شنبه - ۱۳ آذر - ۱۴۰۰ | 28 ربيع ثاني 1443
گروه : اقتصادی
پ
  • شناسه : 9517
  • ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۹:۰۲

خصوصی‌سازی شکست خورد؟

  در سال ۹۴ شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی واگذار شد، جدا از اینکه در فرآیند مدیریت این شرکت در طول ۶ سال گذشته فسادی صورت گرفته یا نه، مالک اهلیت داشته یا نه، موضوعی است که در جای دیگر باید بررسی شود، اما سوال اصلی این است که چرا خصوصی سازی در ایران شکست می‌خورد؟ و این شکست‌ها چرا مدام تکرار می‌شود؟ تجربه شکست خصوصی‌سازی پیش از این برای شرکت‌های مهمی چون «کشت و صنعت دام‌پروری مغان»، «هپکو» و... نیز تکرار شده است.
خصوصی‌سازی شکست خورد؟
خصوصی‌سازی شکست خورد؟
به گزارش افلاکیون، خصوصی‌سازی چرا در ایران شکست می‌خورد و این شکست‌ها مدام تکرار می‌شود؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد اگر مقدمه واجب خصوصی‌سازی انجام نشود، نتیجه آن جز شکست نیست. این در حالی است که سیاستگذار در فرآیند خصوصی‌سازی به این اصل مهم بی‌توجه بوده و آن هم «تقدم آزادسازی بر خصوصی‌سازی» است. خصوصی‌سازی حرکت به سمت اقتصاد خصوصی‌محور است که مرحله اول آن آزادسازی و مرحله آخر، واگذاری شرکت دولتی است. علت شکست خصوصی‌سازی در ایران نیز این است که فرآیند خصوصی‌سازی از آخرین مرحله (واگذاری) شروع شده است.

مالکیت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به دولت برگشت. روز شنبه رئیس دیوان محاسبات با توییتی اعلام کرد که «با پیگیری دیوان محاسبات و همراهی دستگاه قضایی، ماجرای فسخ واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به نتیجه رسید و این شرکت به بیت‌المال بازگشت.» خبرها حاکی از این است که رای ابطال واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در زمستان سال گذشته صادر شده و علت تاخیر در اعلام حکم دادگاه، تمهید شرایط انتقال مالکیت توسط دولت و جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات کارگری بوده است.

 

در سال ۹۴ شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی واگذار شد، جدا از اینکه در فرآیند مدیریت این شرکت در طول ۶ سال گذشته فسادی صورت گرفته یا نه، مالک اهلیت داشته یا نه، موضوعی است که در جای دیگر باید بررسی شود، اما سوال اصلی این است که چرا خصوصی سازی در ایران شکست می‌خورد؟ و این شکست‌ها چرا مدام تکرار می‌شود؟ تجربه شکست خصوصی‌سازی پیش از این برای شرکت‌های مهمی چون «کشت و صنعت دام‌پروری مغان»، «هپکو» و… نیز تکرار شده است.

 

کارشناسان اقتصادی در پاسخ به این سوال همواره این موضوع را مورد تاکید قرار می‌دهند که اگر مقدمه واجب خصوصی‌سازی انجام نشود، به شکست منجر می‌شود؛ این در حالی است که سیاست‌گذار در فرآیند خصوصی‌سازی به این اصل مهم بی‌توجه بوده و آن هم «تقدم آزادسازی بر خصوصی‌سازی» است.

 

سوء‌تفاهم در دو مفهوم

در این میان، به نظر می‌آید چندین سوء‌تفاهم در خصوص بحث آزادسازی و خصوصی‌سازی نیز وجود دارد. نخستین مورد آن مفهوم آزادسازی اقتصاد است. برخی تصور می‌کنند که آزادسازی اقتصاد، صرفا آزادسازی قیمت‌ها است؛ این در حالی است که این تصور صحیح نیست. منظور از آزادسازی این است که محیط کسب وکار برای فعالیت همه شهروندان آزاد و دارای قواعد همه‌شمول و غیر تبعیض‌آمیز باشد. به عبارت دیگر، مناسب شدن یک محیط برای کسب و کار مانند این است که یک ساختمان برای سکونت مناسب باشد و شرایط برای زندگی و آرامش همه ساکنان فراهم شود.

 

این در حالی است که در حال حاضر محیط کسب و کار مانند ساختمانی می‌ماند که هر واحدی ساز خود را می‌زند و به حقوق همدیگر پایبند نیستند. عدم مداخله دولت در اقتصاد و کاهش تصدی‌گری، مقررات‌زدایی و… نیز از دیگر عوامل آزادسازی است. به عبارت دیگر، هدف از آزادسازی، آماده‌سازی بستر فعالیت اقتصادی است که در حال حاضر حاصلخیز نیست. در طرف دیگر، خصوصی‌سازی حرکت به سمت اقتصاد خصوصی‌محور است که مرحله اول آن آزادسازی و مرحله آخر آن واگذاری شرکت‌های دولتی است. علت شکست خصوصی‌سازی در ایران نیز این است که فرآیند خصوصی‌سازی از آخرین مرحله‌(یعنی واگذاری) شروع شده است.

 

تحقق پیش‌بینی ۲۰ سال گذشته

بیش از ۲۰ سال پیش دکتر موسی غنی‌نژاد، اقتصاددان پس از اولین تجربیات خصوصی‌سازی اعلام کرد «بدون رعایت تقدم آزادسازی بر خصوصی‌سازی، خصوصی‌سازی عملا به بازتوزیع اموال عمومی و رانت‌های انحصاری به تعدادی از افراد نزدیک به قدرت خواهد انجامید و هدف واقعی آن که بالا بردن توان تولیدی و بهره‌وری است تحقق نخواهد یافت.»

 

ارزیابی‌ها حاکی از این است که سیاست‌های خصوصی‌سازی طی برنامه اول و دوم توسعه، به‌رغم نیات خیر مبتکران آن نتایج مورد انتظار و مطلوبی را به بار نیاورده است؛ بنابراین بررسی هر چند اجمالی علل شکست این سیاست‌ها می‌تواند برای سیاستگذاری‌های آینده مفید باشد. در این رابطه دکتر غنی‌نژاد در تحلیل علل شکست خصوصی‌سازی در سرمقاله‌ای در «دنیای اقتصاد» نوشت:یکی از مهم‌ترین این علل، غفلت از مساله مهم حقوق مالکیت فردی بوده است.

 

در ایران به شیوه کشورهای پیشرفته صنعتی همانند انگلستان نمی‌توان خصوصی‌سازی کرد؛ زیرا ساختار مالی، اقتصادی و حقوقی مناسب برای این کار در ایران وجود ندارد. به اعتقاد وی، تا زمانی که بازار سرمایه واقعی وجود نداشته باشد، ارزش‌گذاری دارایی‌ها و سهام واحدهای صنعتی مبنای درستی پیدا نخواهد کرد و ناگزیر صرفا به روش‌های اداری و با تصمیمات خودسرانه یک یا چند نفر صورت خواهد گرفت.

 

این کار راه را برای اعمال نفوذها و احیانا سوءاستفاده‌ها باز خواهد کرد. تا وقتی که بازار رقابتی سهام و بازار رقابتی مدیران، فارغ از هرگونه اعمال نفوذ و دست‌اندازی دولتمردان حاکم به وجود نیامده، هیچ مکانیزم بیرونی و درونی کنترل‌کننده برای بهبود بهره‌وری و کارآیی بنگاه‌ها، به‌خصوص شرکت‌های سهامی قابل تصور نیست. بنابراین در چنین شرایطی حتی اگر تمام سهام یک بنگاه صنعتی به مردم واگذار شود، هیچ تضمینی برای مدیریت کارآمد بنگاه وجود نخواهد داشت.

 

در این میان، دارندگان اکثریت سهام یا کسانی که به هر طریق اهرم‌های اداره بنگاه را به دست می‌گیرند، به علت نبود مکانیزم‌های کنترلی، منافع خود را احیانا به زیان بقیه سهامداران حداکثر خواهند کرد؛ زیرا بالا بردن بهره‌وری بنگاه الزاما آسان‌ترین و سریع‌ترین راه ثروت‌اندوزی برای آنها نخواهد بود.

 

این اقتصاددان در تحلیلی که ۲۰سال پیش منتشر شده بر این موضوع تاکید کرده که دولتی بودن نظام بانکی ایران‌ از یکسو و سیطره همه‌جانبه قدرت بوروکراتیک دولت در تمام زوایای روابط اقتصادی در جامعه از سوی دیگر، باعث خواهد شد که حتی اگر مالکیت همه واحدهای صنعتی به مردم واگذار شود، باز این واحدها همچنان طفیلی و جیره‌خوار دولت باقی خواهند ماند؛ زیرا برای گرفتن اعتبارات و نیز اخذ مجوزهای متعدد و گوناگون برای فعالیت مجبور به دریوزگی از دولت خواهند بود. با چنین شدت و وسعت قدرت اقتصادی دولت، حقوق مالکیت فردی و بخش خصوصی، صورت‌های بی‌محتوایی بیش نیستند.

 

خصوصی‌سازی در این شرایط به اهداف واقعی آن‌ که بالابردن توان تولیدی و بهره‌وری بنگاه‌ها است، نمی‌تواند نائل آید و عملا به بازتوزیع اموال عمومی و رانت‌های انحصاری به تعدادی از افراد نزدیک به قدرت خواهد انجامید.

 

مضمون این نقل قول بر این نکته تاکید دارد که آزاد‌سازی مقدم بر خصوصی‌سازی و شرط لازم برای انجام موفقیت‌آمیز آن است. البته تجربه خصوصی‌سازی‌های گسترده‌ای که در فاصله این بیست و اندی سال، به ویژه پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی صورت‌گرفته، حقایق تلخ دیگری را هم در جزئیات برملا کرده است. اگر در آغاز، یعنی طی برنامه نخست و دوم توسعه، تاکید بر بخش خصوصی و خصوصی‌سازی بود، از این به بعد تاکید بر واگذاری بنگاه‌های دولتی است و نه صرفا خصوصی‌سازی و این واگذاری مفهوم بسیار سیالی است که از بخش تعاونی گرفته تا بخش عمومی غیردولتی و حتی انواع نهادهای وابسته به قدرت سیاسی و نظامی را نیز در بر می‌گیرد.

 

به علاوه، با تفسیر خاصی از بخش خصوصی که در آن صرفا تاکید بر مالکیت اکثریت سهام بنگاه است و نه مدیریت آن، عملا در بسیاری از بنگاه‌های بزرگی که امروزه در بخش خصوصی طبقه‌بندی می‌شوند، مدیریت منصوب دولت و قدرت سیاسی حاکم است. این شیوه خصوصی‌سازی که به ظاهر‌سازی تنه می‌زند، نه تنها همه معایب بخش دولتی را عملا در خود دارد، بلکه فراتر از آن فساد، اتلاف منابع گسترده و نابودی سرمایه اجتماعی را نیز به همراه می‌آورد.

 

ایست به خصوصی سازی!

با این حساب، بر اساس تحلیل دکتر غنی‌نژاد، عقل و تدبیر ایجاب می‌کند خصوصی‌سازی متوقف شود و به جای آن آزاد‌سازی به معنای حقیقی آن در دستور کار قرار گیرد. ضرورت تقدم آزادسازی بر خصوصی‌سازی نه تنها در تئوری بلکه در عمل و تجربه نیز به اثبات رسیده است. بر اساس این گزارش، شکست خصوصی‌سازی در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه و نمونه‌های مشابه آن حاکی از این است که پیش‌بینی دو دهه گذشته درست بوده و عامل اصلی آن هم عدم توجه به مقدمه واجب آن است.

 

بر این اساس، به نظر می‌رسد نباید در واگذاری بنگاه‌های دولتی شتاب به خرج داد. با مقررات‌زدایی دولتی و تحکیم حقوق مالکیت فردی، بخش خصوصی صنعتی به خودی خود پا می‌گیرد. با پا گرفتن بخش خصوصی به مفهوم حقیقی کلمه، ایجاد بازار سهام و سرمایه رقابتی و تشکیل بازار رقابتی مدیران است که می‌توان در گام بعدی به خصوصی‌سازی واقعی بنگاه‌های دولتی دست یافت.

برچسب ها

افزایش قیمت یورو ودلار در صرافی های بانکی ۱۱ آذر ۱۴۰۰

افزایش قیمت یورو ودلار در صرافی های بانکی

بهای خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۱۶۱ تومان و نرخ فروش آن ۲۶ هزار و ۳۹۸ تومان بود. قیمت فروش یورو در ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه در مقایسه با روز گذشته با ۹۴۷ تومان افزایش، برابر با ۳۱ هزار و ۵۹۹ تومان بود.

سرم های انسانی دپو شده در گمرک بندر عباس ظرف ۴۸ ساعت ترخیص شود ۱۰ آذر ۱۴۰۰

سرم های انسانی دپو شده در گمرک بندر عباس ظرف ۴۸ ساعت ترخیص شود

معاون فنی گمرک ایران گفت: این محموله به میزان ۵۰ هزار بطری سرم قندی، ۵۰ هزار بطری سرم نمکی و ۱۶۰ هزار بطری سرم لاکتات در بسته بندی ۲۱۸ پالت (۱۶۶ تن به ارزش بیش از ۱۵۵ هزار دلار) است که از تاریخ ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ در گمرک بندرعباس نگهداری شده و دستگاه‌های مرتبط اقداماتی برای ترخیص آن انجام نداده اند.

گمرک میلک : تا اطلاع ثانوی تجار از ارسال محموله تجاری خودداری کنند ۱۰ آذر ۱۴۰۰

گمرک میلک : تا اطلاع ثانوی تجار از ارسال محموله تجاری خودداری کنند

روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: پس از بروز درگیری محدود در ده کیلومتری گمرک میلک در استان سیستان و بلوچستان و استقرار نیرو‌های نظامی در مرز و خروج محموله‌های تجاری، ایمن سازی محوطه و کامیون‌های حامل کالا در دستور کار قرار گرفت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت افلاکیون منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آتش سوزی کارگاه تولید قفسه های فلزی در غرب تهران ۱۲ آذر ۱۴۰۰

آتش سوزی کارگاه تولید قفسه های فلزی در غرب تهران

وی با بیان اینکه حادثه در کارگاهی به مساحت حدود ۸۰۰ متر مربع رخ داده بود، افزود:‌ محل حادثه یک کارگاه تولید قفسه‌های فلزی بود که حریق در قسمت رنگ سازی و کوره آن رخ داده و حدود ۲۰۰ مترمربع از فضایی مسقف را در برگرفته و در حال سرایت به اماکن مجاور بود.

محورهای شمالی ترافیک پر حجم / بارش برف وباران در جاده های ۵ استان ۱۲ آذر ۱۴۰۰

محورهای شمالی ترافیک پر حجم / بارش برف وباران در جاده های ۵ استان

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک پرحجم اما روان در آزادراه کرج - قزوین حدفاصل استاندارد تا مهرویلا خبر داد و گفت:‌ وضعیتی مشابه در آزادراه قزوین - کرج حدفاصل محمدشهر تا پل فردیس نیز وجود دارد. ترافیک محور تهران - فشم در محدوده های گردنه قوچک و رودک نیز نیمه سنگین است.

رئیسی در جمع خانواده بیماران SMAدر مقابل خانه ملت ۱۱ آذر ۱۴۰۰

رئیسی در جمع خانواده بیماران SMAدر مقابل خانه ملت

رئیس جمهور، هنگام خروج از ساختمان مجلس، با مشاهده خانواده هایی که به همراه فرزندان بیمار خود کنار خیابان تجمع کرده بودند، از ماشین پیاده شده و با حضور در جمع ایشان با این خانواده ها گفتگو کرد.

ارثیه ی خونین ۱۰ آذر ۱۴۰۰

ارثیه ی خونین

وع یک یا چند فقره قتل، گاهی نتیجه مرگبار مشاجره اعضای یک خانواده بر سر ارثیه است که تا به حال خون‌های زیادی برای آن ریخته شده است.

خسوف کامل  ۲۰۲۱  در شنبه آینده رخ می دهد ۱۰ آذر ۱۴۰۰

خسوف کامل ۲۰۲۱ در شنبه آینده رخ می دهد

خورشید گرفتگی کامل زمانی اتفاق می‌افتد که ماه بین خورشید و زمین قرار گیرد و سایه آن روی زمین بیفتد به این ترتیب نور خورشید به زمین نمی‌رسد.

افزایش قیمت یورو ودلار در صرافی های بانکی ۱۱ آذر ۱۴۰۰

افزایش قیمت یورو ودلار در صرافی های بانکی

بهای خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار و ۱۶۱ تومان و نرخ فروش آن ۲۶ هزار و ۳۹۸ تومان بود. قیمت فروش یورو در ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه در مقایسه با روز گذشته با ۹۴۷ تومان افزایش، برابر با ۳۱ هزار و ۵۹۹ تومان بود.

سرم های انسانی دپو شده در گمرک بندر عباس ظرف ۴۸ ساعت ترخیص شود ۱۰ آذر ۱۴۰۰

سرم های انسانی دپو شده در گمرک بندر عباس ظرف ۴۸ ساعت ترخیص شود

معاون فنی گمرک ایران گفت: این محموله به میزان ۵۰ هزار بطری سرم قندی، ۵۰ هزار بطری سرم نمکی و ۱۶۰ هزار بطری سرم لاکتات در بسته بندی ۲۱۸ پالت (۱۶۶ تن به ارزش بیش از ۱۵۵ هزار دلار) است که از تاریخ ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ در گمرک بندرعباس نگهداری شده و دستگاه‌های مرتبط اقداماتی برای ترخیص آن انجام نداده اند.

گمرک میلک : تا اطلاع ثانوی تجار از ارسال محموله تجاری خودداری کنند ۱۰ آذر ۱۴۰۰

گمرک میلک : تا اطلاع ثانوی تجار از ارسال محموله تجاری خودداری کنند

روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: پس از بروز درگیری محدود در ده کیلومتری گمرک میلک در استان سیستان و بلوچستان و استقرار نیرو‌های نظامی در مرز و خروج محموله‌های تجاری، ایمن سازی محوطه و کامیون‌های حامل کالا در دستور کار قرار گرفت.

ایران به کشور وارد کننده فرآورده نفتی مثل بنزین تبدیل می شود ۰۹ آذر ۱۴۰۰

ایران به کشور وارد کننده فرآورده نفتی مثل بنزین تبدیل می شود

به گزارش افلاکیون  به نقل از خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی در نشست با سرمایه‌گذاران شرکت‌های پتروپالایش کشور گفت: تاکنون تلاش‌های زیادی انجام شده است، اما مصرف نیز به همان میزان افزایش یافته، اگر کرونا نبود شاید مصرف بنزین در کشور بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر در روز بود در حالی که تولیدمان ۱۰۶ میلیون لیتر در روز است.

اتمام اعتبار بانکها جهت ثبت نام ودیعه مسکن /وزارت راه: قبل نداریم ۰۷ آذر ۱۴۰۰

اتمام اعتبار بانکها جهت ثبت نام ودیعه مسکن /وزارت راه: قبل نداریم

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی با اعلام اینکه سامانه ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن از سوی وزرات راه و شهرسازی اداره می‌شود، افزود: تاکنون حدود ۱۳۰ هزار میلیارد ریال، بیش از سهمیه تعیین شده ستاد کرونا، ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن انجام شده است و بانک‌ها هیچ تعهدی برای پرداخت تسهیلات بیش از سهمیه‌های تعیین شده از سوی ستاد کرونا ندارند.

درگیری ها وارد فاز جدیدی شد / اقدام استقلالی ها دربی را لغو می کند؟! ۱۲ آذر ۱۴۰۰

درگیری ها وارد فاز جدیدی شد / اقدام استقلالی ها دربی را لغو می کند؟!

درگیری‌ها بین سازمان لیگ و باشگاه استقلال با این موضوع وارد فاز جدیدی شد، به خصوص اینکه شرکت توسعه و نگه‌داری اماکن ورزشی از اقدام باشگاه استقلال دفاع کرده است.

آتش سوزی کارگاه تولید قفسه های فلزی در غرب تهران ۱۲ آذر ۱۴۰۰

آتش سوزی کارگاه تولید قفسه های فلزی در غرب تهران

وی با بیان اینکه حادثه در کارگاهی به مساحت حدود ۸۰۰ متر مربع رخ داده بود، افزود:‌ محل حادثه یک کارگاه تولید قفسه‌های فلزی بود که حریق در قسمت رنگ سازی و کوره آن رخ داده و حدود ۲۰۰ مترمربع از فضایی مسقف را در برگرفته و در حال سرایت به اماکن مجاور بود.

غرب ابتکار عمل واقعی خود را در خاتمه دادن به تحریم ها ارائه دهد ۱۲ آذر ۱۴۰۰

غرب ابتکار عمل واقعی خود را در خاتمه دادن به تحریم ها ارائه دهد

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین صبح امروز (جمعه) تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص روند مذاکرات جاری در وین بین ایران و گروه ۱+۴ رایزنی کرد.

محورهای شمالی ترافیک پر حجم / بارش برف وباران در جاده های ۵ استان ۱۲ آذر ۱۴۰۰

محورهای شمالی ترافیک پر حجم / بارش برف وباران در جاده های ۵ استان

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک پرحجم اما روان در آزادراه کرج - قزوین حدفاصل استاندارد تا مهرویلا خبر داد و گفت:‌ وضعیتی مشابه در آزادراه قزوین - کرج حدفاصل محمدشهر تا پل فردیس نیز وجود دارد. ترافیک محور تهران - فشم در محدوده های گردنه قوچک و رودک نیز نیمه سنگین است.

در یک کلمه ؛ملت ایران به چیزی کمتر از لغو همه تحریم ها تن نخواهد داد ۱۲ آذر ۱۴۰۰

در یک کلمه ؛ملت ایران به چیزی کمتر از لغو همه تحریم ها تن نخواهد داد

آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه تقوا محدود به اعمال فردی نیست، گفت: در فضای شهر هم برای خدا حریم نگاه دارید و تلاش کنید این فضا آلوده نشود که اگر این اتفاق بیفتد مایه اندوه و مصیبت خواهد شد.

ورود هواداران به ورزشگاه امکان پذیر نیست ! منتظر نباشید ۱۰ آذر ۱۴۰۰

ورود هواداران به ورزشگاه امکان پذیر نیست ! منتظر نباشید

به گزارش افلاکیون  پس از بازی استقلال مقابل نساجی و پرسپولیس مقابل نفت آبادان در ورزشگاه آزادی که با حضور هواداران برگزار شد، امیدِ حضور آن‌ها تا پایان فصل حداقل در ورزشگاه آزادی به وجود آمد. هر چند انتقاداتی به این مهم شد و سایر باشگاه‌های لیگ برتر به این اتفاق معترض شدند که این مهم منصفانه نیست و اگر قرار به حضور هواداران است، باید تمام استادیوم‌ها این مجوز را کسب کنند.

لیونل مسی برای هفتمین بار جایزه توپ طلا را به دست آورد ۰۹ آذر ۱۴۰۰

لیونل مسی برای هفتمین بار جایزه توپ طلا را به دست آورد

این توپ طلا در حالی به لیونل مسی رسید که رقابت نزدیکی بین او و روبرت لواندوفسکی ستاره لهستانی باشگاه بایرن مونیخ وجود داشت. بعد از مسی و لواندوفسکی نیز جورجینیو به عنوان سومین بازیکن برتر جهان از نگاه فرانس فوتبال انتخاب شد.

شهرآورد با حضور تماشاگر ،منوط به رعایت دستور العمل های بهداشتی ۰۸ آذر ۱۴۰۰

شهرآورد با حضور تماشاگر ،منوط به رعایت دستور العمل های بهداشتی

محسن فرهادی، معاون فنی و مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت در ارتباط زنده با شبکه خبر گفت: خوشبختانه سویه امیکرون باعث عدم حضور تماشاگران در مسابقات این هفته لیگ برتر ندارد. در مسابقات قبلی دستورالعمل های بهداشتی به خوبی رعایت نشد البته ستاد ملی کرونا هم تاکنون در خصوص حضور تماشاگران هیچ گونه تصمیمی اتخاذ نکرده است.

برد شیرین تیم ملی بسکتبال در آغاز راه انتخابی جام جهانی ۰۵ آذر ۱۴۰۰

برد شیرین تیم ملی بسکتبال در آغاز راه انتخابی جام جهانی

دیدار رفت تیم‌های ملی بسکتبال ایران و بحرین در چارچوب پنجره نخست رقابت‌های انتخابی جام جهانی امروز جمعه در تالار بسکتبال آزادی برگزار شد که طی آن تیم ملی کشورمان با نتیجه ٨٢ بر ۶۶ موفق به شکست حریف خود شد.

طلسم پرسپولیس بعد از ۳بازی شکست /سرخ ها همسایه استقلال شدند ۰۳ آذر ۱۴۰۰

طلسم پرسپولیس بعد از ۳بازی شکست /سرخ ها همسایه استقلال شدند

این مسابقه با نتیجه یک بر صفر به سود پرسپولیس خاتمه پیدا کرد. با این نتیجه شاگردان گل‌محمدی جمع امتیازهای خود را به عدد 11 رساندند و به رده چهارم جدول رده‌بندی صعود کردند و همسایه استقلال شدند. نفت آبادان هم 4 امتیازی شد و در رده پانزدهم باقی ماند.