نایب رئیس مجلس گفت: فاز اول واحد‌های نهضت ملی مسکن در شهر‌های مختلف از جمله تهران در نیمه دوم امسال به اتمام می‌رسد.
خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن / تاریخ تحویل اولین واحدهای نهضت ملی مسکن
خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن / تاریخ تحویل اولین واحدهای نهضت ملی مسکن
نهضت ملی مسکن

به گزارش افلاکیون :ثبت نام نهضت ملی مسکن در سال آینده هم ادامه دارد؟. واحدهای نهضت ملی مسکن  که به بهره برداری می رسد؟ افتتاح نخسیتن واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن . قیمت واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن  چقدر است؟ مصالح ساختمانی به کار گرفته در ساخت واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اکبر نیکزاد گفت: در قالب نهضت ملی مسکن، ۱۰۰ هزار واحد در شهر‌ها در حال ساخت است و اولین فاز افتتاح‌های این طرح، در تمامی شهر‌ها از جمله پردیس، پرند، هشتگرد، قم، فاز بندر عباس، آذربایجان شرقی، در نیمه دوم امسال، به مالکان آن‌ها تحویل داده می‌شود.

به گفته رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تمامی واحد‌های مسکن مهر که از سوی این بنیاد ساخته شده بود، به اتمام رسیده و نه تنها مسکن مهر بلکه تمامی واحد‌های نیمه تمام مسکنی که باقی مانده، طبق دستوری که صادر شده به زودی به اتمام می‌رسد. تلاش می‌کنیم با همان ۱۵۰ میلیون تومان آورده و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات قبلی، متقاضیان بتوانند این واحدها را تحویل بگیرند، اما این قیمت‌ها ممکن است تغییر کند و این موضوع را به افراد اعلام کرده ایم.

آقای نیکزاد می‌گوید: طبق قانون جهش تولید مسکن، طرح نهضت ملی مسکن آغاز شد که در قالب این قانون، سالیانه باید یک میلیون واحد مسکونی؛ یعنی ۸۰۰ هزار واحد در شهر‌ها و ۲۰۰ هزار واحد در روستا‌ها ساخته شود. دولت نظارت دارد و قیمت‌ها باید از یک منطقی تبعیت کند. پیش از این، ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برای هر مترمربع، هزینه متوسط ساخت از سوی وزارت راه وشهرسازی تعیین شده بود.

پیش از این معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی اعلام کرده بود که پالایش‌های نهضت ملی مسکن در پایان خرداد به اتمام می‌رسد و اراضی بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی تامین شده است.

۱۴۰۰ گیگ اینترنت فقط ۱۶۵ هزارتومان ویژه مشترکین جدید!پوشش‌دهی نامحدود!!
آرتروز مفاصل خود را به طور قطعی درمان کنید !
موهات ریخته؟ با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت مو بکار( مشاوره رایگان)
فارسی ساز رایگان بازی‌های کامپیوتر
درمان کمردرد بدون دارو!

متقاضیان نهضت ملی مسکن بخوانند

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران گفت: سال آینده هم سایت نهضت ملی مسکن برای ثبت نام باز خواهد شد.

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران گفت: تا پایان سال تعدادی از واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرهای مختلف به بهره برداری می‌رسد و سال آینده هم سایت نهضت ملی مسکن برای ثبت نام باز خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت، امروز در برنامه میز اقتصاد آخرین وضعیت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن با حضور محبت خواه مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران، علی فرنام کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس ، شایان مدیرعامل بانک مسکن و خشایار باقر پور مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمران تهران بحث و بررسی شد.

آیا با وجود یک سال از اجرای طرح نهضت ملی مسکن اقدامات لازم برای اجرای این طرح تاکنون خوب پیش رفته است؟

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس: اجرای این طرح در ۴ سال برنامه ریزی شده و باید راه‌های تامین زمین و اتصال متقاضیان به پروژه صورت گیرد به نظر می‌رسد که به دو سال پایانی دولت که سال‌های ۱۴۰۲ می‌شود شاهد عرضه قابل توجه مسکن باشیم.

آیا برای شناسایی زمین در اجرای این طرح‌ها دولت توانسته موفق باشد؟

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس: باید در اجرای این طرح مشخص شود که اراضی تامین شده و این اراضی الحاق شوند واز سوی دیگر آماده سازی آنها انجام شود بنابراین انتظار می‌رود که بتوانیم در مدت زمان باقی مانده به هدف ۴ میلیون برسیم و به نظر می‌رسد از اجرای نیم میلیون واحد مسکونی به مرحله اجرایی رسیده باشد.

آیا در این طرح کار با سرعت خوب پیش می‌رود؟

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمران: از همان روز ابتدای شروع دولت سیزدهم که کلید این پروژه زده شد مشخص بود که پروژه زمان بری است چراکه اساسا پروسه تولید مسکن زمان بر است و باید اصلاحات لازم صورت گیرد وما باید واقع گرا باشیم تا اعلام کنیم چه زمانی واحدها را باید تحویل دهیم.

میزان حضور بخش خصوصی در این پروژه‌ها چقدر است؟

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمران: وزارت راه وشهرسازی هم از بخش خصوصی و هم از توان بخش تعاون در طرح نهضت ملی مسکن استفاده می‌کند و اما با ادامه این روند برای هر دوی این بخش‌ها در ادامه مسیر دچار اخلال می‌شود.

چنددرصد بخش مسکن توسط تعاون باید ساخته شود؟

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمران: ما با تجربیات منفی در طرح بحث سیاست گذاری مسکن روبرو هستیم چرا که هزینه‌ها در این بخش افزایش یافته و با سیاست گذاری‌های دستوری نمی‌توانیم این طرح را به مرحله اجرایی برسانیم این در حالی است که ۵۰ درصد مسکن کل کشور در تعاون ساخته می‌شود.

دغدغه ما آن است که طرح به موقع ساخته شد اما با تولید دستوری و بسیاری از کسانی کننده کار هستند پا جلو نمی‌گذارند چراکه بخش زیادی از این هزینه‌ها غیر واقعی است.

ما درگیر تورم هستیم و با این هزینه‌های تولیدی و با این اعداد و ارقام مسکن نمی‌شود مسکن با کیفیت ساخت.

سهم خودمالکی‌ها در این طرح چه میزان است و نظر شما در خصوص میزان آورده متقاضیان چیست؟

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس : ۹۰ درصد مسکن ملی در قالب خود مالک‌ها بوده و بسیاری از متقاضیانی که زمین داشتند با دریافت تسهیلات و تخفیفات از این طرح استفاده کردند.

در قانون جهش تولید اولویت تولید مسکن و تقویت عرضه است چه در قالب مسکن استیجاری و چه در قالب سایر طرح‌ها اما در این طرح باید حمایت و تسهیل در صدور مجوزها صورت گیرد.

چرا دستگاه‌ها در ارائه زمین به وزارت راه وشهرسازی برای تامین مسکن همکاری نمی‌کنند؟

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس: بیشترین مشکل در این طرح زمین است و اگر به آمار و افتتاح حساب و تکمیل وجه توجه شود مشخص می‌شود که تاکنون یک میلیون و ۴۷۰ هزار افتتاح حساب صورت گرفته است. باید آسیب شناسی صورت گیرد دستگاه‌های نمی‌آید در قانون جهش تولید همکاری کنند و تا زمانی که این طرح‌های حمایتی به سرانجام نرسیده باید طبق قانون طرح جهش تولید دستگاه‌ها اراضی خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

چه میزان تسهیلات و آورده به واحدهای طرح نهضت ملی مسکن پرداخت شده است؟

مدیرعامل بانک مسکن : ۴۷۴ هزار و ۱۴نفر متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در بانک افتتاح حساب کرده‌اند که از این میزان ۲۸۱ هزار و ۴۰۳ نفر آورده خود را به حساب طرح نهضت ملی مسکن واریز کرده‌اند.

جمع آورده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن ۱۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که از جمع آورده متقاضیان تاکنون ۸ هزار و ۸۰۰ میلیاردتومان به حساب سازندگان واریز شده و مابقی نیز نزد بانک است تا بنا به درخواست دستگاه‌های متولی به سازندگان پرداخت شود.

از محل تسهیلات نیز تاکنون حدودا ۷ هزار و ۴۳۸ میلیارد تومان به حساب سازندگان پرداخت شده است.

تعداد ۲۵۵ هزار و ۴۷۹ واحد در قالب ۲۱ هزار و ۹۴۹ پروژه به بانک برای انعقاد قرار داد معرفی شده که از این تعداد، ۷۹ هزار و ۹۰۰ واحد قراردادهایشان منعقد شده است و مبلغ تسهیلات منقعد شده ۲۷ هزار و ۱۴ میلیاردتومان است.

در قانون برنامه توسعه مسکن چه میزان تسهیلات باید به بخش مسکن اختصاص یابد؟

مدیرعامل بانک مسکن : در قانون بودجه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تصویب شده که بخشی از این میزان پرداخت شده است

متقاضیان چه میزان و در چند مرحله باید آورده پرداخت کنند؟

مدیرعامل بانک مسکن: در مرحله اول از ۱۰ میلیون تا ۴۰ میلیون تومان باید پرداخت شود و هرچه پروژه پیشرفت بیشتری کند زمان سریعتری واریز به بانک‌ها باید صورت گیرد .

در قانون برنامه و بودجه م سود در نظر گرفته برای تسهیلات چه میزان است؟

مدیرعامل بانک مسکن : در قانون بودجه ۱۸ درصد در نظر گرفته شده است و میزان تسهیلات نهضت ملی مسکن ۴۵۰ میلیون تومان برای تهران و ۴۰۰ میلیون تومان برای سایر شهرها و برای شهرهای کوچک ۳۵۰ میلیون تومان است.

چه میزان تاکنون پالایش در طرح نهضت ملی مسکن صورت گرفته است؟

مدیر کل راه وشهرسازی استان تهران : ثبت نام تا آخر اردیبهشت در طرح نهضت ملی مسکن با توجه به درخواست متقاضیان ادامه داشت وما سعی خواهیم کرد تا آخر خرداد این پالایش را به اتمام برسانیم.

در تهران در شهرهای جدید پرند و هشتگرد و پاکدشت متقاضیان می‌توانستند ثبت نام کنند و در ویرایش جدید متقاضیان باید شهر مورد سکونت خود را انتخاب کنند .

اولین تحویل واحدهای نهضت ملی مسکن کی خواهد بود؟

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران : امسال تحویل کلید خواهیم داشت در برخی از مناطق به موانعی از قبل پبش بینی نشده رسیده بودیم اما سعی خواهیم کرد در برخی از شهرها امسال قطعا واحدی را افتتاح کنیم.

چه تعداد ثبت نام کننده امسال صورت گرفته بود؟

مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران: در مرحله اول ثبت نام و بیش از ۵ ونیم میلیون نفر ثبت نام انجام شد که بیش از ۴ میلیون نفر واجد شرایط بودند ما امیدوار هستیم تا سال ۱۴۰۱ بار دیگر سایت را برای ثبت نام متقاضیان باز کنیم.

منبع : جام جم