مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با بلینکن درباره اجرای کامل برجام به رایزنی پرداختند.
اجرای کامل برجام موضوع بحث بورل و بلینکن
اجرای کامل برجام موضوع بحث بورل و بلینکن

به گزارش افلاکیون، سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای از تماس تلفنی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا خبر داد.

براین اساس، دو طرف طی این تماس درباره موضوعات مختلفی از مجموعه‌ای تحولات بین المللی که اجرای کامل برجام نیز در ذیل آن قرار دارد به رایزنی پرداختند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه آمریکا پیرامون وضعیت ایران و مذاکرات برجام که در وین در حال برگزاری است، به گفتگو پرداختند.

این در حالی است که، نشست کمیسیون مشترک برجام یک روز به تاخیر افتاده است و قرار است این نشست در روز ۱۵ آوریل به صورت حضوری برگزار شود.

طی روزهای اخیر بر اثر حمله تروریستی به تاسیسات هسته ای نطنز بخشی از این سایت از کار افتاد که طبق وعده مسئولان قرار شد با نصب سانتریفیوژهای جدید این سایت دوباره راه اندازی شود.

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان که برای ادامه گفت‌وگو‌ها و نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده، از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی از روز چهارشنبه خبر داد و گفت: هزار سانتریفیوژ دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر به ماشین‌های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین‌های صدمه دیده، اضافه می‌شود.

ساعاتی پیش نیز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ایران را تایید و اعلام کرد تهران تصمیم خود را به اطلاع این نهاد رسانده است.

جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز نسبت به این اقدام ایران واکنش نشان داد و مدعی شد: ما درباره تصمیم تحریک‌آمیز ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم نگران هستیم و این تصمیم را جدی می‌گیریم. هدف ما بازگشت به توافق هسته‌ای است.