رئیس مرکز پیوند وزارت بهداشت گفت: بیماران خاص برای تزریق واکسن کرونا باید به سامانه‌های وزارت بهداشت مراجعه کنند.
بیماران خاص برای تزریق واکسن کرونا به کجا مراجعه کنند؟
بیماران خاص برای تزریق واکسن کرونا به کجا مراجعه کنند؟

مهدی شادنوش، رئیس مرکز پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان ، درباره آخرین وضعیت واکسیناسیون بیماران خاص، نادر و صعب العلاج  اظهار کرد: ۵۴٠ هزار بیمار نادر و صعب العلاج در ایران شناسایی شده اند که از این تعداد بیش از ١٩٠ هزار نفر واکسن دریافت کرده‌اند.

رئیس مرکز پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: واکسیناسیون بیماران صعب العلاج و نادر بر اساس سند ملی در بخش دوم فاز ۲ واکسیناسیون کرونا در ایران بعد از سالمندان قرار داشت اما با تشریح شرایط، از کمیته فنی واکسیناسیون درخواست کردیم با توجه به حساسیت بیماران صعب العلاج و نادر، توزیع و تزریق واکسن برای این گروه از بیماران هم صورت گیرد و بیماران خاص و صعب‌العلاج سهمی از سهم کلی واکسیناسیون کشور داشته باشند.

شادنوش تصریح کرد: با موافقت کمیته فنی واکسیناسیون از ابتدای سال ١۴٠٠ از هر محموله‌ واکسنی که وارد کشور شد، درصدی برای سهمیه واکسیناسیون بیماران نادر و صعب العلاج اختصاص پیدا کرد؛ به دنبال این موضوع ما هم واکسیناسیون این گروه‌ از بیماران را از فروردین ١۴٠٠ آغاز کردیم.

کرونا

کرونا

رئیس مرکز پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به افزایش سرعت واکسیناسیون بیماران نادر و صعب العلاج در تابستان گفت: در تابستان حجم بیشتر واکسن با تسریع واردات و تولید واکسن‌های ایرانی در دسترس خواهد بود و پس از واکسیناسیون سالمندان، تزریق واکسن به بیماران نادر و صعب العلاج با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.

شادنوش به بیماری‌های خاص، صعب العلاج یا نادری که در اولویت تزریق واکسن نسبت به سایر گروه‌های بیماران داشتند، اشاره کرد و گفت: بیماران دیالیزی، تالاسمی، هموفیلی، پیوند عضو، ام اس و اوتیسم جزو اولویت‌های اول واکسیناسیون در گروه‌های بیماری‌های نادر و صعب العلاج هستند چرا که بیماران مبتلا به این بیماری‌ها با توجه به شرایط جسمانی نیازمند تردد به مراکز درمانی هستند و در معرض خطر ابتلا به کرونا و عوارض ناشی آن قرار دارند.

رئیس مرکز پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون بیماران خاص و نحوه اطلاع رسانی‌ها گفت: به تدریج با توجه به اطلاعات وزارت بهداشت برای بیماران خاصی که موعد واکسیناسیون‌شان فرا می‌رسد، پیامک ارسال می شود تا بیماران در ساعت و روز مشخص به مراکز واکسیناسیون اعلام شده مراجعه کنند و تزریق واکسن برای آنها انجام شود.

او درباره شناسایی بیماران خاص و نادر و اینکه ممکن است اطلاعات بیماری در سامانه بیماران خاص و نادر وزارت بهداشت ثبت نشده باشد، گفت: اطلاعات تمام بیماران خاص و نادر در سامانه وزارت بهداشت ثبت شده است اما اگر اطلاعات بیماری در سامانه ثبت نباشد می توانند به امور بیماری‌های معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی مراجعه و برای ثبت اطلاعات خود اقدام کنند.