به گزارش افلاکیون، شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت: عراق در حال تدوین یک برنامه ۴۰ میلیارد دلاری برای تولید برق توسط انرژی هسته ای است چرا که این کشور نفت خیز در تلاش است تا به خاموشی های گسترده ای که باعث ناآرامی های اجتماعی شده است، پایان دهد. عراق که دومین تولید کننده […]

برنامه ۴۰ میلیارد دلاری عراق برای تولید برق هسته‌ای
برنامه ۴۰ میلیارد دلاری عراق برای تولید برق هسته‌ای

به گزارش افلاکیون، شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت: عراق در حال تدوین یک برنامه ۴۰ میلیارد دلاری برای تولید برق توسط انرژی هسته ای است چرا که این کشور نفت خیز در تلاش است تا به خاموشی های گسترده ای که باعث ناآرامی های اجتماعی شده است، پایان دهد.

عراق که دومین تولید کننده نفت اوپک محسوب می شود و از کمبود برق و سرمایه گذاری ناچیز در نیروگاه های قدیمی رنج می‌برد، باید تا پایان دهه جاری میلادی جهش ۵۰ درصدی تقاضا را برآورده کند.

سال ها غفلت همراه با کاهش قیمت نفت خام طی سال گذشته، دولت عراق را از بودجه لازم برای حفظ و گسترش شبکه برق محروم کرده است. خاموشی های گسترده در این کشور اعتراضات مردم را در پی داشته است دولت را تهدید به سرنگونی می کند.

کمال حسین لطیف، رئیس سازمان تنظیم منابع رادیواکتیو عراق طی اظهاراتی گفت برای مقابله با این چالش، این کشور قصد دارد هشت راکتور اتمی تولید کند که قادر به تولید حدود ۱۱ گیگاوات الکتریسیته باشند.