تهران - افلاکیون: سخنگوی گمرک اعلام کرد درپنج ماه نخست امسال حدود 9و نیم میلیون تن کالا به ارزش هفت میلیارد و 303 میلیون دلار بین ایران و امارات تبادل شد که نسبت به مدت مشابه از لحاظ وزنی 24 درصد و از لحاظ ارزش 54درصد رشد داشته است.
تجارت ۵ ماهه ایران و امارات معادل ۷.۳میلیارد دلار
تجارت ۵ ماهه ایران و امارات معادل ۷.۳میلیارد دلار

تهران – افلاکیون: سخنگوی گمرک اعلام کرد درپنج ماه نخست امسال حدود ۹و نیم میلیون تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار بین ایران و امارات تبادل شد که نسبت به مدت مشابه از لحاظ وزنی ۲۴ درصد و از لحاظ ارزش ۵۴درصد رشد داشته است.

به نقل از خبرگزاری فارس، سید روح اله لطیفی ، سخنگوی گمرک اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره اولویت سیاسی ، امنیتی و اقتصادی اش توجه و همکاری با کشورهای همسایه بوده است، ازاین رو شاهد رونق تجارت باهمسایگان در سالهای اخیر بودیم، به گونه ای که چهار کشور عراق ، امارات ، ترکیه و افغانستان همواره جز پنج کشور مقاصد صادراتی کشورمان در سال های اخیر بودند و در رویه واردات نیز امارات و ترکیه دراین جایگاه قرار دارند.

لطیفی در باره صادرات کالاهای ایرانی به امارات گفت: کشورامارات متحده عربی در پنج ماه گذشته بیش ازپنج میلیون و هفت هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۱۲ میلیون دلار از ایران خریداری کرده است که این میزان ۱۱ درصد وزن و ارزش کل صادرات ۴۵میلیون و ۴۷۴هزار تنی ایران به ارزش ۱۷میلیارد و ۶۶۱ میلیون دلار در پنج ماه نخست امسال به سایر کشورها بوده است .

سخنگوی گمرک توضیح داد: در پنج ماه نخست سال ۹۹ صادرات کشورمان به امارات پنج میلیون و ۹۱۲هزارتن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۵۳میلیون دلار بوده است که این میزان تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۰ از لحاظ وزنی ۱۵درصدکاهش و ازلحاظ ارزش ۲۳ درصد رشد داشته است که ۳۲ درصد وزن و ۳۲.۵درصد ارزش کل واردات۱۳میلیون و ۸۱۹ هزار تنی کشور به ارزش ۱۶میلیارد و ۶۳۱میلیون دلار از سایر کشورها به ایران را به خود اختصاص داده است.

لطیفی در مورد کالاهای صادراتی کشور به امارات متحده عربی گفت: خشکبار، محصولات شیلاتی، میوه و صیفی جات، خرما ، سبزیجات،خاویار، شیرینی و شکلات ، فراورده های غذایی، ادویه جات، مواد معدنی، مصالح ساختمانی، انواع شوینده ، صنایع دستی و فرش، ظروف آشپزخانه، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی، محصولات صنعتی و نیمه صنعتی، آلات موسیقی، پوشاک ، کیف و کفش و مبلمان، عمده محصولات صادراتی ایران به امارات بودند.

سخنگوی گمرک در باره واردات ایران از امارات تصریح کرد: دراین مدت چهار میلیون و ۴۳۶هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۳۹۱ میلیون دلار ازامارات خریداری شده و وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵۷درصد از لحاظ وزن و ۶۸درصد از لحاظ ارزش افزایش داشته است .

وی افزود: نهاده های دامی، دام مولد، انواع بذر، انواع روغن، حبوبات، میوه های گرمسیری، چای و قهوه، ادویه، شکر، آب میوه، مخمرها، الکترودها، برنج، مکمل های غذایی، مواد معدنی، مواد اولیه تولید، ماشین الات، پارچه و نخ، لاستیک،انواع چوب و تخته ، خمیر چوب و کاغذ، انواع مقوا و کاغذ، کمپروسورها و فیلتر و صافی از عمده کالاهای وارداتی از امارات به کشورمان در پنج ماه نخست امسال بوده است.

لطیفی درپایان افزود: در سال ۹۹ بیش از بیست میلیون و ۵۷۳هزارتن کالا به ارزش ۱۴میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار بین ایران و امارات تبادل شد که در صورت ادامه رشد پنج ماهه در حوزه تجارت با این کشور می تواند این میزان تا پایان سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲۲ونیم میلیون تن کالا به ارزش ۱۷و نیم میلیارد دلار برسد.