حملات سنگین به بیرانوند که فیکس بازی کردن در آنتروپ را فراموش کند!
حملات سنگین به بیرانوند که فیکس بازی کردن در آنتروپ را فراموش کند!
لکو و رسانه‌های بلژیکی در ۴۸ ساعت پرونده حضور بیرانوند درون دروازه آنتورپ به‌ عنوان دروازه‌بان اصلی را بستند! همه کاسه‌کوزه‌ها سر او شکست تا این بار دیگر هواداران علیرضا نتوانند فشاری بیاورند که بازیکن مورد علاقه‌شان باید فیکس بازی کند.

به گزارش افلاکیون، روزنامه شرق نوشت: «‌علیرضا بیرانوند دروازه‌بان ملی‌پوش ایرانی ۴۸ ساعت زمان داشت تا از درخشش در لندن و هنرنمایی برای مورینیو و شاگردانش لذت ببرد. او که بعد از قریب به پنج ماه حضور در بلژیک و باشگاه آنتورپ فرصت به دست آورده بود بالاخره در ترکیب اصلی تیمش به میدان برود، برابر تاتنهام در آخرین دیدار مرحله گروهی درون دروازه قرار گرفت و تا جایی که توانست مقابل ضربات بازیکنان تاتنهام ایستادگی کرد؛ نتیجه شد آن که علیرضا از ۱۰ شوتی که در چارچوبش زده شد، هشت تا را سیو کرد و دو تا را هم گل خورد؛ ماحصل آن سیوها برایش امتیاز ۸.۱ از ۱۰ را به ارمغان آورد و او را تبدیل به بهترین بازیکن آنتورپ در جدال برابر تاتنهام کرد. او بعد از آن بازی، به‌ویژه بعد از تک‌به‌تکی که از بازیکنان تاتنهام گرفت، حسابی مورد تمجید قرار گرفت. در ایران رسانه‌ها رشادت‌هایش را گوشزد کردند و در رسانه‌های بلژیکی هم نه به هیجان رسانه‌های ایرانی، بلکه به‌عنوان اولین دیداری که او خودش را نشان داد، درخشش بیرانوند مورد توجه قرار گرفت.

با این‌ حال، نکته عجیب آن دیدار، واکنش‌های فردای سرمربی آنتورپ یعنی ایوان لکو بود. او با اشاره به سیوهای متعدد بیرانوند عملکرد این دروازه‌بان را قابل قبول دانست و از این موضوع پرده برداشت که هواداران زیاد بیرانوند حق دارند که بخواهند او به‌ عنوان دروازه‌بان اصلی ایفای نقش کند. با این‌ حال جمله عجیبش درباره این که «می‌توانست روی گل اول بازی بهتر عمل کند» زنگ خطر را به صدا درآورد! او نه از قول خودش بلکه از قول هواداران ژان بوتز، دیگر دروازه‌بان تیمش، گفت که آنها می‌گویند علیرضا می‌توانست روی ضربه ایستگاهی گرت بیل که منجر به گل اول بازی شد، بهتر عمل کند. ایوان لکو نهایتا با گفتن این جمله که «هر دو طیف درست می‌گویند» به صحبت‌هایش، فردای بازی با تاتنهام، پایان داد. این که هر دو طیف درست می‌گویند به این معنی است که ایوان لکو قبل از این که تصمیم بگیرد علیرضا را بیرانوند را دوباره درون دروازه قرار دهد، به این مورد فکر کرده که او با وجود حمایت‌های بی‌شمار هوادارانش چندان هم بی‌نقص نبوده است.

لکو اما نهایتا تصمیم مهم‌ترش را روز یکشنبه گرفت؛ در جریان دیدار خانگی‌اش برابر کلوب‌بروژ. این بار او تصمیم گرفت برای اولین بار علیرضا بیرانوند را در رقابت‌های لیگ هم به‌عنوان دروازه‌بان اصلی به زمین بفرستد. بیرو با آن که صد درصد رضایت لکو را به دست نیاورده بود ولی باز هم درون دروازه قرار گرفت. لکو می‌گفت: «بوتز دروازه‌بان خوبی بود ولی ما برای این بازی دنبال دروازه‌بان سطح بالایی بودیم. به همین خاطر علیرضا را برای ایستادن در دروازه انتخاب کردیم.» تا همین‌ جا به ظاهر هم که شده سرمربی اعتراف کرده بود که سطح دروازه‌بانی علیرضا بیرانوند ۲۸ساله از ژان بوتز ۲۵ساله بهتر است. دست‌ کم این موضوعی بود که بیرانوند در دیدار برابر تاتنهام نشان داده بود.

چرا بیرانوند درون دروازه قرار گرفت؟

قبل از ادامه بحث باید ابتدا تکلیف ژان بوتز فرانسوی مشخص شود. او از ابتدای فصل به‌عنوان دروازه‌بان اصلی آنتورپ بازی کرده بود و علیرضا چاره‌ای به غیر از نیمکت‌نشینی نداشت. بوتز در ۱۵ بازی لیگ و همچنین چندین بازی لیگ اروپا درون دروازه ایستاد ولی درست در پانزدهمین بازی و در تقابل برابر خنک، مرتکب اشتباه شد تا مسیر برای ورود بیرانوند به درون دروازه هموار شود. او با پاسی اشتباهی بازیکنان خنک را صاحب توپ کرد و آنها هم ضربه کاری را به آنتورپ زدند و بازی را ۴ بر ۲ بردند. بعد از آن بازی، ایوان لکو، سرمربی آنتورپ گفت که بهتر است بوتز یک بازی استراحت کند تا از لحاظ روحی مهیا شود. آن یک بازی، همان دیدار با تاتنهام بود که فرصت به علیرضا رسید تا درون دروازه بایستد. بیرانوند با وجود شکست ۲ بر صفر تیمش در لندن اما نمایش قابل‌ قبولی داشت و لکو را وادار کرد تا از او برابر بروژ هم استفاده کند. این‌ طور شد که بیرانوند برای اولین‌ بار بعد از ۱۵ هفته نیمکت‌نشینی فرصت حضور در ترکیب اصلی تیمش در لیگ را هم به دست آورد.

۳ اشتباه بیرانوند؛ سخت‌گیری یا واقعیت؟

حضور بیرانوند در ترکیب آنتورپ برابر کلوب‌بروژ اما دیگر با به‌به و چه‌چه همراه نبود که هیچ، باعث شد همه تقصیرات شکست ۲ بر صفر تازه تیمش هم به گردن او بیفتد! به عقیده رسانه‌های بلژیکی، بیرانوند چند اشتباه فاحش در این دیدار داشت که همگی دست‌به‌دست هم داد تا آنتورپ شکست بخورد. در واقع به زعم آنها کاری که بوتز در ۱۵ هفته انجام داد را بیرانوند در یک بازی رقم زد و نشان داد دروازه‌بان مطمئنی نیست! برای بیرانوند و تخریب سبک دروازه‌بانی‌اش سه دلیل از سوی بلژیکی‌ها عنوان شده که شاید سختگیرانه به نظر برسد. دلیل اول به بازی با تاتنهام برمی‌گردد که عنوان کردند جاگیری او روی ضربه ایستگاهی گرت بیل مناسب نبود. به اعتقاد آنها بیرانوند با جاگیری مناسب می‌توانست ضربه بیل که به کنج بالایی دروازه زده شده بود را مهار کند. با این‌ حال دو دلیلی که به‌تازگی مطرح شده حساس‌تر هستند؛ یکی کم‌اهمیت و دیگری مهم. اول این که می‌گویند بیرانوند روی گل اولی که در همان دقایق ابتدایی بازی داشته عملکرد بدی از خودش نشان داده است؛ به زعم آنها او زود روی پای بازیکن کلوب‌بروژ رفت و اگر بیشتر مقابلش می‌ایستاد آن گل را نمی‌خورد. جرم سنگین‌تر که حالا تمامی رسانه‌ها سر آن به توافق رسیده‌اند، این است که بازی با پای بیرانوند بد است! برای این موضوع دلیل هم عنوان شده است که مهم‌ترینش اخراج هم‌تیمی‌اش است. پاس نامطلوب بیرانوند برای هم‌تیمی‌ها کاری کرد که آنها توپ را لو بدهند و در نهایت برای حفاظت از دروازه مجبور به دادن خطا شدند؛ خطایی که منجر به اخراج بازیکن آنتورپ شد. گل دومی هم که بیرانوند خورد، دوباره برایش حرف‌وحدیثی آورده‌اند که او شروع مجدد خوبی نداشت. دست آخر هم این‌ طور نتیجه گرفتند که بازی با پای بوتز به‌مراتب از بیرانوند بهتر است. رسانه‌های بلژیکی برای این که آخرین ضربه را محکم‌تر به دروازه‌بان ایرانی آنتورپ بزنند، نظرسنجی‌اش راه انداختند و با منتشرکردن نتیجه آن، که بوتز حسابی از بیرانوند پیش است، این‌طور نسخه پیچیدند که دروازه‌بان فرانسوی از بیرانوند بهتر است.

اعتراف به اشتباه

مشخص نیست هدفی پشت حضور بیرانوند در دو بازی تقریبا دشوار تیمش در ترکیب اصلی بوده یا نه؛ هر چه هست الان ایوان لکو دیگر به علیرضا بیرانوند به‌عنوان دروازه‌بان اصلی فکر نمی‌کند! او می‌گوید اشتباه کرده است: «همان‌طور که گفتم برای این بازی دنبال دروازه‌بان سطح بالایی بودیم ولی علیرضا آن دروازه‌بانی که می‌خواستم نبود!» او از اشتباهش هم می‌گوید: «داشتن دو دروازه‌بان که هر دو مدعی فیکس‌بودن هستند اصلا خوب نیست. بازی‌دادن علیرضا در این دیدار ریسک بود که متأسفانه نتیجه نداد. این که او بازی کرد و چنین اشتباهاتی داشت مقصرش من هستم. اگر چیزی به غیر از این بگویم، دروغ است.» به‌ این‌ ترتیب ایوان لکو و رسانه‌های بلژیکی در ۴۸ ساعت پرونده حضور بیرانوند درون دروازه آنتورپ به‌ عنوان دروازه‌بان اصلی را بستند! همه کاسه‌کوزه‌ها سر او شکست تا این بار دیگر هواداران علیرضا نتوانند فشاری بیاورند که بازیکن مورد علاقه‌شان باید فیکس باشد!»

این در حالی است که برخی رسانه های داخل ایران نیز همسو با رسانه های بلژیکی به تخریب دروازبان اول تیم ملی ایران پرداختند که این رفتار آنان قتبل تامل است.