رئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: تا پایان مرداد ماه ٣٠ میلیون دوز واکسن کرونا تولید خواهیم کرد و تحویل وزارت بهداشت برای تزریق عمومی خواهیم داد.
تولید ٣٠ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان مرداد ماه
تولید ٣٠ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان مرداد ماه

به گزارش افلاکیون، محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اظهار کرد: خدا را شاکریم که زودتر از موعد مقرر به تولید انبوه رسیدیم.

وی افزود: اولین خط تولید ما اردیبهشت ماه یک میلیون دوز واکسن کرونا را تحویل وزارت بهداشت می‌دهد، و در خرداد ماه بین سه تا سه و نیم میلیون دوز را تولید و تحویل وزارت بهداشت می‌کنیم.

او با بیان اینکه تولیدات ما در تیر ماه به ١٠ تا ١٢ میلیون دوز خواهد رسید، افزود: این عدد در مرداد ماه بین ١٢ تا ١۵ میلیون دوز خواهد رسید و ما تا پایان مرداد ٣٠ میلیون دوز واکسن تولید خواهیم کرد و تحویل وزارت بهداشت برای تزریق عمومی خواهیم داد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه با تلاش جوانان نخبه و مجاهد این عدد به میزان مورد نظر خواهد رسید، ادامه داد: امیدواریم این بلا از تمام جامعه بشری حذف شود و ظرف سه الی چهار ماه آینده ایران جز کشور‌هایی خواهد بود که بیشترین تزریق را خواهد داشت.

مخبر گفت: از طریق واردات و تولید واکسن‌های دیگر ظرف سه الی چهار ماه آینده از واردات واکسن در کشور بی نیاز خواهیم شد.

او ادامه داد: تحریم‌ها در تولید و تجهیزات ساخت واکسن بی تاثیر نیست و اگر نبود می‌توانستیم با واردات این موضوع را حل کنیم.

او با بیان اینکه تولید در دنیا با مشکل مواجه است و در کشور‌های پیشرفته مرگ و میر زیاد است، گفت: قطعا تحریم‌ها موثر بوده است و ستاد اجرایی در واردات نقشی نداشته و نخواهد داشت.

مخبر گفت: به هیچ وجه فکر نمی‌کردیم به این سرعت به این مرحله برسیم.

او با بیان اینکه از ابتدا روز به روز وضعمان بهتر شده است و روزانه به صورت غیر قابل تصوری پیش رفته ایم، بیان کرد: راندمان کار به ١۵ برابر رسیده است.

مخبر ادامه داد: اینکه چرا تجهیزات جدید راه اندازی کردیم این است که در حال حاضر چنین تجهیزاتی برای تولید واکسن در کشور نیست چرا که اگر این ظرفیت بود این کار نمی‌کردیم.

او با بیان اینکه از ٧ مسیر تولید واکسن را شروع کردیم و همه مسیر‌ها به مرحله انسانی رسیده است، افزود: به محض اینکه از این خط مطمئن شویم سایر خط‌ها را پیش خواهیم گرفت.

همچنین جمهوری اسلامی به لطف خدا به مرحله‌ای رسیده است که مردم می‌توانند هر واکسنی که دوست دارند بزنند.