سخنگوی دولت منطقه کردستان عراق درباره چاپ تمبرهای یادبود سفر پاپ به این اقلیم توضیحاتی ارائه کرد.
توضیح اقلیم کردستان عراق درباره چاپ تمبرهای جنجالی
توضیح اقلیم کردستان عراق درباره چاپ تمبرهای جنجالی

به گزارش افللاکیون، سخنگوی دولت منطقه کردستان عراق درباره تمبرهای جنجالی که به مناسبت یادبود سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان به این منطقه چاپ شده بود، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش وب‌سایت کردستان ۲۴، «جوتیار عادل» در نشستی خبری گفت: شماری از هنرمندان نمونه‌های تمبر یادگاری را به مناسبت سفر پاپ فرانسیس به اقلیم کردستان ارائه کردند که صرفاً یکسری پیشنهاد بودند.

گفتنی است که وزارت حمل و نقل اقلیم کردستان عراق به مناسبت سفر پاپ فرانسیس به استان‌های شمالی عراق، چند تمبر یادبود چاپ کرد که علاوه بر جای ندادن زبان عربی به عنوان زبان اول رسمی عراق بر روی تمبرها، نقشه جعلی هم روی آن درج کرد که با واکنش منفی در داخل و خارج عراق مواجه شد.

این اقدام اربیل اعتراض شدید ترکیه و ایران را در پی داشت. وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به چاپ این تمبرها اعتراض و خواستار احترام به تمامیت ارضی آنکارا از سوی دولت اقلیم و در عین حال ارائه توضیح شد.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به این اقدام گفت: روشن است آنچه در فضای عمومی منتشر شده، خلاف اصول و قواعد بین‌الملل است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن اعتراض به دولت عراق درباره این موضوع خواستار جمع آوری و اصلاح فوری این اقدام غیردوستانه شده است.