دانستن تفاوت مغز و ذهن به شما کمک می کند تا خود را بهتر بشناسید. در واقع ، آنها از نزدیک با هم ارتباط دارند ، در حالی که عملکرد آنها متفاوت است.
تفاوت بین مغز و ذهن چیست؟
تفاوت بین مغز و ذهن چیست؟

به گزارش افلاکیون، تفاوت زیادی بین مغز و ذهن وجود دارد اما بسیاری از افراد اغلب این اصطلاحات را به جای یکدیگر استفاده می کنند. این به احتمال زیاد به این دلیل است که آنها در مورد عملکردهای فردی خود آگاهی کافی ندارند.

مغز در یک فضای ملموس قرار دارد – چیزی که می توانید مشاهده کنید اگر وجودتان را به یک واقعیت ملموس و غیر ملموس تقسیم کنید در همین حال ، ذهن شما جای غیر ملموس یا آنچه را که نمی توانید لمس کنید اشغال می کند.

انسان پیچیده است. مطالعات نشان می دهد سیستم عصبی ما از صد میلیارد نورون تشکیل شده است که همه به هم پیوسته هستند. تحقیقات دیگر نیز پیچیدگی مطلق مغز ما را نشان می دهد و جزئیات حیرت انگیزی را نشان می دهد.

به عنوان مثال ، حفره جمجمه با استفاده از پوشش استخوانی از مغز محافظت می کند. علاوه بر این ، مغز حدود ۳ پوند وزن دارد و توسط غشاها و مایع احاطه شده است. با  مغز ما می توانیم احساس کنیم ، فکر کنیم و کار انجام دهیم.

تفاوت بین مغز و ذهن

با دانستن این جزئیات ، اکنون می توانیم تأیید کنیم که مغز یک عضو است ، مانند بقیه،  عضوی که می توانیم از نظر جسمی بررسی کنیم. در مقابل ، ما نه می توانیم ذهن را ببینیم و نه لمس کنیم. این درون نورون ها است که بخشی از مغز ما است و به ما کمک می کند تا قضاوت کرده و احساسات خود را شکل دهیم تا واقعیت اطراف خود را درک کنیم.

مغز ما از سه قسمت مهم تشکیل شده است: مخچه ، ساقه مغز و مخ. همچنین به دو نیمکره چپ و راست تقسیم می شود. هر کدام از اینها یک لوب پیشانی ، گیجگاهی ، جداری و پس سری دارند.

آنچه به عنوان “ماده خاکستری” شناخته می شود ، در واقع قشر مخ است و قسمت خارجی مغز است که انجام عملکردهای تفکر را امکان پذیر می کند. مخچه به ما امکان می دهد ،حرکت را هر چقدر هم دشوار یا پیچیده باشد ،  بدون نیاز به فکر انجام دهیم.

عملکردهای مغز

این شبکه مغزی  عملکردهای حیاتی مهمی مانند:

دما ، تنفس ، فشار خون ، خواب و غذا را تنظیم می کند.

این اطلاعات را از حواس دریافت می کند و همچنین آنچه را که ما از طریق چشایی ، شنوایی ، بینایی ، بویایی و لامسه درک می کنیم پردازش ، تلفیق و تفسیر می کند.

همچنین ، دنیای عواطف و رفتارهای ما را ایجاد می کند.

و حرکاتی ، مانند دویدن ، راه رفتن و صحبت کردن  و غیره را کنترل می کند.

به لطف مغز می توانیم فکر کنیم ، احساس کنیم و تعقل کنیم.

این به ما امکان می دهد عملکردهای پیشرفته شناختی مانند درک ، حافظه و یادگیری را انجام دهیم.

همه اینها ما را به این فکر می اندازد که چگونه ذهن و مغز با یکدیگر تعامل دارند یا چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

رابطه بین مغز و ذهن

اکنون شما  متوجه تفاوت ها شدیدو می دانید که مغز عضوی است که می توان آن را از نظر جسمی مشاهده ، لمس  و مطالعه کرد. شما همچنین می دانید که این در مورد ذهن نیست. بنابراین ، ما نحوه همکاری آنها را با یکدیگر بررسی می کنیم.

کاری که مغز و ذهن انجام می دهند واقعاً فوق العاده است. به عنوان مثال ، شما در حال تلاش برای رسیدن به یک شی هستید و در مورد آن فکر می کنید. بنابراین ، مغز این سیگنال را از ذهن شما دریافت می کند ، اعصاب لازم را فعال کرده و بازو حرکات را انجام می دهد.

ذهن شما افکار شما را تصور می کند اما مغز کار یا روند واقعی را در سطح جسمی دنبال می کند.

ذهن شما همان چیزی است که شما را منحصر به فرد می کند

باورنکردنی است که چگونه همه حیوانات با عوامل غریزی برای زنده ماندن متولد می شوند و ما نیز در بسیاری از کارها  به طور غریزی عمل می کنیم. با این حال ، ما انسانها از نظر فرایندهای ذهنی که می توانیم اجرا کنیم ، با دیگران تفاوت داریم.

مغز حیوانات فقط برای بقای آنها می تواند کارهای اساسی را انجام دهد. عملکرد آنها ابتدایی است و اقدامات از محرک ها پیروی می کنند. در مقابل ، انسانها نیز دارای ذهن هستند و فرایندها را هم آگاهانه و هم ناآگاهانه انجام می دهند.

همانطور که مشاهده می کنید ، ذهن به ما در تجزیه و تحلیل افکار و تفسیر داده ها کمک می کند. حتی می توانیم باورها را بسازیم و آنها را در دنیای خودآگاه یا ناخودآگاه خود ادغام کنیم.

مغز و ذهن ما چشمگیر است و وظایف آنها نیز به همان اندازه شگفت انگیز است. آنها دست در دست هم کار می کنند و به همین دلیل است که می توانیم از شهود ، تخیل ، ادراک و تمرکز استفاده کنیم.

سرانجام ، همانطور که در بالا خواندید ، ذهن و مغز مامتفاوت هستند و هنگام مراجعه به آنها باید در این مورد آگاهی کافی داشته باشیم.