بنیامین نتانیاهو دوباره گوشه رینگ سیاست گیر افتاده است و بازهم پیشنهاد کابینه چرخشی داده که البته علی‌الظاهر رد شده، اما ۱۲ سال حضور در نخست‌وزیری، از او رقیبی سخت برای حذف ساخته و در حالی که ظواهر امر چه در کف خیابان و چه در دالان‌های قدرت به نفع او نیست، قدرت شیطان را نباید دست کم گرفت
حقه دقیقه نودی نتانیاهو برای نخست‌وزیر ماندن
حقه دقیقه نودی نتانیاهو برای نخست‌وزیر ماندن

به گزارش افلاکیون، بنیامین نتانیاهو دوباره گوشه رینگ سیاست گیر افتاده است و بازهم پیشنهاد کابینه چرخشی داده که البته علی‌الظاهر رد شده‌، اما ۱۲ سال حضور در نخست‌وزیری، از او رقیبی سخت برای حذف ساخته و در حالی که ظواهر امر چه در کف خیابان و چه در دالان‌های قدرت به نفع او نیست، قدرت شیطان را نباید دست کم گرفت.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تلاش برای ممانعت از تشکیل ائتلاف مخالفان، دیروز به «گیدئون سعر‌» رئیس حزب امید جدید پیشنهاد تشکیل کابینه‌ چرخشی سه‌جانبه را داده که بر اساس آن، ابتدا سعر به مدت ۱۸ ماه و بعد از او خود نتانیاهو به مدت دو سال نخست وزیر باشند و سرانجام نوبت به «نفتالی بنت‌» رئیس حزب «یامینا» برسد که تنها شش ماه در این سمت باشد. طبق گزارش‌ها، سعر این پیشنهاد را رد و اعلام کرده توافقی در کار نیست و خواستار جایگزین کردن نتانیاهو شده است.

یکی از دلایلی که نتانیاهو را به ماندن در قدرت امیدوار کرده، رقابتی است که میان سایر رقبای او برای تشکیل کابینه وجود دارد. نفتالی بنت هم دیروز در پایان نشست حزب خود از تمامی اعضای حزب حمایت گرفته است که وارد ائتلاف با لاپید شود، البته به شرطی که ابتدا او نخست‌وزیر شود و بعد لاپید. مأموریت «یائیر لاپید‌» رئیس حزب «یش عتید» برای تشکیل کابینه روز چهار‌‌‌‌شنبه به پایان می‌رسد. کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی پیش‌تر گزارش کرد که نفتالی بنت، رئیس حزب یامینا و یائیر لاپید رئیس حزب یش عتید با تشکیل کابینه ائتلافی موافقت کرده‌اند. مطابق این گزارش، مقرر شده ابتدا بنت تا سپتامبر ۲۰۲۳ نخست‌وزیر شود و پس از آن لاپید تا نوامبر ۲۰۲۵ این سمت را به عهده بگیرد.

انتظار تا چهارشنبه
روزنامه جروزالم‌پست نوشته انتظار می‌رود مراسم تحلیف، ظرف ۱۰ روز پس از اعلام توافق این دو نفر برگزار شود. ‌ نتانیاهو روز جمعه به «نفتالی بنت‌» حمله کرد و گفت که او کابینه راستگرا را رد کرده و در عوض می‌خواهد نخست‌وزیر «یک دولت چپگرا» باشد. لاپید روز یک‌‌‌‌شنبه گفت که به‌رغم جلسه‌ای که شب قبل‌تر با نفتالی بنت داشته، هنوز نمی‌داند قبل از فرا رسیدن ضرب‌الاجل چهار‌‌‌‌شنبه شب موفق به تشکیل کابینه ائتلافی با او شود. پیش از سخنان او رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده بودند دیدار لاپید و بنت گمانه‌زنی‌‌‌‌‌ها درباره احتمال توافق این دو برای عبور از نتانیاهو را تقویت کرده است. اواسط ماه پیش، رئیس رژیم صهیونیستی در پی ناکامی نتانیاهو در تشکیل کابینه «یائیر لاپید‌» را مأمور تشکیل کابینه کرد.

بعد از برگزاری یک انتخابات نیمه‌تمام دیگر در ماه مارس ۲۰۲۱در فلسطین اشغالی، نه نتانیاهو و نه هیچ‌یک از رقیبانش قادر به تشکیل کابینه نبودند، اما نظر اکثریت قانونگذاران رژیم صهیونیستی این بود که رئیس این رژیم، بار دیگر نتانیاهو را مأمور تشکیل کابینه کند. نتانیاهو بعد از چند هفته رایزنی با طرف‌های مختلف پیشنهادهای مختلفی از جمله استعفای موقت از سمتش را مطرح کرد اما این پیشنهادات به او کمکی برای عبور از مخالفت‌‌‌‌‌ها نکرد و او سرانجام در تشکیل کابینه شکست خورد.

نتانیاهو امیدوار است رقبای او هم نتوانند کابینه تشکیل دهند تا رژیم صهیونیستی مجبور به برگزاری پنجمین انتخابات از سال ۲۰۱۹ شود. چنین سناریویی او را که از ماه مه ۲۰۲۰ درگیر محاکمه در پرونده‌های فساد است دست‌کم تا چند ماه دیگر در قدرت نگاه می‌داشت. این در حالی است که طبق روال هفته‌های گذشته، تعداد زیادی از ساکنان تل‌آویو بار دیگر برای اعتراض به عملکرد و فساد «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و حمایت از احزاب مخالف، به خیابان‌‌‌‌‌ها آمدند. به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، اعضای جنبش «پرچم سیاه‌» که طی چند ماه گذشته در شامگاه شنبه‌‌‌‌‌ها تظاهرات و تجمع‌های ضد نتانیاهو برگزار می‌کردند، این بار برای اعلام حمایت از تشکیل کابینه از سوی ائتلاف احزاب اپوزیسیون تجمع کردند. افراد بعد از انتشار خبری مبنی توافق «یائیر لاپید‌» رئیس حزب یش‌عتید با «نفتالی بنت‌» رئیس حزب یامینا و «گیدئون سعر‌» رئیس حزب امید جدید، برای تشکیل کابینه‌ای بدون نتانیاهو ابراز خوشحالی کردند.

پیشنهاد وزیر دارایی رژیم صهیونیستی به نتانیاهو
شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که یسرائیل کاتس، وزیر دارایی دولت رژیم صهیونیستی پیشنهاد برگزاری انتخابات برای تعیین رئیس جدید برای حزب لیکود را به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم داده است. طبق این گزارش، کاتس پیشنهاد داده است که فرد منتخب به عنوان نخست‌وزیر به مدت یک سال جایگزین نتانیاهو می‌شود و با این اقدام روند تشکیل دولت در اردوگاه راست تسهیل شده و مانع از تشکیل دولت از سوی فراکسیون تغییر خواهند شد. این شبکه به نقل از کاتس گزارش داد که وی معتقد است در چنین انتخاباتی پیروز خواهد شد و اگر این اتفاق رخ دهد انتظار می‌رود که وی به عنوان نخست‌وزیر تعیین شود. شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی همچنین گزارش داد: طبق این پیشنهاد نتانیاهو و خانواده‌اش در مقر اصلی‌شان در قدس باقی خواهند ماند اما نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پیشنهاد کاتس را رد کرده است.