یک رسانه‌های آمریکایی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی در عملیات خرابکاری نیروگاه نطنز دست دارد، ادعاهایی را درباره تاثیر این حادثه بر غنی‌سازی ایران مطرح کرده است.
ادعای نیویورک تایمز درباره تاثیر حادثه اخیر نطنز بر غنی‌سازی ایران
ادعای نیویورک تایمز درباره تاثیر حادثه اخیر نطنز بر غنی‌سازی ایران

به گزارش افلاکیون، نیویورک تایمز به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی مدعی شد: علت قطع برق در سایت غنی سازی نطنز، انفجاری بزرگ بود که در اثر یک عملیات خرابکارانه و عمدی رخ داد.

روزنامه نیویورک تایمز مدعی شده است که قطع برق گسترده در سایت غنی سازی نطنز که روز یکشنبه رخ داد به علت یک انفجار قوی در اثر عملیاتی خرابکارانه و عمدی بوده که به پروژه غنی سازی هسته‌ای ایران آسیب‌های جدی وارد کرده است و جبران آن دستکم ۹ ماه زمان لازم خواهد داشت.

نیویورک تایمز در گزارش خود احتمال داده است که قطع برق در سایت نطنز در نتیجه عملیات خرابکارانه اسرائیل اتفاق افتاده باشد.

در این گزارش به اقدام خرابکارانه  اسرائیل در سال گذشته اشاره شده که در اقدامی مشابه مرکز مونتاژ سانتریفوژهای پیشرفته در سایت نطنز را منفجر کرده بود.

این رویداد می تواند تردیدهای زیادی را در خصوص تلاش‌های دیپلماتیک برای بازگشت آمریکا به برجام به وجود بیاورد.

نیویورک تایمز همچنین مدعی شده که با این خرابکاری، اهرم‌های ایران در مذاکرات جدید می تواند به طور قابل توجهی به خطر بیفتد.

این روزنامه آمریکایی در ادامه آورده است، خرابکاری در سایت نطنز همزمان با سفر وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل در روز یکشنبه انجام شده است.

در همین حال، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود و در پاسخ به سوالی درباره حادثه نطنز گفت: اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی از قبل می‌گفت و این روزها هم از منابع متعدد شنیده می‌شود که تایید می‌کنند که این رژیم پشت این داستان بوده است. البته خوشحالم که هیچ آسیب انسانی و محیط زیستی نبوده است. اما این یک جنایت علیه بشریت است.

وی افزود: اگر هدف این بوده که توان ایران تضعیف شود، اینطور نبوده است. تمامی سانتریفیوژها که از مدار خارج شدند از نوع IR1  بوده و با سانتریفیوژهای جدید جایگزین می‌شود. رژیم اشغالگر قدس با این اقدام تلاش کرد که از مردم ایران انتقام صبر و پر از حکمت خود را بگیرد. پاسخ ایران انتقام از رژیم صهیونیستی در جا و زمان خود خواهد بود.

میزان خسارت‌ها باید با تست همه سانتریفیوژها اتفاق بیفتد و البته جای آنها سانتریفیوژهای پیشرفته جایگزین می‌شود. میزان دقیق خسارت‌ها را سازمان انرژی اتمی باید خودش اعلام کند. فعلا خیلی زود است و در حال بررسی تک تک سانتریفیوژها هستند.