تهران - افلاکیون: مدیر بخش ترویج دانشجویی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: مرحله دوم مسابقه ملی فناوری نانو روز جمعه برگزار می‌شود. در این دوره از مسابقات 300 داوطلب به مرحله دوم راه پیدا کردند
برگزاری مسابقه ملی نانو با حضور ۳۰۰ داوطلب
برگزاری مسابقه ملی نانو با حضور ۳۰۰ داوطلب

تهران – افلاکیون: مدیر بخش ترویج دانشجویی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: مرحله دوم مسابقه ملی فناوری نانو روز جمعه برگزار می‌شود. در این دوره از مسابقات ۳۰۰ داوطلب به مرحله دوم راه پیدا کردند

محمد باقری، مدیر بخش ترویج دانشجویی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس درباره مسابقه ملی فناوری نانو گفت: در برنامه ترویج دانشجویی ستاد نانو یک برنامه به اسم مسابقه ملی نانو شکل گرفته تا جامعه نخبگانی کشور در حوزه نانو از میان قشر دانشجو شناسایی شود.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این مسابقه که بزرگ‌ترین رقابت علمی دانشجویی کشور در زمینه فناوری نانو است، ایجاد فضای رقابتی سالم به منظور افزایش آشنایی دانشجویان با فناوری نانو، گسترش آموزش فناوری نانو در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی – آموزشی کشور، شناسایی برترین‌های این حوزه از فناوری، حمایت از آن‌ها و جهت‌دهی فعالیت‌های آموزشی و حمایت‌های تشویقی صورت گرفته از سوی ستاد توسعه فناوری نانو است.

مدیر بخش ترویج دانشجویی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با بیان اینکه مسابقه ملی نانو وارد دهمین سال برگزاری خود شده است، درباره سرفصل‌های آن ادامه داد: این مسابقه در واقع یک آزمون علمی است؛ دانشجویان علاقه‌مند برای شرکت در این آزمون منابعی که از پایه‌های دانش نانو است را مطالعه می‌کنند؛ درباره نانو ساختارها و نانو مواد کسب دانش می‌کنند و مقاله‌های مرتبط با آن را مطالعه می‌کنند؛ دانشجویان متقاضی در آزمون همچنین درباره کاربردهای نانو در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، انرژی و سلامت کسب اطلاعات می‌کنند و حتما علاقه‌مندان باید بخشی از اطلاعات مربوط به مالکیت فکری را مطالعه کنند.

محمد باقری خاطرنشان کرد: تمام مقالات مربوط به سرفصل‌های مسابقه با هدف رعایت عدالت آموزشی و عدم ارجاع دانشجویان به کتاب‌های خاص در ارتباط با آزمون در وبسایت «nanoeducation.ir» قرار گرفته است؛ حدود ۷۰۰ عنوان مقاله و ویدئوهای تخصصی مرتبط با آزمون برای دانشجویان در دسترس قرار گرفته است.

وی افزود: برای تکمیل آموزش دانشجویان، هم راستا با وب سایت «nanoeducation.ir» که منبع مرحله دوم آزمون مسابقه ملی است، شبکه دیگری فعال شده که انجمن علمی دانشگاه‌ها هستند، به این معنی که انجمن‌های علمی با کمک هیئت‌های علمی و شبکه دیگری که ستاد نانو با عنوان شبکه مدرسان شکل داده، به ترویج مسابقه ملی نانو و کمک به آموزش داوطلبان اقدام می‌کنند.

مدیر بخش ترویج دانشجویی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو یادآور شد: ثبت نام دانشجویان علاقه‌مند برای شرکت در مسابقه ملی از دو طریق شبکه انجمن‌های علمی و مراجعه به دبیرخانه و سایت آموزش صورت می‌گیرد.

محمد باقری در پایان گفت: ثبت نام در مسابقه ملی نانو به طور معمول هر سال از فصل زمستان آغاز می‌شود و در خرداد ماه قبل از آغاز امتحانات برگزار می‌شود، اما امسال به دلیل همه‌گیری و با پیشنهاد دانشجویان، مرحله اول به صورت آنلاین برگزار شد و از میان تمام شرکت کنندگان ۳۰۰ داوطلب برای مرحله کتبی که روز جمعه برگزار می‌شود انتخاب شدند؛ ضمن اینکه به منظور رعایت پروتکل بهداشتی داوطلبان در ۲۴ حوزه انتخابی در سراسر کشور در آزمون کتبی مسابقه ملی شرکت می‌کنند.