در ساعات میانی بازار شاهد جمع‌آوری تعداد زیادی از صف‌های فروش و سبز شدن تابلو بازار بودیم. نماد‌های شپنا، شتران، تاپیکو، پارسان، شبندر و اخابر بیشترین تاثیر را در منفی ماندن شاخص بورس داشتند

به گزارش افلاکیون، شاخص بورس در پایان معاملات امروز چهارشنبه هفتم آبان‌ماه با کاهش ۱۳ هزار و ۸۳۵ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۸۸ هزار و ۱۹۳ واحد رسید. با وجود کاهش شاخص کل در نیمه اول معاملات امروز، در ساعات میانی بازار شاهد جمع‌آوری تعداد زیادی از صف‌های فروش و سبز شدن تابلو بازار بودیم. نماد‌های شپنا، شتران، تاپیکو، پارسان، شبندر و اخابر بیشترین تاثیر را در منفی ماندن شاخص بورس داشتند

چالش با فروشنده‌های فلزات اساسی و پالایشگاه‌ها
به گزارش فرارو، صبح امروز چهارشنبه هفتم آبان‌ماه در ساعات اولیه معاملات از مجموع ۲۸۸ نماد بورسی معامله شده، ۲۵۹ نماد روند منفی دارند و تنها ۲۹ نماد با رنگ سبز روی تابلو بورس ظاهر شده‌اند. همچنان در بازار فرابورس از مجموع ۱۹۹ نماد معامله شده تا این لحظه، ۱۶۳ نماد ارزش سهام خود را از دست داده و ۳۶ نماد با افزایش قیمت سهام روبرو شده‌اند.

فلزات اساسی بیشترین حجم معاملات را در ابتدای بازار قرمزرنگ امروز شاهد هستند. در بین آنها فولاد و فملی نتوانسته‌اند از صف فروش جدا شوند ولی فخوز و فجر با افزایش قیمت به استقبال مشتریانشان آمده‌اند. امروز شاهد افزایش حجم معاملات در نمادهای پالایشگاهی هستیم و بخشی از صف فروش آنها جمع‌آوری شده است. اما همچنان این گروه سراسر قرمزرنگ است و اغلب نمادهای آن با کاهش پنج درصدی قیمت سهام روبرو شده‌اند. در قرمزی محصولات شیمیایی چند نماد مثل آریا، نوری و پاکشو با رنگ سبز روی تابلو ظاهر شده و کمی افزایش قیمت دارند. با این وجود نمادهای لیدر این گروه مثل تاپیکو، پترول و شگویا صف فروش دارند. صندوق‌های ETF نوسان چندانی نسبت به روز گذشته پیدا نکرده‌اند و با کاهش نسبی قیمت‌ها روبرو هستند. به همین خاطر رنگ این گروه تیره‌تر از دیگر گروه‌ها است. نمادهای بانکی امروز همگی صف فروش دارند و صرفا وبملت توانسته صف فروشنده‌ها را جمع‌آوری کند. سرمایه‌گذاری‌ها عموما قرمزرنگ هستند و در بین خودرویی‌ها شاهد افزایش قیمت سهام خودرو در عین قرمزی بازار هستیم.

سنگین‌ترین صف‌های فروش در بازار امروز
شپنا برای چندمین روز پیاپی شاهد تشکیل سنگین‌ترین صف فروش است. امروز بیش از ۱۰ هزار نفر از سهامداران شرکت پالایش نفت اصفهان حدود ۲۲۴ میلیون سهام شپنا را به ارزش ۳۱۷ میلیارد تومان به فروش گذاشته‌اند و تا اینجای کار خریداری پیدا نشده. وملی با صف فروش ۲۳۶ میلیارد تومانی در رتبه دوم سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار دارد و مقام سوم به حکشتی با صف ۲۱۷ میلیارد تومانی رسیده است. بعد از آن‌ها نماد‌هایی مثل خگستر با صف ۱۷۶ میلیاردی، شبندر با صف ۱۱۲ میلیاردی، ثامید با صف ۱۰۹ میلیاردی و شتران با صف ۹۸ میلیاردی دیگر صف‌های فروش سنگین بازار امروز هستند. از چهار پالایشگاه حاضر در صندوق ETF پالایش یکم، سه نماد در فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار دارند.

در آن سوی بازار، عرضه اولیه‌های قدیمی انگار در دنیای دیگری معامله می‌شوند. امروز برای نماد ولپارس صف خرید ۵۳ میلیارد تومانی تشکیل شده و گدنا صف خرید ۵۱ میلیارد تومانی دارد. رافزا دیگر نماد عرضه اولیه هم با صف خرید ۴۳ میلیارد تومانی در مقام سوم ایستاده است. از جمله دیگر نماد‌های دارای صف خرید در بازار قرمزرنگ امروز می‌توان به قثابت، ختور و کدما اشاره کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در ساعات اولیه معاملات امروز حدود ۳۳۳ نماد یعنی ۶۱ درصد بازار سرمایه صف فروش دارند و مجموع ارزش صف‌های فروش در ابتدای معاملات به رقمی حدود شش هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. در دوره پیشگشایش شاهد صف فروش هفت هزار میلیارد تومانی بودیم. در سوی دیگر بازار، ۳۷ نماد صف خرید دارند و مجموع ارزش صف آن‌ها به حدود ۵۸۰ میلیارد تومانی می‌رسد که کمتر از یک دهم ارزش صف‌های فروش است.

بازگشت رنگ سبز با وجود کاهش ۱۴ هزار واحدی
شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه هفتم آبان‌ماه با کاهش ۱۳ هزار و ۸۳۵ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۸۸ هزار و ۱۹۳ واحد رسید. با وجود کاهش شاخص کل در نیمه اول معاملات امروز، در ساعات میانی بازار شاهد جمع‌آوری تعداد زیادی از صف‌های فروش و سبز شدن تابلو بازار بودیم. تا پایان معاملات امروز شاخص کل ۱.۰۶ درصد و شاخص هم‌وزن ۸۳ صدم درصد کاهش پیدا کردند. نماد‌های شپنا، شتران، تاپیکو، پارسان، شبندر و اخابر بیشترین تاثیر را در منفی ماندن شاخص بورس داشتند.

بررسی نقشه بازار نشان می‌دهد با بازگشت روند صعودی دوباره جذابیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیشتر شده. هرچند ممکن است روند صعودی نیمه دوم معاملات امروز ادامه‌دار نباشد، اما صندوق‌های ETF با دامنه نوسان بیشتری که دارند امروز بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده و در رتبه اول گروه‌های صنعت قرار گرفتند. در بین آن‌ها آگاس با رشد ۳.۹ درصدی بیشترین افزایش قیمت را داشت و سرو و دارا یکم هر کدام ۳.۶ و ۲.۸ درصد رشد کردند. فلزات اساسی امروز نشان دادند می‌توانند لیدر‌های آینده بازار باشند. صف فروش اغلب نماد‌های این گروه در نیمه معاملات جمع‌آوری شد و گروه سبزرنگی را تشکیل دادند. در این گروه فولاد و فملی همچنان با قیمت پایانی کمتر از روز گذشته مواجه شدند و فخوز، ذوب، هرمز، کاوه، ارفع، فجر و فسپا به صف خرید رسیدند.

نماد‌های کوچک محصولات شیمیایی زودتر از رهبران گروه به محدوده سبزرنگ راه پیدا کردند. شگویا تا پایان معاملات همچنان صف فروش داشت، پترول به قیمت روز گذشته برگشت و تاپیکو با کاهش ۲.۵ درصدی قیمت سهام روبرو شد، اما در همین گروه سهامداران برای نماد‌های آریا، نوری، زاگرس، پاکشو، شفن، شپدیس، شیراز و شغدیر صف خرید تشکیل دادند. بانک‌ها تا پایان معاملات به تعادل نسبی رسیدند. سرمایه‌گذاری‌ها مخلوطی از نماد‌های سبز و قرمز بودند و خودرویی‌ها وضعیت مشابهی داشتند. در بین آن‌ها خودرو، خرینگ، خاهن و ختور صف خرید و خگستر و خبهمن صف فروش بودند. با وجود بازگشت روند از نیمه معاملات، گروه فرآورده‌های نفتی یا همان پالایشگاه‌ها نتوانستند از صف فروش جدا شوند و تا پایان بازار با کاهش قیمت منفی پنج درصد معامله شدند.

معاملات ۱۰ هزار میلیارد تومانی در روز بازگشت
معامله‌گران بورس امروز حدود هفت میلیارد و ۹۰۰ میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب ۷۹۰ هزار معامله به ارزش هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز در فرابورس شاهد معاملات ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی بودیم که البته ۱۰.۸ هزار میلیارد تومان آن مربوط به اوراق مرابحه دولتی و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به خرید و فروش سهام بوده است. با این حساب می‌توان گفت امروز در کل بازار سرمایه رقمی حدود ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سهام خرید و فروش شده و با احتساب اوراق اراد، ارزش معاملات به ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

  • نویسنده : حمید سعادتی
  • منبع خبر : فرارو