استفاده از فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز به این دلیل است که هر پروژه ساختمانی دارای داده های متنوعی است که بیشتر آنها به صورت اسناد قرارداد است .  قرارداد هوشمند در واقع کدی است که در بستر بلاک چین فراهم می شود به راستی که بلاک‌چین یکی از پیچیده‌ترین مفاهیم حال حاضر در دنیا است. بلاک‌چین به عنوان یکی از پیشران‌های انقلاب صنعتی نسل چهارم است که می‌توان با زبانی ساده آن را نوع جدید از اینترنت معرفی نمود. در این بستر سعی در شفاف‌سازی و ایجاد امنیت در معاملات، مبادلات و فعالیت‌های اقتصادی است. در مجموع می‌توان گفت که بلاک‌چین طرحی برای اقتصادی جدید و شفاف در سراسر جهان است.
بکارگیری فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز
بکارگیری فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز

به گزارش افلاکیون، در مدیریت مهندسی ساخت و ساز ، پروژه ساختمانی و تاسیساتی تلاش می شود تا پروژه طبق برنامه پیش رود.مهندسان به نحوی پروژه را مدیریت می کنند که سر موعد و طبق بودجه تکمیل شده و با نظارت بر تیم کاری اطمینان حاصل شود.کلیه مراحل اجرای ساخت و ساز مطابق با کدها، دستورالعمل ها و آیین نامه ها، طرح ها و مشخصات ساختمانی پیش رفته باشد. معمولاً اهداف پروژه در مهندسی ساخت و ساز  به عنوان نیاز اصلی پروژه تعریف می شوند که عبارتند از: هزینه ، زمان و کیفیت که برای کارآمد ساختن پروژه در بخش نوآوری می توان از فناوری بلاک چین کمک گرفت .

فناوری بلاک چین به زبان ساده یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود که با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود.

استفاده از فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز به این دلیل است که هر پروژه ساختمانی دارای داده های متنوعی است که بیشتر آنها به صورت اسناد قرارداد است .  قرارداد هوشمند در واقع کدی است که در بستر بلاک چین فراهم می شود به راستی که بلاک‌چین یکی از پیچیده‌ترین مفاهیم حال حاضر در دنیا است. بلاک‌چین به عنوان یکی از پیشران‌های انقلاب صنعتی نسل چهارم است که می‌توان با زبانی ساده آن را نوع جدید از اینترنت معرفی نمود. در این بستر سعی در شفاف‌سازی و ایجاد امنیت در معاملات، مبادلات و فعالیت‌های اقتصادی است. در مجموع می‌توان گفت که بلاک‌چین طرحی برای اقتصادی جدید و شفاف در سراسر جهان است.

از مطالب فوق می توان دریافت که استفاده از فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز باعث کاهش خطاها درجزئیات  می شود. که این فناوری ممکن است تعارضاتی در کار ایجاد کند و بسیاری از پروژه های ساختمانی را تحت تأثیر قرار دهد. از جمله کیفیت زمان و هزینه از نظر شفافیت و از نظر ایمنی داده ها از طریق قراردادهای دیجیتال منجر به مدیریت مهندسی ساخت می شود و همچنین تاثیرات  بلاکچین برای ذخیره سازی داده ها در تمام مراحل پروژه ساخت غیر قابل انکار است.

بنابراین ، مدیریت مهندسی ساخت و ساز برای پروژه های ساختمانی هنگامی که با فناوری و مدیریت بلاکچین همراه باشد ، می تواند مشکلات اعتبار سنجی داده ها را کاهش دهد. که از ابتدای پروژه تا تحویل پروژه تأثیرگذار خواهد بود.

اهداف بکارگیری بلاکچین

اهداف این تحقیق بررسی و مطالعه کاربرد فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت است که با استفاده از روش های تحقیق کیفی انجام می شود. این مطالعات نشان داد که ایجاد فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت امکان پذیر است که شامل ۵ بخش اصلی می شود : هزینه ، زمان ، کیفیت ، شفافیت و امنیت اطلاعات است. از فناوری بلاکچین برای کاهش هزینه ها یا محدود کردن هزینه حسابرسی و متمرکز کردن داده ها ، از جمله امنیت و شفافیت استفاده می شود که می تواند در مدیریت مهندسی ساخت و ساز از زمان شروع پروژه از طریق روند تحویل پروژه تا اتمام پروژه استفاده شود.

استفاده از فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز در هزینه

بلاک چین به علت حذف واسطه ها در بخش گردش کار و پرداخت قرارداد، باعث جلوگیری از هدر رفت منابعی زمانی و مالی میگردد. این تکنولوژی میتواند امر تحویل و پرداخت را نیز تسهیل نموده و باعث کاهش اختلافات گردد. همچنین این تکنولوژی متواند کمک بزرگی به ثبت دقیق داده ها نماید. اگر بخواهیم به صورت ساده درباره این موضوع صحبت کنیم، لازم است اشاره نمایید که در فناوری بلاک چین، کارفرما یک کیف پول پروژه خواهد داشت که تمامی پول پروژه داخل این کیف پول و برای پرداخت به هر فردی که در پروژه کار مینماید استفاده خواهد شد.

استفاده از فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز در کیفیت.

در فناوری بلاکچین هر تراکنش به صورت یک بلوک بوده که تراکنشهای جدید به صورت بلوک به بلوکهای دیگر که هر کدام مجموعه ای از تراکنشها را در خود نگه میدارند وصل میشوند تا یک زنجیره ای از بلوکها را تشکیل دهند.که استفاده از این فناوری در مهندسی ساخت و ساز دارای کیفیت بالایی میباشد، زیرا اولا بلوکها به صورت رمزنگاری شده به بلوکهای دیگر وصل میشوند و دوما اگر تغییراتی در بلوک اصلی اتفاق بیفتد، تمامی بلوکهای دیگر در آن زنجیره نیاز به بازرسی پیدا میکنند.

استفاده از فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز از نظر شفافیت

شفافیت در بلاکچین می تواند به درک  تصمیمات کمک کند.  از فناوری بلاکچین به عنوان یک منبع واقعی اطلاعات استفاده کنید که قادر به ایجاد اطلاعاتی است که قادر به انجام داده ها یا معاملات بسیاری از افراد درگیر در مهندسی و پروژه های ساختمانی در شبکه بلاکچین است و هیچ کس قادر به تغییر اطلاعات اصلی در سیستم بلاکچین نمیباشد.  به طوری که کل افراد حاضر در پروژه قادرند به یک منبع تغییرناپذیر و حاوی داده های صحیح و مطمعن دست پیدا کنند.طی یک دفترکل توزیع شده، هرگونه نود (Node) و یا سیستم متصل به شبکه، اطلاعات پروژه را به شکل مستقل نگهداری خواهد کرد. در ضمن هر نود، اطلاعات مورد نظر را آپدیت میکند.

استفاده از فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز در امنیت اطلاعات

بلاکچین یک فناوری برای ابزار ضبط مراحل و شرایط لازم برای انجام معاملات به صورت توزیع شده است. بلاکچین امکان ثبت مداوم معاملات تجاری را فراهم می کند. دفترکل بلاک چین به نود ها وابسته است. درصورت اشباع نود ها از اطلاعات احتمال کاهش سرعت نیز وجود دارد. در پروژه هایی نظیر ساخت و ساز که اطلاعات اصلی ان ها بسیار زیاد است. مقیاس پذیری دفترکل توزیع شده امری بسیار سخت است. با این حساب میبایست در خصوص شیوه دستیابی مدیران پروژه و نهادها بوسیله بلاک چین تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته شود.

استفاده از فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز در زمان

حال یک پروژه ساخت و ساز را در خصوص تهیه کننده مصالح ، کارگران و مدیر اصلی پروژه فرض کنید. مدیریت پروژه با استفاده از قرارداد هوشمند قادر است برنامه را به نحوی بچیند که تنها به کارگران اعلام کند که در چه تاریخی مصالح به پروژه میرسد که کارگران در زمان مقرر برای کار در پروژه حضور داشته باشند.تا هنگامی که محموله بتن در پروژه نباشد، پیمانکار کارگران تعهدی در مثابل انجام امور ندارد. این موضوع قادر است از تلف شدن وقت و هزینه در پروژه جلوگیری کرده و سبب کمتر شدن هزینه ها نیز شود.

نتیجه

این مقاله تحقیقاتی در مورد نوآوری در فناوری بلاکچین می باشد که به سرعت در حال رشد برای استفاده در صنعت مهندسی است و می توان نتیجه گرفت که مواد اولیه برای پروژه های مختلف ساخت و ساز در فناوری بلاکچین قادر است کیفیت مواد اولیه را کنترل کند و روند بازرسی ، سرویس دهی و از بین بردن واسطه های مختلف و در نتیجه کاهش هزینه های خدمات را کاهش می دهد همچنین فناوری بلاکچین در مدیریت مهندسی ساخت و ساز در وقوع اختلافات و پرونده های قضایی و پایگاه داده شفاف تر است زیرا تحقیقات توسط سیستم مورد بررسی قرار میگیرد اما افرادی که درگیر این پروژه هستند باید از دانش کافی در این زمینه برخوردار باشند.