خانکه گفت: بحران شیوع کرونا در کشور بار دیگر از کنترل خارج شده و بررسی ابعاد اجتماعی و روانی این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش افلاکیون، حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ در نشست خبری سلامت اجتماعی که امروز ۲۲ فروردین در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد، گفت: بحران شیوع کرونا در کشور بار دیگر از کنترل خارج شده است و تجربه یک سال گذشته مواجهه با این ویروس در ایران و سایر کشور‌ها از فراز و فرود ابتلا به این بیماری و میزان مرگ و میر ناشی از آن، نشان داد که تاثیرات ابعاد اجتماعی و روانی این موضوع بر مدیریت و کنترل بیماری کرونا در ایران و دیگر کشور‌های جهان، بسیار حائز اهمیت است.

خانکه افزود: این شواهد از قبل وجود داشت که با پیک چهارم مواجه خواهیم شد. طبق گفته‌های دیروز رییس جمهور ۵ عامل باعث ایجاد پیک جدید کرونا در کشور شد و به طور کلی عواملی که باعث ایجاد پیک‌های جدید ویروس در دنیا می‌شوند، اجتماعی هستند.

او ادامه داد: از نظر پزشکی نسبتا این ویروس شناخته و بررسی شده است و تقریبا یک الگوی مشخص در اپیدمی‌ها وجود دارد، اما عوامل اجتماعی کنترل سختی دارد.

رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ بیان کرد: افرادی که دسترسی کمی به خدمات سلامت دارند، افرادی که جزو اقشار محروم جامعه هستند و افرادی که سواد پزشکی اندکی دارند و از بیماری زمینه‌ای رنج می‌برند بیشتر درگیر بیماری و اپیدمی کرونا هستند.

خانکه گفت: دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی که از ۳۰ سال پیش ۸ مرکز تحقیقات تخصصی دارد به دستور وزیر بهداشت از ۲۸ اسفند مسئولیت رصد خانه سلامت اجتماعی را برعهده گرفته است. این رصدخانه، ۴ محور اصلی را پیگیری می‌کند. اول محور واکسیناسیون، دوم بررسی تاثیر عوامل اجتماعی روی مرگ و میر، سوم تاثیر کلی کووید بر سلامت اجتماعی و چهارم تولید شواهد علمی از کووید ۱۹.

او بیان کرد: بیشترین عوامل گسترش کووید عوامل اجتماعی هستند و بررسی شواهد و عوامل اجتماعی موثر بر اپیدمی از اصلی‌ترین وظایف رصدخانه است. در همه کشور‌ها برنامه‌های حمایت از اقشار آسیب پذیر، از اصلی‌ترین برنامه‌های دولتی است که به کمک دولت و بسیج در کشور شاهد آن بودیم.

خانکه گفت: مدیریت عوامل اجتماعی نقش بسیار مهمی در کنترل اپیدمی ویروس دارد و در کشور‌هایی که جنبه‌های اجتماعی قطع زنجیره انتقال ویروس رعایت نمی‌شود، علاوه بر عوارض ویروس شاهد اتفاقات سنگین تری در آینده‌ اجتماع خواهیم بود.

نقشه راه رصدخانه اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ اماده شده است

فرخی رییس دبیرخانه اجتماعی کووید ۱۹ در ادامه نشست گفت: در تاسیس دبیرخانه اجتماعی کووید ۱۹ سعی کردیم گروه‌های تخصصی سلامت اجتماعی را بسیج کنیم و از ظرفیت‌های علمی این افراد استفاده کنیم. ۴ کارگروه در دبیرخانه تاسیس شد که هرکدام یک مسئول دارند و مسئولان این چهار گروه از اعضای شناخته شده هستند. همچنین با تمام کلان مناطق وزارت بهداشت ارتباط گرفتیم تا در بخش پیامد‌های اجتماعی کووید ۱۹، با ما مشارکت کنند.

او ادامه داد: اولین اقدام ما جمع آوری مطالعات مراکز تحقیقات و گروه‌های آموزشی بود که در حال تحلیل این داده‌ها هستیم تا عوامل مهم اجتماعی را بررسی کنیم و نتیجه را در اختیار ستاد ملی کرونا قرار دهیم. همچنین در حال انجام تحقیقات هستیم تا بهترین اطلاعات را در اختیار افراد بگذاریم.

فرخی افزود: اتفاقی که در پاندمی کرونا افتاده این است که نابرابری‌های اجتماعی در این اپیدمی گسترش پیدا کرده و بیشتر به چشم می‌آید. درحال حاضر هنوز برای درمان مبتلایان به کرونا اطلاعات دقیقی نداریم، همچنین در مورد ایمنی واکسیناسیون هیچ اطلاعات دقیقی وجود ندارد و تنها راه کنترل اپیدمی فقط رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشو و ضدعفونی کردن دست‌هاست که در تمام جوامع رعایت می‌شود.

رییس دبیرخانه اجتماعی کووید ۱۹ گفت: وقتی در مورد نابرابری‌های اجتماعی صحبت می‌کنیم منظورمان این است که مثلا تامین ماسک و مواد ضدعفونی کننده برای بعضی از خانواده‌ها بسیار آسان و در دسترس است، اما برای برخی‌ها بسیار سخت و هزینه بردار است یا برخی از افراد از ابتدای شیوع ویروس با خودروی شخصی در حال رفت و آمد بودند، در حالیکه بسیاری از مردم باید در این شرایط از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

انتهای پیام /