بر اساس قانون بخش‎هایی از ساختمان مسکونی جزء مشاعات هستند و همه افراد در آن‌ها حق تصرف دارند.
چه بخش‌هایی از ساختمان مشاع هستند؟
چه بخش‌هایی از ساختمان مشاع هستند؟

به گزارش افلاکیون، از جمله مهمترین سوالاتی که هنگام خرید خانه به ذهن خطور می‌کند این است که چه قسمت‌هایی از خانه جزء مشاعات به حساب می‌آیند.

در پاسخ به این سوال باید گفت بر اساس قانون بخش‌هایی از ساختمان که تمامی مالکان حق استفاده از آن را دارند شامل زمین زیربنا خواه متصل به بنا باشد یا بنا به وسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد، تحت عنوان قسمت‌های مشاع محسوب می‌شوند.

البته باید به این تأسیسات قسمت‌های مشترک از قبیل چاه آب، پمپ، منبع آب، مرکز حرارت و تهویه، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع شده باشد همچنین آسانسور، چاه‌های فاضلاب، لوله‌ها از هر قبیل مانند لوله‌های فاضلاب، برق و تلفن، گذرگاه‌های شوت زباله، اسکلت ساختمان، تأسیسات مربوط به راه پله، وسایل تأمین کننده روشنایی، تلفن، پشت بام و تأسیساتی که در پشت بام برای استفاده عمومی احداث شده است، نمای خارجی ساختمان، محوطه ساختمان که جنبه استفاده عمومی دارد و در سند اختصاصی قید نشده است هم از جمله این موارد مشاع هستند.

علاوه بر پله‌های ورود به پشت بام و پله‌های ایمنی، در‌ب‌ها و پنجره‌ها، راهرو‌ها و پاگرد‌ها که در قسمت‌های غیر اختصاصی باشند و دیوار‌های حد فاصل بین قسمت‌های اختصاصی اگر جزء اسکلت ساختمان نباشند بین اهالی ساختمان مشترک هستند.