امام جمعه اردبیل ضمن تبریک فرارسیدن ایام عید نوروز، مصالحه ایران و عربستان را از جهات مختلف برای هر 2 کشور و منطقه مفید دانست و گفت: صدای شکسته شدن تحریم‌ها از توافق ایران و عربستان به گوش می‌رسد.

به گزارش افلاکیون  از اردبیل، سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل برگزار شد به تبیین ابعاد توافق اخیر ایران و عربستان پرداخت و اظهار کرد: مصالحه ایران و عربستان از جهات عدیده برای هر دو کشور و برای منطقه مفید است در این خصوص شایسته است به نکاتی توجه گردد اول اینکه این توافق در حالی اتفاق افتاد که ایران در حال اقتدار است و از موضع ضعف نیست و الا این توافق درست نمی‌شد.

وی افزود: دوم اینکه اروپا و آمریکا تصمیم گرفته بودند با تقسیم‌کار و اعلان تحریم‌های متناوب توسط کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا حلقه محاصره را تنگ‌تر و التهاب جامعه ایران را بیشتر کنند و لذا هر هفته یک کشور اعلان تحریم اشخاص و مؤسسات می‌کرد تا شاید تکانه‌های اقتصادی بیشتر بر اقتصاد ایران وارد شود و درست به همین علت آمریکا مذاکره باواسطه با ایران جهت آزادی زندانیان را پنهان می‌کرد اما با این توافق تلاش آن‌ها ناکام و زحمت آن‌ها هدر رفت دراین‌بین این سخن عربستان که بعد از عملیاتی شدن توافق، در ایران سرمایه‌گذاری خواهد کرد برای غربی‌ها کابوس بود و از آن صدای شکسته شدن تحریم‌ها می‌آید و درواقع دهن‌کجی مهمی برای سردمدار تحریم یعنی آمریکا بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اردبیل تشریح کرد: سوم این‌که غربی‌ها نهایت تلاش را برای انزوای ایران انجام داده بودند از این توافق معلوم شد که انزوایی در کار نیست و توهم کامل است؛ چهارم، بانی نهایی این توافق چین است و این کشور توانست دو کشور مهم خاورمیانه را پای میز مذاکره بیاورد و تمام اختلافات آن‌ها را حل و رابطه آن‌ها را عادی کند این برگ برنده بزرگ برای چین و نشان از نفوذ مقتدر این کشور در میان کشورهای مهم خاورمیانه است؛ طبعاً این توفیق چین ضربه سنگین به آمریکا و جایگاه بایدن مخصوصاً در انتخابات آتی آمریکاست به همین جهت آمریکا برای اینکه از کاروان عقب نماند اعلام کرد مذاکره ایران و عربستان را ما در عراق و عمان تنظیم کرده بودیم و ما سه سال در این باب مشغول طراحی بودیم یعنی مقدمه این توافق توسط ما انجام‌شده است و علت اینکه نتیجه به دست‌ چین افتاد نوع ارتباط ما با ایران بود.

وی اضافه کرد: پنجم، بااینکه عربستان اعلام کرد بااطلاع آمریکا به چین رفته و توافق را امضا کرده است اما همه می‌دانند که این اقدام عربستان دهن‌کجی به آمریکا و فاصله گرفتن از آمریکاست و لذا ناله اسرائیل به خاطر این توافق به عیّوق می‌رسد و این طلیعه بلوک‌بندی جدید است توجه شود که فقط هم‌پیمانان آمریکا به چین تمایل پیدا نکرده‌اند بلکه جمهوری‌های شوروی سابق نیز که به‌طور سنتی در بلوک روسیه قرار دارند همه متمایل به چین شده و تا حال به جنگ اوکراین صحه نگذاشته‌اند و در این اواخر حجیم‌ترین مراوده اقتصادی با چین را داشته‌اند.

وی بیان کرد: ششم، اینکه یکی از بندهای توافق بین ایران و عربستان این است که هیچ‌کدام نباید مصدر صدور تنش و آشوب به کشور دیگر باشد اگر به این بند عمل شود قطعاً اینترنشنال بساط خود را جمع خواهد کرد و شاید به همین جهت این کانال اخیراً مقر خود را از لندن به آمریکا انتقال داد.

عاملی بابیان اینکه آمریکا از این توافق به‌ظاهر شادمانی می‌کند و می‌گوید مشکل عربستان از جهت یمن حل می‌شود عنوان کرد: اما علائمی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکا درصدد خوش‌رقصی به عربستان است تا خود را مدافع عربستان نشان دهد و بیش از این موجبات نزدیکی عربستان به شرق را فراهم نکند آمریکا در این خصوص به‌دروغ پناه برده و خطرهای موهوم از طرف ایران نسبت به عربستان را مطرح می‌کند.

وی با تشریح دروغ‌های آمریکا در روزهای بعد از توافق ایران با عربستان، تصریح کرد: آمریکا که می‌بیند قافیه را باخته به‌دروغ پناه برد و بعد از توافق فوراً اعلام کرد در چند ماه گذشته چند کشتی سلاح ایرانی را که حامل موشک‌های بالستیک کوتاه‌ برد به مقصد یمن بود رصد کرده و قرار بود همه این‌ها در زمان نزدیک علیه عربستان به کار گرفته شود

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: آمریکا درعین‌حال از ایران هراسی نیز بهترین استفاده را می‌کند و لذا بعد از توافق فوراً اعلام کرد «ایران قوی‌ترین مجموعه موشکی و متنوع‌ترین و پیشرفته‌ترین مجموعه پهپادها را در خاورمیانه داراست از جهت اورانیوم غنی‌شده نیز به نقطه بسیار حساسی رسیده است» به آمریکا باید گفت این نتیجه تحریم شماست همچنان که شکل‌گیری حزب‌الله درنتیجه حمله شما به لبنان است و شکل‌گیری انصارالله یمن نیز نتیجه حمله شما به یمن هست و این درس بزرگی برای شماست که زمان خفه کردن ملت‌ها با فشار، تحریم و حمله گذشته است.

وی گفت: اگر آمریکا از اینکه چین نقش خطیری در خاورمیانه با ایجاد توافق بین عربستان و ایران ایفاء کرد ناراحت است می‌تواند با بازگشت به برجام و رفع تحریم‌ها بالاتر از نقش چین در خاورمیانه ایفاء کند راه باز است هر که دارد عزم راه، راه باز است اما یک شرط دارد و آن اینکه آمریکا تحت تأثیر دروغ‌های نتانیاهو و منافقین قرار نگیرد ما به آن‌ها می‌گوییم بازگشت از نصف راه شکست، پیروزی است.

سیدحسن عاملی به تحلیل تحولات داخلی اسرائیل پرداخت و تصریح کرد: این روزها اسرائیل در اوج گرفتاری داخلی قرارگرفته و به حد انفجار رسیده است دولت نتانیاهو از چند جهت در فشار شکننده است اول اینکه مورد هجمه یهودی‌های داخل اسرائیل است و هرروز تظاهرات علیه نتانیاهو برگزار می‌شود و پلیس اسرائیل از برخورد با آن‌ها استنکاف می‌کند به حدی که رژیم نامشروع اسرائیل مجبور شد رئیس پلیس را عوض کند سپس اعلام کرد که در عزل پلیس خطا کردیم؛ دوم اینکه از طرف فلسطینی‌ها درنهایت هجمه و گرفتاری است و نسلی بسیار حماسی از زیر آوار نسل‌کشی‌های اسرائیل سر برآورده است؛ سوم اینکه کابینه تندرو مخصوصاً وزیر امنیت اسرائیل یعنی بن غفیر حمام خون به راه انداخته و روزی نیست که در غزه یا جنین یا نابلس فلسطینی‌های مظلوم شهید نشود فقط دیروز چهار جوان فلسطینی در جنین شهید شدند البته سوخت ماشین جنگی اسرائیل را یکی از همسایه‌های ما تأمین می‌کند و چهارم اینکه از جهت بین‌المللی حتی از طرف اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها و از جانب نهادهای حقوق بشری درنهایت فشار است.

وی ادامه داد: بعید نیست که این رژیم ناپاک برای برگرداندن افکار عمومی از جنایات خود در سطح منطقه شرارتی برپا کند البته نسبت به ایران نمی تواند تکانی بخورد اما این روزها به‌طور مداوم از حمله به ایران صحبت می‌کند! ما حسابی به ادعای این رژیم باز نمی‌کنیم، اما منابع رسمی اسرائیل جمله‌ای گفتند که برای ما بسیار سنگین‌تر از حمله اسرائیل است منابع رسمی اسرائیل در روزهای گذشته اعلام کردند که در صورت حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران، جمهوری آذربایجان باهدف کمک به اسرائیل یک باند هوایی در اختیار این رژیم قرار خواهد داد و همچنین منابع رسمی اسرائیل اعلام کردند اسرائیل با موافقت دولت آذربایجان شعبه‌ای از موساد را در خاک آذربایجان برای نظارت و رصد آنچه در ایران می‌گذرد ایجاد کرده است.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: هرچند سفیر آذربایجان در اسرائیل فوراً اعلام کرد که این‌ها دروغ است اما واقعاً اگر دروغ است پس چرا سفیر اسرائیل در باکو را به وزارت خارجه احضار نمی‌کنید؟ که چرا خطرناک‌ترین دروغ را برای به هم ریختن امنیت آذربایجان به زبان آورده است؟

وی تأکید کرد: به اعتقاد ما منابع رسمی هیچ‌وقت بدون هماهنگی سخنی به زبان نمی‌آورند، آن‌هم سخنی بسیار حساس و خطرناک که به امنیت ایران، آذربایجان و منطقه مربوط است و ما از سر گلایه به دولت آذربایجان می‌گوییم، مزدش ایران این نبود و صدالبته حساب ملت آذربایجان که ملتی بسیار فهیم، بصیر و غیور است جداست؛ یعنی تا زمانی که ملت آذربایجان و شیعه اهل‌بیت در آذربایجان وجود دارد آذربایجان هیچ‌وقت سکوی حمله به ایران نمی‌شود.

وی ضمن تبریک به اهالی استان و ملت بزرگ ایران و مردم عزیز جمهوری آذربایجان به مناسبت فرارسیدن عید باستانی نوروز گفت: خداوند بارها در قرآن به رستاخیز بهار استدلال کرده و آن را نمونه‌ای برای امکان معاد ذکر کرده است، به همین جهت لحظه شروع بهار از آیه‌های بزرگ خداوندی است به همین جهت لحظه شروع بهار شایستگی تمام برای استجابت دعا و تحولات بزرگ دارد و اتفاقاً در بعضی از روایات آمده که حادثه‌های بزرگ تاریخ بشری در نوروز اتفاق افتاده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان افزود: توجه جدی به این است که در آن هرلحظه دعا و توبه داشته باشیم با توجه به اینکه تحویل سال در حوالی یک بامداد خواهد بود ما مراسم دعا و نیایش را در نماز صبح یک فروردین ۱۴۰۲ برگزار می‌کنیم، آقایان و خانم‌ها سال جدید خودشان را با دعای دسته‌جمعی شروع کنند که «یدالله مع الجماعه» و منتظر قدوم عزیزان در مسجد میرزاعلی اکبر مرحوم هستیم.

وی با تأکید بر حسن رفتار با گردشگرانی که در ایام عید به استان وارد می‌شوند، یادآور شد: اهالی استان مخصوصاً کسبه و هتلداران توجه کنند که در روزهای آتی سیل جمعیت گردشگر به استان ما سرازیر خواهد شد استدعا داریم آبروی استان را حفظ کنند از منافع شخصی غیرمتعارف چشم‌پوشی نمایند و فرهنگ فاخر استان را به نمایش بگذارند. استان اردبیل استان گردشگری است باید کل استان آموزش میزبانی از گردشگران را داشته باشد.

 سید حسن عاملی تصریح کرد: در دو روز تعطیلی خرداد سال گذشته از پلیس سؤال کردم چقدر جمعیت گردشگر وارد استان شد؟ آمار رسمی دادند که بیش از ۴۰۰ هزار خودرو وارد استان اردبیل شد.

وی تأکید کرد: بعدازظهر ایام عید، مساجد جهت اقامه نماز و استفاده از سرویس بهداشتی باید باز باشد، اداره اوقاف در این خصوص مسئولیت مستقیم دارد، مخصوصاً اگر مساجد کنار بقعه شیخ صفی و سایر مواریث فرهنگی بسته باشد اداره اوقاف هیچ عذری نخواهد داشت و باید در آن صورت سریعاً هیئت امنا را عوض کند.

منبع : فارس