رییس انجمن آموزش پزشکی کشور مهمترین راهکار برای کنترل بیماری کرونا را غربالگری و اجرای کامل طرح شهید سلیمانی دانست و گفت: این طرح تنها راه نجات کشور از بیماری کرونا است.
تنها راه نجات کشور از بیماری کرونا چیست؟
تنها راه نجات کشور از بیماری کرونا چیست؟

به گزارش افللاکیون، طرح شهید قاسم سلیمانی با همکاری بسیج و وزارت بهداشت از اول آذر ماه امسال در کشور به اجرا درآمد. شناسایی به موقع بیماران کرونایی و افراد در تماس با آنان و قرنطینه مناسب از مهم ترین اهداف این طرح است.

دکتر محمد اسماعیل اکبری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: با اجرای این طرح علاوه بر بیماریابی به موقع، شناسایی و قرنطینه مناسب افراد در تماس با بیماران، شاهد کاهش محسوس مرگ و میر هستیم.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به اینکه دانشگاه های علوم پزشکی مکلف به اجرای دقیق و علمی این طرح هستند، گفت: با توجه به بروز کرونای انگلیسی در برخی از مناطق کشور و در پیش بودن ایام نوروز، اگر این طرح به نحو مطلوب و کامل محقق نشود، شاهد آسیب های جدی خواهیم بود و به عبارتی سلامت هموطنان با خطر جدی مواجه خواهد شد.

برخی استان ها طرح شهید سلیمانی را ناقص و ضعیف اجرا می کنند

اکبری با اشاره به اینکه برخی استان ها طرح شهید سلیمانی را ناقص و ضعیف اجرا می کنند، افزود: به رغم سپری شدن حدود سه ماه از اجرای این طرح، هنوز در شناسایی افراد در تماس با بیماران و نیز حضور آنان در نقاهتگاه ها با کاستی هایی مواجه هستم و این ۲ مورد به نحو صحیح و کامل اجرایی نشده است.

وی بیان داشت: در کشور چین به محض بروز بیماری اقدام به تهیه نقاهتگاه های مناسب برای افراد در تماس با بیماران کردند تا ایزولاسیون یا جداسازی آنان از جامعه انجام گیرد و در نتیجه از چرخش ویروس در کشور جلوگیری شود. اما این پیگیری ها به خوبی در کشور ما انجام نمی شود. از رسانه ها استدعا دارم برای اجرای کامل این طرح، دست اندرکاران را متذکر شوند و به آنها کمک و یاری رسانند.

رعایت پروتکل های بهداشتی موثرترین راهکار برای قطع زنجیره انتقال است

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر استمرار رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به عنوان موثرترین راهکار برای قطع زنجیره انتقال بیماری، افزود: مردم همچنان باید مواردی نظیر استفاده از ماسک، شستن مرتب دست ها و عدم حضور در تجمعات را به دقت رعایت کنند.

وی یکی از اصول مهم برای کنترل اپیدمی هایی مانند کرونا را رعایت فاصله گذاری فیزیکی دانست و از مردم تقاضا کرد که از مسافرت های غیرضروری تا حد امکان پرهیز کنند و گفت: حاکمیت باید مراقبت های لازم را برای مواردی از جمله تعطیلات نوروزی به عمل آورد تا شاهد شعله ور شدن بیماری نباشیم.

رییس انجمن آموزش پزشکی کشور گفت: اگر در این شرایط بحرانی، مراقبت های لازم از سوی حاکمیت و وزارت بهداشت انجام نگیرد، ممکن است شاهد رخدادهای ناگواری در سال نو باشیم.

غربالگری با شتاب بیشتری انجام شود

وی بر لزوم شتاب گرفتن غربالگری بیماری کرونا در کشور تاکید کرد و گفت: باید تمام مردم غربالگری شوند و همچنین از افراد مشکوک به این بیماری تست گرفته شود تا بیماران کرونایی به موقع شناسایی شوند.

پدر پزشکی جامعه نگر ایران بیان داشت: به این کار، کشف زودرس همه بیماران گفته می شود. با انجام آن، بیماران در اسرع وقت شناسایی شده و از چرخه بیماری در جامعه جلوگیری می شود.

اکبری افزود: گاهی تست تشخیصی پی آر سی برخی افراد به غلط منفی می شود. از این رو، دست اندرکاران باید شرایطی را برای گرفتن شرح حال این افراد در نظر بگیرند که در صورت مشاهده علائم بیماری نسبت به قرنطینه آنان اقدام شود.

قرنطینه افراد در تماس با بیماران باید انجام شود

اکبری بر شناسایی افراد در تماس با بیماران و قرنطینه آنان نیز تاکید کرد و گفت: افراد در تماس با بیماران کرونایی باید تحت کنترل و مراقبت باشند. به عبارتی وقتی این افراد شناسایی شدند، باید در منازل یا نقاهتگاه های مناسب قرنطینه شوند.

مشاور عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد که این افراد تحت هیچ شرایطی نباید از قرنطینه خارج شوند.

وی ادامه داد: یکسال است که گفته ایم که باید نقاهتگاه های مناسب برای قرنطینه این افراد در نظر گرفته شود و همچنین شرایط لازم برای ماندن آنان در این مکان ها باید فراهم باشد تا آنان بدون دغدغه، قرنطینه شوند.

قرنطینه هوشمند مناطق آلوده به ویروس کرونا باید اجرایی شود

وی بر لزوم اجرای قرنطینه هوشمند مناطق آلوده به ویروس کرونا تاکید کرد و گفت: اقدام مهم بعدی مشخص کردن مناطق آلوده به ویروس کرونا است و نسبت به قرنطینه همان مکان در اسرع وقت باید اقدام کرد.

اکبری ادامه داد: برای تحقق این کار مهم می توان از فناوری های موجود بهره برد تا در اسرع وقت شناسایی مناطق آلوده به ویروس کرونا انجام شود.

برای تعیین نقاط آلوده باید قرنطینه های هوشمند انجام شود

وی با اشاره به اینکه قرنطینه هوشمند هم پشتوانه علمی دارد و هم موثرتر است، گفت: قرنطینه عمومی کار بدی نیست اما اجرای آن سخت است و طولانی مدت نمی شود آن را اجرا کرد و مردم به سختی می افتند و ساختارهای اقتصادی آسیب می بیند.

اکبری در نهایت از دست اندرکاران و مردم تقاضا کرد که رعایت پروتکل های بهداشتی، کنترل بیماران یا افراد مشکوک به بیماری، شناسایی مکان های آلوده به بیماری کرونا و قرنطینه هوشمند را به دقت انجام دهند.