بازار ملتهب دینار عراق در آستانه اربعین/ دینار دولتی نداریم!
بازار ملتهب دینار عراق در آستانه اربعین/ دینار دولتی نداریم!
قیمت دینار عراق در روزهای اخیر افزایش قابل توجهی داشته است و زائران عتبات عالیات از عدم عرضه دینار در شعب منتخب بانک‌های سراسر کشور گلایه دارند.

به گزارش افلاکیون ، قیمت یک صد دینار عراق با افزایش قابل توجه در چند روز اخیر به حدود ۲۳ هزار ریال در بازار آزاد رسید. تقاضا برای دینار عراق همه ساله از اواخر ماه محرم تا دهه دوم ماه صفر رشد می‌کند.

 در پایتخت نشان می‌دهد تعداد بسیار اندکی از بانک‌های عامل اعلامی توسط بانک مرکزی  ارز دینار به متقاضیان عرضه می‌کنند.

عرضه دینار در مراکز استانها حتی از پایتخت نیز ضعیف تر گزارش شده است. زائران برای اخذ دینار باید چند ساعت در صف بایستند تا ۲۴۰ هزار تومان ارزان‌تر ارز رایج کشور عراق را تهیه کنند.

امروز نرخ ارز در شعب بسیار محدود ارائه دهنده دینار عراق ۲۱ هزار و ۲۰۰ ریال به ازای یکصد دینار تعیین شد. گرچه طبق اعلامی بانک مرکزی باید این ارز بر مبنای قیمت اعلامی در بازار متشکل ارزی یعنی ۱۹ هزار و ۵۶۰ ریال به زوار کربلای معلی فروخته شود.

گرچه شعب اعلام شده توسط بانک مرکزی ۱۰۰ دلار به شرط ارائه گذرنامه، اصل و کپی پشت روی کارت ملی، پرینت فرم ثبت نام سماح و داشتن حساب نزد آن بانک به زائران ارائه می‌کنند.

اما مشاهدات خبرنگار اعزامی فارس نشان می‌دهد ارائه این زمان و مدارک قابل توجه تنها حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان هزینه سفر زوار را کاهش می‌دهد.

جالب آنکه بانک مرکزی در آخرین مصوبه خود نرخ ارز مسافرتی زمینی ترکیه  را ۳۰۰ یورو و سفر هوایی به کشورهایی که نیاز به اخذ ویزا دارند  را ۵۰۰ یورو اعلام کرد.

افزایش قیمت دینار عراق و عدم عرضه متناسب آن انتقادات زیادی توسط زائران عتبات عالیات به بانک مرکزی وارد کرده است.

پیش بینی می‌شود امسال حدود پنج میلیون نفر در راهپیمایی بزرگ اربعین  شرکت کنند.

منبع فارس