بایدن و ترامپ، هردو مدعی پیروزی!
بایدن و ترامپ، هردو مدعی پیروزی!
هم‌زمان با شمارش آرا دونالد ترامپ مدعی پیروزی خود و تقلب در انتخابات شده و جو بایدن گفته است که در مسیر پیروزی است.

به گزارش افلاکیون، هم‌زمان با شمارش آرا دونالد ترامپ مدعی پیروزی خود و تقلب در انتخابات شده و جو بایدن گفته است که در مسیر پیروزی است. آراء چند ایالت کلیدی می‌تواند سرنوشت این انتخابات را مشخص کند. اعلام نتایج این ایالات ممکن است چند روز به طول بکشد.

وضعیت نامشخص ۶ رای الکترال نوادا
جو بایدن هم اکنون با کسب ۵۸۸ هزار و ۲۵۲ رای در ایالت نوادا از دونالد ترامپ پیش افتاده است. نامزد جمهوریخواهان تاکنون ۵۸۰ هزار و ۶۰۵ رای در این ایالت به دست آورده است. به این ترتیب فاصله آرای دو نامزد به ۷ هزار و ۶۴۷ رای کاهش یافته است. این در حالی است که تاکنون ۸۶ درصد کل آرای نوادا شمارش شده است. به نظر می‌رسد که با شمارش ۱۴ درصد باقی‌مانده هر دو نامزد امکان پیروزی در نوادا را دارند. تعداد آرای الکترال جو بایدن در صورت پیروزی در نوادا به ۲۷۰ خواهد رسید و به این ترتیب او رئیسجمهوری آینده خواهد بود.

متن و حاشیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ روز داوری میان ترامپ و بایدن

کاهش اختلاف ترامپ و بایدن در آریزونا به نفع ترامپ
در حالیکه رسانه های آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند که بایدن در ایالت آریزونا پیروز شده حالا براساس اعلام نتایج جدید فاصله ترامپ و بایدن به سود ترامپ کاهش یافته است. درحال حاضر بایدن با فاصله ۶۹ هزار رای جلوتر است اما گمانه زنی ها از این حکایت می کند اگر رشد آرای ترامپ به همین نسبت ادامه داشته باشد ممکن است در این ایالت پیروز شود.

متن و حاشیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ روز داوری میان ترامپ و بایدن

آغاز شکایت‌های ستاد انتخاباتی ترامپ
ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، در چندین ایالت با ادعای “بی‌نظمی و تخلف” در رای گیری و بدون ارائه مدارکی دعاوی حقوقی را آغاز کرده است.

این ستاد همچنین شمارش آرا را در ایالت‌های مهم ویسکانسین، جورجیا، پنسیلوانیا و میشیگان به چالش کشیده است.

همزمان در چندین شهر آمریکا اعتراضاتی اکثرا مسالمت‌آمیز برپا شده، اما در شماری از شهرها از جمله در نیویورک، پورتلند و دنور این اعتراضات به درگیری‌هایی با پلیس منجر شده و دهها نفر هم بازداشت شده‌اند.

حامیان ترامپ در پنسیلوانیا از ایالت‌های کلیدی که در حال حاضر با پیشتازی او همراه است با فریادهایی خواستار متوقف شدن شمارش آرا شده‌اند.

تام وولف، فرماندار پنسیلوانیا به رغم درخواست ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ برای توقف شمارش آرای صندوق‌ها، گفته که شمارش آرا در این ایالت “ادامه” خواهد یافت.این ستاد ادعای “سرقت” انتخابات پنسیلوانیا از سوی دموکرات‌ها را مطرح کرده. این ادعاها در حالی مطرح می شود که هیچ گزارشی از تقلب یا بی‌نظمی گزارش نشده است.

در ایالت آریزونا که جو بایدن پیشتاز است، حامیان ترامپ خواستار ادامه شمارش آرا شده اند. ناظران بین‌المللی گفته‌اند که شواهدی از وقوع تقلب در انتخابات وجود ندارد.

در همین حال بلندپایه ترین مقام امنیت سایبری در سازمان امنیت ملی آمریکا گفته دولت شواهدی از مداخله خارجی در شمارش آرای انتخابات در دست ندارد.

کریستوفر کربز در بیانیه‌ای گفت که “شواهدی وجود ندارد که یک کشور متخاصم امکان جلوگیری از رای دادن یا تغییر شمارش آرا را پیدا کرده باشد.”

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نتیجه گیری کردند که در سال ۲۰۱۶ روسیه در پشت تلاش‌ها برای کمک انتخاباتی به دونالد ترامپ و شکست هیلاری کلینتون قرار داشت. روسیه این اتهام را رد کرد.