انتقاد تند هاشمی طبا از مقاله روزنامه کیهان
انتقاد تند هاشمی طبا از مقاله روزنامه کیهان
هاشمی طبا گفت: در مطلب روزنامه کیهان، حرف بدتری وجود دارد مبنی بر اینکه ما چشم به خوش آمدن و بد آمدن بعضی از کشور‌ها داریم در حالی که ما استقلال داریم و می‌گوییم نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی.

به گزارش افلاکیون، روزنامه کیهان در مطلبی نوشت: «زمزمه مذاکره، راه‌های غیر آمریکا و اروپا را هم برای ما ناامن می‌کند چرا که باعث سردرگمی کشور‌هایی نظیر چین، روسیه و هند می‌شود! آنان با این زمزمه‌ها درباره صداقت ما در اصلاح سیاست خارجی و روی کردن به «سیاست اولویت شرق» شک می‌کنند کما اینکه شک کرده و بی‌رغبتی نشان داده‌اند.»

به نوشته برنا، در این ارتباط «مصطفی هاشمی طبا»، چهره سیاسی اصلاح طلب، گفت: ابتدا باید گفت که روسیه شرق نیست و غرب است، روسیه از نظر جغرافیایی جزو اروپا است پس مغرب زمین است، دوم اینکه، سیاستِ نگاه به شرق صرفا به معنای شرقِ جغرافیایی نیست.

او افزود: در واقع ما باید حتما با کره و ژاپن و همه کشور‌هایی که در شرق ما هستند، هر طور که می‌شود رابطه برقرار کنیم. در این مطلب روزنامه کیهان، حرف بدتری وجود دارد مبنی بر اینکه ما چشم به خوش آمدن و بد آمدن بعضی از کشور‌ها داریم، در حالی که ما استقلال داریم و می‌گوییم نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی.

او اضافه کرد: حال همه این‌ها سر جای خود، اینکه ما فکر کنیم اگر با کشور دیگری کار می‌کنیم، چون یک کشور دیگر بدش می‌آید و ناراحت می‌شود باید از آن اجتناب کنیم این یعنی اینکه ما استقلال مان را از دست داده ایم، این متن یعنی اینکه ما مستقل نیستیم. این در حالی است که ما باید با همه کشور‌ها تعامل داشته باشیم صرف نظر از خوش آمدن یا بد آمدن.

کاندیدای پیشین انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: متأسفم که چنین متنی در یک روزنامه آمده است، در حقیقت ما با دست خودمان، استقلالمان را خدشه دار می‌کنیم. مگر ما نمی‌گوییم که باید نگاه به داخل داشته باشیم پس این ارتباط و نگاه به خارج و کشور‌های بیگانه و ضددین و ضدخدا، این اصلا با هیچ کدام از روابط اسلامی سازگار نیست.

او تاکید کرد: حال اینکه رابطه باید داشته باشیم هیچ اشکالی ندارد و از طرفی نگاه مان هم، به داخل باشد و از امکانات داخلی استفاده کنیم حال چه کشور‌های دیگر خوششان بیاید، چه بدشان بیاید.

مصطفی هاشمی طبا تاکید کرد: بسیار باعث تأسف است که ما سیاست‌های خودمان را براساس خوش آمد یا بدآمد کشور‌های دیگری تنظیم کنیم.

این چهره سیاسی اصلاح طلب درباره هجمه‌های تند اصولگرایان به مطرح شدن بحث مذاکره اظهار کرد: ما در چارچوب برجام مذاکره کردیم و در زمان تصویب آن هم، همه در کشور، به تعبیری، بَه بَه و چَه چَه می‌گفتند فایل‌ها نیز موجود است؛ در گذشته ما در چارچوب برجام با آمریکا مذاکره کردیم و پیش بینی برای آینده برجام و مذاکره مجدد هم در متن برجام اشاره شده است.

او در پایان گفت: بدتر از همه این است که ما بخواهیم به خاطر خوش نیامدن کشوری، با آمریکا مذاکره نکنیم پس نگاه به داخل و استقلال چه می‌شود، نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی چه می‌شود؟!