رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته گذشته درباره عملکرد یک‌ساله مجلس شورای اسلامی فرمودند: «مجلس در یک سالی که گذشت نشان داد که هم پُرتلاش است، هم دارای همت بلند است، هم کارآمد است. بحمدالله حضور نیرو‌های جوان و پُرتوان در کنار نیرو‌هایی که یا سوابقِ تقنینی دارند یا سوابق اجرایی دارند، موجب شده است که این مجلس بحمدالله توفیقات خوبی را به دست بیاورد، هم در زمینه تصویب تعداد معتنابهی از لوایح و طرح‌ها در موضوعات مهم و هم در زمینه حضور مردمی، حضور در میان مردم و دیدن صحنه‌های واقعی زندگی مردم که این سفر‌های استانی رئیس محترم مجلس و رؤسای کمیسیون‌ها و بعضی از نمایندگان محترم حقیقتاً حرکت و اقدام بسیار خوبی است و باید ان‌شاءالله ادامه پیدا کند.»
توقع از نمایندگان علمی مجلس خیلی بیشتر از همین کار‌های معمولی است
توقع از نمایندگان علمی مجلس خیلی بیشتر از همین کار‌های معمولی است

به گزارش افلاکیون، رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته گذشته درباره عملکرد یک‌ساله مجلس شورای اسلامی فرمودند: «مجلس در یک سالی که گذشت نشان داد که هم پُرتلاش است، هم دارای همت بلند است، هم کارآمد است. بحمدالله حضور نیروهای جوان و پُرتوان در کنار نیروهایی که یا سوابقِ تقنینی دارند یا سوابق اجرایی دارند، موجب شده است که این مجلس بحمدالله توفیقات خوبی را به دست بیاورد، هم در زمینه‌ تصویب تعداد معتنابهی از لوایح و طرح‌ها در موضوعات مهم و هم در زمینه‌ حضور مردمی، حضور در میان مردم و دیدن صحنه‌های واقعی زندگی مردم که این سفرهای استانی رئیس محترم مجلس و رؤسای کمیسیون‌ها و بعضی از نمایندگان محترم حقیقتاً حرکت و اقدام بسیار خوبی است و باید ان‌شاءالله ادامه پیدا کند.» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در همین رابطه گفت‌وگویی با آقای دکتر عبدالحسین روح‌الامینی، نماینده مجلس شورای اسلامی انجام داده است.

ارزیابی‌ شما از توصیه‌های رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس چگونه است؟
بعد از پایان صحبت‌های رهبر انقلاب، یکی از نمایندگان جوان فعال مجلس با طمأنینه و آرامش به من گفت انگار ایشان در این یک‌سالی که گذشت در مجلس کنار ما بودند. خب رهبر انقلاب علاوه بر توصیه‌های اثباتی‌شان درباره‌ رویه‌های کار مجلس از نمایندگان هم تجلیل کردند. علاوه‌برآن، آسیب‌شناسی بسیار واقع‌بینانه و حکیمانه‌ای کردند و با طمأنینه‌ و سکینه‌ مطالبشان را درباره‌ انتخابات فرمودند. من هم می‌خواهم به چند مورد از توصیه‌های نصیحت‌گونه و روبه‌جلوی ایشان بپردازم.

رهبر انقلاب بر کار کیفی روی قوانین تأکید کردند و فرمودند قوانین باید واقع‌بینانه، عملی، صریح، روشن و با استناد به کار کارشناسی تدوین شوند. خب ما در مجلس مرکز پژوهش‌ها داریم، ولی قانع نیستیم. در یک‌سال گذشته با توجه به اینکه در میان نمایندگان ۷۰-۸۰ استاد برجسته‌ دانشگاه با سوابق جدی هست، ولی آن‌جوری که شاید و باید نبود. الان آنها ارتباط تنگاتنگی با مرکز پژوهش‌ها یا موضوعات صحن ندارند. توقع بیشتر از این بود، نه مثل همین کار روتینی که سال‌هاست انجام می‌شود. الان در مجلس عده و عده‌ زیادی در مرکز پژوهش‌ها، مجلس یا کمیسیون‌ها نیست و نمی‌توان نفرات به آن اضافه کرد. ما یک بدنه‌ عظیم کارشناسی در دانشگاه‌ها، مراکز نخبگانی، اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌ها داریم که می‌توانند با مجلس تبادلات فکری و گفتمانی داشته باشند. مهم این است که این پیوند ایجاد شود، نه اینکه سرمان را به استغنای کار کارشناسی خودمان در کمیسیون‌ها یا مرکز پژوهش‌ها پایین بیندازیم.

جامعه‌ نخبگانی خصوصاً در مجامع حوزوی و دانشگاهی در کشور فراوان است، ولی ما همه را در بوروکراسی‌های رسمی دنبال می‌کنیم، مثلاً پخش مستقیم مذاکرات کمیسیون‌ها از چند جهت مفید است و الزام قانونی ندارد و می‌توانیم داوطلبانه انجام بدهیم یا قبل از نهایی‌شدن طرح‌ها و لوایح مهم فراخوان عمومی برای اندیشمندان بگذاریم، یعنی ما تمرین صحن کمیسیون‌ها و تمرین صحن را با ابعاد گسترده‌ای در فضای مجازی داشته باشیم. یکی از مشکلات ما رفت‌وبرگشت لوایح به شورای نگهبان است. رفت‌وبرگشت‌های متعدد و پرتکرار بین شورای نگهبان و مجلس می‌تواند کمتر شود. گفت‌وگو و چکش‌کاری فضای نخبگانی و کارشناسی هم در کمیسیون‌ها و هم در صحن می‌شود قبل از قدم‌های نهایی انجام شود. مجلس در این‌باره نقطه ضعف دارد و هیئت‌رئیسه هم متوجه است. کسانی که با تجربه هستند و سابقه‌ پژوهشی دارند باید تدبیر کنند.

یکی از راه‌های دیگر، پخش مستقیم و فراخوان برای راه‌حل‌های عملی و اثباتی است، یعنی پیش‌جلسه برای کمیسیون‌ها و صحن در بسترهای الکترونیک مجازی ارائه می‌شود. به نظرم محوری‌ترین نکته‌ رهبر انقلاب این بود که ما در مجلس همه‌ کارهایمان را بر مسائلی که به ما کمتر مربوط است یا اولویت اول ما نیست، قرار ندهیم. به‌هرحال، ایشان نمایندگان مجلس را موکل خطاب کردند و انتظار می‌رود ما مسائل را اصلی و فرعی کنیم و حاشیه و متن را فراموش نکنیم. ما باید از حواشی پرهیز کنیم و به مسائل اولویت‌دار کشور بپردازیم. اینها نکاتی است که از قدیم ایشان در ذهنشان بود و جاهای مختلف به آن اشاره کردند.

 

یکی از محورهای مهم رهبر انقلاب رعایت اخلاق انتخاباتی است. نظر شما چیست؟
بعد از اعلام نتایج توسط شورای نگهبان، بعضی از عزیزان دلسوز که دغدغه‌ مشارکت داشتند درخواست حکم حکومتی از رهبر انقلاب کردند، اما ایشان حکم حکومتی ندادند. این کنش رهبر انقلاب به‌خاطر توجه عقلانی و واقع‌نگرانه ایشان به مسائل کشور است و نیز توکلی که دارند و محکمات را مراقبند و حواشی را در تصمیماتشان دخالت نمی‌دهند. در درجه‌ اول هم یک آرامش و سکینه‌ای برای مردم و بعد برای نامزدهای تأیید یا عدم احراز شده و طرفداران آنها بود. از این مسئله هم با آرامش و هدایت عبور کردند و به متن انتخابات پرداختند. برخلاف تصوری که بدخواهان و دشمنان به آن دامن می‌زنند که ما رقابت جدی نخواهیم داشت، حتماً رقابتی مؤمنانه بر سر پاسخ معتبر به کارآمدی حل مشکلات کشور خواهیم داشت. این برکت و ارتقا از دوره‌های گذشته بوده که افراد به‌جای هیاهو، جنجال‌آفرینی، تخریب و کار جنگ روانی، مسائل کشور را در نظر بگیرند تا رقابت جدی شکل بگیرد.

به نظرم یک رقابت جدی کارشناسی را شاهد خواهیم بود که باعث می‌شود آرامش به جامعه برگردد، چون مسائل حاشیه‌ای در این چند روز حذف شد و نتوانستند کشور را به‌سمت حاشیه یا شورش علیه جمهوریت و نهادی همچون شورای نگهبان ببرند. یک رقابت جدی شکل می‌گیرد و مردم راحت‌تر می‌توانند به یک تصویری برسند و مسائل کشور یک مرور جدی خواهد شد. به‌هرحال، خروجی انتخابات برای ما مهم است و ان‌شاءالله مشارکت پرشور و حداکثری را شاهد باشیم.

پیش‌بینی‌تان از مشارکت انتخابات چگونه است؟
به نظرم مشارکت تثبیت‌شده و حداقل بالای ۵۰درصد خواهد بود، چون کسانی که تأیید شدند به‌دنبال ارائه‌کردن خودشان و برنامه‌شان هستند. توصیه‌ رهبر انقلاب هم همین بود. رسانه‌ ملی و فضای مجازی هم به ‌رغم همه‌ تبلیغات نقش اصلی را در این‌باره دارد که به مردم نشان دهد که نمی‌خواهیم خطایمان را دوباره تکرار کنیم. ان‌شاءالله مردم دست به یک انتخاب مناسبی بزنند و مشارکت خوبی داشته باشیم.

 

نمای نزدیک
رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی: فرامین رهبری را برای خود تکلیف شرعی می‌دانیم
در جلسه دیروز مجلس، رئیس مجلس در نطق خود و نمایندگان با انتشار بیانیه‌ای از رهنمودها و فرامین رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس تقدیر کردند.
محمدباقر قالیباف در آغاز نشست علنی دیروز مجلس گفت: وظیفه دارم از رهنمودها و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب در عملکرد مجلس تشکر داشته باشم و همین جا به محضر ایشان و ملت عزیز و شریفمان عرض می‌کنم که ما فرامین و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را برای خود تکلیف شرعی و قانونی می‌دانیم. وی افزود: ما فرامین رهبری را به کار خواهیم بست، به آنها توجه خواهیم کرد و هم در رفتار و هم در گفتارمان ثابت خواهیم کرد که این دستورات را اجرا می‌کنیم و برای حل مشکلات مردم در خدمت ملت عزیز خواهیم بود.

همچنین در پایان جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بیانیه نمایندگان در تقدیر از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار تصویری روز پنج‌شنبه با نمایندگان قرائت شد. در این بیانیه آمده است: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در آغاز اجلاسیه دوم مجلس یازدهم و توصیفات ویژه ایشان از عملکرد یک ساله مجلس با عناوینی همچون پرتلاش و کارآمد، بار ما را در مجلس انقلابی سنگین‌تر کرد. چه توفیقی بالاتر از اینکه بعد از یک سال تلاش برای حل مشکلات مردم و با وجود همه تخریب‌ها و برخی نقاط ضعف مفتخر به مدال با ارزش کارآمدی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی باشیم.

این بیانیه می‌افزاید: با ایشان و ملت شریف ایران عهد می‌بندیم در اجرای فرامین و تذکرات رهبر معظم انقلاب اسلامی، چه آن دسته از نکاتی که به حوزه رفتار‌های فردی نمایندگان مربوط می‌شود و چه آن دسته از نقاط آسیب‌شناسانه ایشان که به عملکرد مجلس مربوط است، همه توان و تلاش خود را به کار گیریم. همچنین عهد می‌بندیم در اجرای توصیه مهم ایشان مبنی بر اینکه حضور در میدان و حضور در کنار مردم را ترک نکنیم، همیشه در کنار مردم به عنوان ولی نعمتان انقلاب اسلامی بمانیم.