تهران - افلاکیون: به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اولین نشست خبری ذبیح الله خداییان سخنگوی قوه قضائیه امروز سه شنبه ۹ شهریور ماه بصورت آنلاین برگزار شد.
اولین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه برگزار شد
اولین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه برگزار شد

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به انتصابات قوه قضائیه اظهار کرد: با حکم رئیس قوه قضائیه محمد باقر الفت به عنوان معاون منابع انسانی منصوب شد.

وی ادامه داد: محمد کاظمی فرد به عنوان رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضائیه منصوب شد، وی سابقا معاون همین مرکز بود.

خداییان با اشاره به اولویت های سخنگوی قوه قضائیه گفت: در مقام سخنگویی سعی میکنم مُر قانون را رعایت کنم قوه قضائیه حافظ مال، جان و آبروی مردم است و نظارت بر قانون وظیفه او است و باید بیش از سایر قوا قانون را اجرا کند و لذا در بیان اخبار از چارچوب قانون خارج نمی‌شویم.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: گاهی ممکن است سوالاتی مطرح شود که مربوط به تحقیقات اولیه پرونده است و اطلاع رسانی در این هنگام ممنوع است و باید موازین رعایت شود.

وی ادامه داد: سعی می کنم مطالبی که مطرح می کنم منطبق بر قانون باشد.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به شفافیت اطلاعات گفت: مردم باید در جریان تمام امور باشند و بر این اساس کار می‌کنیم و با اصحاب رسانه ارتباط تنگاتنگی خواهیم داشت تا نسبت به رفع مشکلات اقدام کنیم.

خداییان در پاسخ به سوالی درباره افزایش هزینه‌های دادرسی گفت: رئیس قوه قضائیه معتقد است که باید در اخذ هزینه به حداقل‌ها اکتفا شود و شرایطی فراهم شود که برای مردم مشکلی ایجاد نشود و در مواردی که مردم توانایی پرداخت ندارند مراجع قضایی باید با سرعت تصمیم بگیرند.

وی ادامه داد: هزینه دادرسی را دستگاه قضا تعیین می‌کند بلکه در بودجه مشخص می‌شود و اگر مجلس آنرا افزایش ندهد قوه قضائیه نمی‌تواند هزینه بیشتری اخذ کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ۶ مدیر آبفای اهواز به دلیل فساد‌های مالی بازداشت شده اند گفت: پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب اهواز تشکیل شده است و حدود ۸ نفر به اتهام تشکیل شبکه اختلاس ارتشا و کلاهبرداری تحت تعقیب هستند.

خداییان گفت: حسب گزارش سوء استفاده‌هایی در ارتباط با قراردارد هایی که شرکت آبفا با پیمانکار داشته صورت گرفته و پروژه خرید تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شرکت آبفا و پروژه مناقصه احداث تصفیه خانه برای شهر‌های آبادان خرمشهر ماهشهر شادگان و بندر امام از جمله این موارد بوده اند.

سخنگوی قوه قضائیه: با وجود اینکه اعتبار تخصیص یافته، اما سوء استفاده‌هایی صورت گرفته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره پیگیری معیشت قضات گفت: روسای قوه قضائیه از معیشت قضات نگرانی‌هایی داشتند کار رسیدگی به پرونده‌ها بسیار سخت و سنگین است، اما وضعیت حقوق همکاران ما به نسبت سایر دستگاه‌ها مناسب نیست.

خداییان ادامه داد: در قوه قضائیه از نظر اعتبارات مالی امکان پرداخت‌های بسیار را ندارد و تاکید به معیشت همکاران ما در دستور کار است و در دوره ریاست آقای رئیسی طرحی در مجلس تحت عنوان تسری به تصویب رسید که بر اساس آن چند دستگاه مانند سازمان زندان‌ها و پزشکی قانونی می‌توانند از آن استفاده کنند و در صورت تصویب این طرح تا حدودی حقوق و مزایا همکاران ما ترمیم می شود.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برای عوامل دخیل در تصاویر زندان اوین پرونده تشکیل شده است یا خیر اظهار کرد: اقدامات انجام شده در تصاویری که منتشر شده مغایر قانون بوده و به هیچ وجه قابل قبول و توجیه نیستند و بر این اساس قوه قضائیه اصرار بر برخورد با متخلفان دارد.

وی ادامه داد: رئیس قوه قضائیه دادستان کل کشور را مسئول پیگیری این موضوع کرد و گروهی مامور شدند و ۳ روز در زندان اوین بودند، ۶ نفر در این رابطه شناسایی شدند و چهار نفر به دادسرای نظامی و دو نفر به دادسرای انقلاب معرفی شدند برخی با قرار تامین آزاد هستند و دو نفر دیگر دستور احضار گرفته اند.

خداییان تصریح کرد: نباید تخلف چند سرباز وظیفه یا کارمند سازمان زندان‌ها به پای همه بنویسیم شغل زندانبانی بسیار سخت است و انصافاً همکاران ما در سازمان زندان‌ها به صورت شبانه روزی در خدمت زندانیان هستند و به هر حال در هر قشری افراد متخلف پیدا می‌شوند و در سازمان زندان‌ها هم این افراد بودند و مرتکب تخلف شدند و ممکن است در آینده هم افرادی باشند که مرتکب تخلف شوند و قطعاً با آن‌ها برخورد می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به صحنه‌هایی که در این تصاویر دیده می‌شود، گفت: برخی تصاویر مربوط به کارکنان زندان‌ها است که با آن‌ها برخورد می‌شود و برخی مربوط به درگیری و خودزنی زندان‌ها است که نمی‌توان آن را به پای مأموران نوشت زندان افراد را از لحاظ روحی تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن‌ها را عصبانی می‌کند و همین موضوع موجب بسیاری از درگیری‌ها میشود.

وی ادامه داد: برخی از افرادی که در زندان هستند شاید کسانی باشند که حتی یک نفر آن‌ها را نتوان حتی در یک شهر تحمل کند علاوه بر آنکه افراد شرافتمند در زندان حضور دارند افراد خطرناک هم حضور دارند.

خداییان با اشاره به این فیلم‌ها گفت: این فیلم‌ها پشت سر هم پخش شدن و ممکن است افراد فکر کنند هر روز شاهد این موارد هستیم، اما این موضوع صحیح نیست افرادی که این فیلم‌ها را پخش کرده‌اند اقدام به مونتاژ کرده‌اند و فیلم‌های سال‌ها و ماه‌های قبل را کنار هم گذاشته اند و نباید تصور شود که هر روز در زندان‌ها شاهد اینگونه موارد هستیم.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: برخی بی انصافی کردند و گفتند مسئولان به حقوق زندانیان توجه ندارند. آقای محسنی اژه‌ای حدود ۲ ماه است که ریاست دستگاه قضا را بر عهده گرفته است اگر یک مروری بر اقدامات داشته باشیم متوجه می شویم او به حقوق مردم توجه دارد اولین ملاقات خود را با زندانیان و خانواده آن‌ها انجام داد.

وی ادامه داد:رئیس قوه قضائیه در اولین سفر استانی خود در زندان ایلام حضور پیدا کرد و از نزدیک با زندانیان ملاقات کرد و با دستوراتی که صادر کرد و پیگیری‌هایی که رئیس کل دادگستری داشت حدود ۹۰ درصد آن زندان با آزادی مشروط و تعلیق مجازات مواجه شدند.

خداییان گفت: فقط در استان تهران، دادستان تهران ۵ مرحله به همراه ۴۰۰ قاضی به زندان‌ها رفتند و با بیش از ۲۸ هزار نفر ملاقات داشتند و بر اثر همین ملاقات‌ها حدود ۲ هزار و ۹۰۰ نفر از زندانیان مشمول عفو شدند. ۵۷۷ نفر با آزادی مشروط مواجه شدند. ۴۲۷ نفر تعلیق مجازات گرفتند و حدود ۹ هزار نفر به مرخصی رفتند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: همچنین رئیس کل دادگستری استان تهران چندین مرتبه به زندان رفت و همین موضوع زمینه آزادی بسیاری از زندانیان را فراهم کرد، اما رئیس قوه قضائیه صرفاً به صدور دستور اکتفا نکرد و خود شخصاً وارد عمل شد طی دو ماه گذشته وی دو بار از زندان‌های تهران مخصوصا بند زندانیان امنیتی بازدید داشته است.

وی ادامه داد: در سراسر کشور روسای دادگستری‌ها موظف به ارائه گزارش شدند و ما معتقدیم فردی که محکوم به زندان می‌شود فقط باید حبس خود را بگذراند و با مرتکب آن به شدت برخورد می‌شود.