با وجودی‌که ایران از سال‌۱۳۳۳ به شکل صنعتی در حوزه پرورش مرغ فعال است و دولت هم مدعی است که برای واردات نهاده‌های دام طیور از محل منابع عمومی ارز ۴ هزارو ۲۰۰ تومانی ارائه می‌دهد؛ متأسفانه از ابتدای سال‌۹۹ که قیمت جوجه یکروزه ۸۰۰ تومان و قیمت هر کیلو مرغ ۸ هزار تومان بود، امروز قیمت جوجه یکروزه به ۶ هزار تومان و قیمت هر کیلو مرغ دولتی به ۲۵ هزار تومان افزایش یافته است، در عین حال تا به امروز نیز توضیح مشخصی برای افزایش قیمت مرغ در بازار عنوان نشده است
از معمای گرانی مرغ تا قاچاق ناچیز جوجه یکروزه
از معمای گرانی مرغ تا قاچاق ناچیز جوجه یکروزه
به گزارش افلاکیون، وقتی قیمت یک کالا در بازاری بالا می‌رود و در عین حال نیز کالا کمیاب می‌شود و شاهد شکل‌گیری صف در کشور هستیم، توضیح واضح و مشخصی از سوی مسئولان دولتی عنوان نمی‌شود و به شکلی سخن می‌گویند که بدیهیاتی که مقابل چشم مردم جامعه است را گاهی کتمان می‌کنند، از این رو انکار معضل و رنج اقتصادی مردم نیز برای خود مشکلی شده است.
با وجودی‌که مشکلات اقتصادی در نهایت خود را در قالب تورم و کمبود کالا نشان می‌دهد، اما شاهد این موضوع هستیم که مقامات دولتی نمی‌خواهند مشکلات را با مردم درمیان بگذارند و همچون هشت‌سال گذشته که پیوسته به رفع تحریم‌ها از سوی کشور‌های خارجی چشم داشته‌اند، سیاست‌های پر هزینه‌ای را در اقتصاد اعمال می‌کنند تا شاید در نهایت به مقصود خود در قالب برجام دست یابند. اعمال سیاست‌های پر هزینه برای دستیابی به توافق با غرب موجب شده تا به واسطه ایجاد ۳ هزارو ۵۰۰‌هزار میلیارد تومان نقدینگی و ایجاد صد‌ها هزار میلیارد تومان بدهی، ایران با یک تورم سنگین فزاینده روبه‌رو شود، در عین حال این پرسش مطرح است که دولت اقتصاد را در چه وضع بغرنجی می‌خواهد تحویل دولت سیزدهم بدهد؟!
به‌طور نمونه این روز‌ها با وجودی‌که ایران از سال ۱۳۳۳ به شکل صنعتی در حوزه پرورش مرغ فعال است و دولت هم مدعی می‌باشد که برای واردات نهاده‌های دام طیور از محل منابع عمومی ارز ۴ هزارو ۲۰۰ تومانی ارائه می‌دهد؛ متأسفانه از ابتدای سال‌۹۹ که قیمت جوجه یکروزه ۸۰۰ تومان و قیمت هر کیلو مرغ ۸ هزار تومان بود، امروز قیمت جوجه یکروزه به ۶ هزار تومان و قیمت هر کیلو مرغ دولتی به ۲۵ هزار تومان افزایش یافته است.
مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: بر اساس آمار‌ها میزان جوجه در کشور کم نیست، اما سؤال اینجاست که چرا باید در این فصل قیمت جوجه یکروزه بالا باشد؟
محمدعلی کمالی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه سؤال اینجاست که چرا باید در این فصل قیمت جوجه یکروزه بالا باشد، گفت: مرغداران جوجه یکروزه را بیش از ۵هزارو ۶۰۰ تومان تا ۶هزار‌تومان خریداری می‌کنند و قیمت مصوب ۴هزارو ۲۰۰‌تومان رعایت نمی‌شود.
وی ادامه داد: بر اساس آمار‌های اعلام شده جوجه کم نیست و از ابتدای ماه تا امروز حدود ۷۷‌میلیون قطعه جوجه تولید شده است.
مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی اضافه کرد: انتظار می‌رود معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی و انجمن جوجه یکروزه به موضوع افزایش قیمت جوجه یکروزه ورود و آن را کنترل کنند. وی در پاسخ به این سؤال که از چه زمانی قیمت جوجه افزایش یافته است و آیا این افزایش قیمت ممکن است در قیمت مرغ هم اثرگذار باشد یا خیر، گفت: حدود یک‌ماه است که تولیدکنندگان جوجه را بیش از قیمت مصوب خریداری می‌کنند و امیدواریم که این افزایش قیمت بر قیمت مرغ اثری نگذارد. البته عامل اصلی مؤثر در قیمت مرغ، نهاده است که در حال حاضر برای ۵۰‌روز پرورش نهاده تأمین شده‌است. اما نباید از این موضوع نیز غافل شد که قیمت جوجه ۱۲ تا ۱۳‌درصد بر قیمت تمام شده مرغ اثرگذار است.
وی با بیان اینکه هزینه‌های تولیدی بر اساس جوجه ۴هزارو ۲۰۰‌تومانی حساب شده نه جوجه ۶هزار تومانی گفت: از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کردیم که توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد.
کارگروهی برای جلوگیری از قاچاق جوجه یکروزه تشکیل شده است
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس گفت: کارگروهی در استانداری کردستان با حضور دستگاه‌های امنیتی، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده تا در شرایط کنونی کشور که با کمبود جوجه یکروزه مواجه هستیم از قاچاق این محصول مقابله کنند.
پرویز اوسطی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از جوجه یکروزه مورد نیاز مرغداری‌های برخی از کشور‌های همسایه از طریق قاچاق تأمین می‌شود، ادامه داد: حجم میزان خروج جوجه یکروزه به صورت قاچاق از کشور زیاد نیست، اما در شرایط فعلی نباید این حداقل قاچاق نیز صورت بگیرد.