عنوان می‌کنیم که همین تک علامت می‌تواند باعث بروز این بیماری باشد.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در پاسخ به این سوال که چند روز بعد از ابتلای یک فرد در خانواده احتمال اینکه سایر اعضا نیز بگیرند وجود دارد؟ خاطرنشان کرد: به طور متوسط ۴ تا ۷ روز بعد از بروز علائم یک فرد در خانواده باید انتظار ابتلای دیگر اعضا را داشته باشیم و بعد از گذشت یک هفته معمولاً خطر کمتر است.