جنجال بر سر مواضع علیه اظهارات اردوغان در مجلس
جنجال بر سر مواضع علیه اظهارات اردوغان در مجلس
در جریان جلسه علنی امروز مجلس محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند در نطق اش با انتقاد از قالیباف برای ترک صحن در زمان نطق‌ها به موضوع اظهارات اردوغان پرداخت. او در این نطق از سکوت نماینده‌های آذری زبان انتقاد کرد و گفت چرا این نماینده‌ها سکوت کردند.

به گزارش افلاکیون، نماینده شازند گفت : ما باید در جنگ قره‌باغ از ارمنستان حمایت می‌کردیم.

نطق احمدی بیغش که امروز، نماینده‌های ترک‌زبان را به انتقاد واداشت این بود: «آی اردوغان! ناشی‌گری‌هایت باعث شده بخشی از قلمرو ذاتی ایران یعنی قفقاز جنوبی جولان‌گاه اسراییل شود.. جرم شما را در ترور دانشمندان هسته‌ای، از اسراییل کم‌تر نمی‌دانیم… رگ غیرت نماینده‌های آذری کجاست؟ در غفلت آن‌ها و هیات رییسان مجلس رییس‌جمهور بیمار ترکیه به دنبال شعار‌های تجزیه‌طلبانه علیه ایران افتاده. عالی‌جنابانی که در کودتای ۲۰۱۶ علیه این [اردوغان]گستاخ شب را تا صبح نخوابیدید، آیا کسی نیست پاسخ بی‌ادبی‌های او را بدهد؟ مدعیان پر مدعای لیست انقلابی تهران که برای مشروعیت طالبانِ کافر سینه چاک می‌کنند آیا مرده‌اند که جواب این گستاخ را نمی‌دهند؟ تاوان سهل انگاری‌های ما رجز خوانی اردوغان علیه ایران بود. وقت آن رسیده که قطار از ریل خارج شده سیاست خارجی را به ریل برگردانیم. ما باید در جنگ قره باغ تعارف را کنار می‌گذاشتیم و در حمایت از توازن قدرت از ارمنستان حمایت می‌کردیم.»

نطق جنجالی نماینده شازند

در این هنگام صدای همهمه نمایندگان بلند شد. بلافاصله بعد از پایان نطق بیغش امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی که ریاست مجلس را در غیاب قالیباف به عهده داشت در پاسخ به این نطق گفت: برادران و خواهران عزیزمان از خطه آذربایجان اولین گروهی بودند که در رد این اظهارات، موضع گرفتند و موضعشان هم رسانه‌ای شد. بیانیه‌ای که امروز مجلس قرائت شد نیز نویسندگانش نمایندگان این منطقه بودند و سایر دوستان تنها آن را امضا کردند. آدم اگر می‌خواهد اظهار نظری هم بکند بهتر است جانب انصاف را حتما رعایت کند حال درباره اینکه هیات رئیسه کاری کرده است یا نه دیگر هیات رئیسه عادت کرده است همیشه از حق و نظر خود عبور کند.

درگیری و جدال تند میان نمایندگان ترک‌زبان مجلس با احمدی‌بیغش، نماینده اصول‌گرای شازند، بر سر حرف‌های او درباره نمایندگان ترک‌زبان

او همچنین خطاب به ملت ایران گفت: من خدمت ملت بزرگ ایران هم عرض بکنم نطق‌هایی که اینجا بیان می‌شود نظر شخصی همکاران ما است و به هیچ عنوان نظر مجلس نیست و موضع نظام هم نیست من خواهش می‌کنم دوستان ما برای صف‌بندی و دفاع از یک حقی، حقوق دیگر و شرع را زیرپا نگذارند و انشالله ما دیگر شاهد این گونه اظهارات نباشیم.

در این لحظه با پایان یافتن صحبت‌های قاضی‌زاده هاشمی نمایندگان آذری زبان مقابل هیات رئیسه تجمع کردند و خواستند تا پاسخ نماینده شازند را بدهند. قاضی‌زاده هم از آن‌ها خواست تا پایان نطق‌ها صبر کنند که در این لحظه یکی از نمایندگان آذری تهدید کرد اگر اجازه پاسخ داده نشود صحن را ترک می‌کنند.