بوکوحرام صدها دانش آموز ربود!
بوکوحرام صدها دانش آموز ربود!
گروه تروریستی بوکوحرام مستقر در نیجریه مسئولیت ربودن صد‌ها دانش ‌آموز پسر را از یک مدرسه راهنمایی در شمال غربی این کشور پذیرفت.

به گزارش افلاکیون، فرماندار ایالت کاتسینا گفت که۳۳۳ دانش‌آموز هنوز ناپدید هستند، اما مشخص نیست که چه تعداد از آن‌ها در دست آدم‌رباهایشان باشند، چرا که این احتمال می‎رود که برخی از آن‌ها فرار کرده و هنوز پیدا نشده باشند.

ابوبکر شکائو رهبر این گروه در یک پیام صوتی چهار دقیقه‌ای گفت از آنجایی که آموزش به سبک غربی خلاف اصول اسلامی است، بوکوحرام به مدرسه شبانه روزی (در شهر کانکارا) حمله کرده است.

وی گفت که آنچه در کاتسینا اتفاق افتاد، برای ترویج اسلام و دلسرد کردن اقدامات غیراسلامی انجام شد، زیرا آموزش غربی نوع تعلیمی نیست که خداوند و پیامبر گرامی او مجاز بدانند.

فرماندار ایالت کاتسینا گفت که ۳۳۳ دانش‌آموز هنوز ناپدید هستند، اما مشخص نیست که چه تعداد از آن‌ها در دست آدم‌رباهایشان باشند، چرا که این احتمال می‎رود که برخی از آن‌ها فرار کرده و هنوز پیدا نشده باشند.

فرمانداری این ایالت نیجریه تایید کرد که آدم ربایان تماس گرفته‌اند و گفتگو برای اطمینان از بازگشت سالم پسران در جریان است.

مهاجمان عصر جمعه مدرسه متوسطه علوم با بیش از ۸۰۰ دانش آموز در ایالت کاتسینا را هدف قرار دادند.

محمدو بوهاری رئیس جمهور نیجریه این حمله را محکوم کرده است.

به گفته شاهدان عینی روز جمعه گذشته مهاجمان با موتورسیکلت وارد شدند و شروع به تیراندازی هوایی کردند که باعث فرار مردم شد. مقام‌ها گفتند که خدمه امنیتی در مدرسه موفق شدند بخشی از حمله را پیش از رسیدن نیرو‌های کمکی پلیس دفع کنند.

ارتش روز شنبه گفت که محل اختفای مهاجمان را در یک جنگل شناسایی کرده و با آن‌ها درگیر شده است.

بوکوحرام از سال ۲۰۰۹ در منطقه برونو نیجریه قدرت گرفته و هزاران نفر را طی حملات خود کشته‌اند. این گروه تروریستی مروج روایتی از اسلام است که مسلمانان را از مشارکت در هرگونه فعالیت سیاسی یا اجتماعی الهام گرفته از غرب منع می‌کند.

این گروه برای ساقط کردن دولت و ایجاد حکومتی اسلامی می‌جنگد؛ گروهی که نه فقط در نیجریه بلکه در کشور‌های همسایه آن، چاد، نیجر و کامرون، فعال است.

در طول این ۱۱ سال و در پی حملات شبه‌نظامیان بوکوحرام دستکم ۳۵ هزار نفر کشته، دو میلیون نفر آواره و بی‌خانمان و صد‌ها نفر ربوده و ناپدید شده‌اند. بوکوحرام در سال ۲۰۱۴ نیز بیش از ۲۷۰ دانش آموز دختر را از مدرسه‌ای در شمال شرقی نیجریه در شهر چیبوک ربودند؛ این حادثه جلب توجه زیادی کرد.