پنجشنبه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۰ | 27 ربيع ثاني 1443
پ
  • شناسه : 5990
  • ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۹:۱۷

آیا قرن جدید روی خوش به خودرو نشان خواهد داد؟

سال آینده در صورت کاهش نرخ ارز به واسطه فروکش‌کردن دائمی ریسک غیراقتصادی «انتظارات تورمی» نیز در بازار خودرو از بین خواهد رفت یا به کمترین سطح ممکن می‌رسد. در این صورت بازیگر اصلی بازار خودروی ۹۹ (سفته‌بازها یا همان تقاضای غیرمصرفی) زمینه فعالیت در بازار خودروی ۱۴۰۰ را از دست می‌دهد؛ چراکه ریسک سرمایه‌گذاری در بازار خرید خودرو افزایش پیدا می‌کند.
آیا قرن جدید روی خوش به خودرو نشان خواهد داد؟
آیا قرن جدید روی خوش به خودرو نشان خواهد داد؟
به گزارش افلاکیون، سرنوشت قیمت خودرو در سال ۱۴۰۰، مهم‌ترین پرسش این روزهای سه گروه حاضر در بازار خودرو است. «سمت عرضه»، «واسطه‌ها و تقاضای غیرمصرفی» و همچنین «خریداران مصرفی خودرو» با توجه به تغییر سنتی سطح قیمت‌ها در ابتدای هر سال، اکنون به‌دنبال یک پیش‌بینی درباره شکل تغییر قیمت خودرو در سال جدید هستند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» درباره عوامل اثرگذار بر بازار خودروی ۱۴۰۰ نشان می‌دهد سه متغیر اصلی سمت و سوی قیمت را مشخص می‌کند.
بر این اساس،‌ سه سناریو می‌توان برای این بازار ترسیم کرد. چنانچه موضوع برجام تعیین تکلیف شود، به‌واسطه کاهش احتمالی نرخ دلار و دورشدن بازار از شوک‌های دو سال اخیر، در گام اول هزینه تولید برای خودروسازان کاهش پیدا می‌کند که این تحول در نهایت به تنظیم قیمت فروش و افزایش تیراژ عرضه خودرو در بازار منجر خواهد شد. طی دست‌کم یک سال گذشته محدودیت‌های ارزی و وارداتی شرایط تامین قطعه را برای خودروسازان سخت کرده بود.
سال آینده در صورت کاهش نرخ ارز به واسطه فروکش‌کردن دائمی ریسک غیراقتصادی «انتظارات تورمی» نیز در بازار خودرو از بین خواهد رفت یا به کمترین سطح ممکن می‌رسد. در این صورت بازیگر اصلی بازار خودروی ۹۹ (سفته‌بازها یا همان تقاضای غیرمصرفی) زمینه فعالیت در بازار خودروی ۱۴۰۰ را از دست می‌دهد؛ چراکه ریسک سرمایه‌گذاری در بازار خرید خودرو افزایش پیدا می‌کند.
آزادسازی واردات خودرو نیز پیامد مثبت دیگر خواهد بود. این اتفاقات باعث می‌شود دسترسی خریداران مصرفی به بازار غیرتورمی هموار شود. در سناریوی دیگر، عامل «تغییر شیوه قیمت‌گذاری» اثرگذاری دارد. آزادسازی تدریجی قیمت خودرو که قرار است سال آینده ابتدا از خودروهای کم‌تیراژ شروع شود، مسیر دیگری را برای قیمت‌ها رقم می‌زند. در این میان، برنامه جهش تولید خودرو و همچنین طرح نمایندگان مجلس برای هدایت خودرو به بورس نیز اگر به صورت اصولی و براساس سازوکار بازار عملیاتی شود، شکل‌گیری فضای رقابتی ناشی از آن باعث تنوع تولید و کاهش قیمت خواهد شد.

اینکه قیمت کارخانه‌ای خودروها در سال آینده چه سمت و سویی خواهد داشت و افزایش در راه است یا ثبات و کاهش، پرسش این روزهای بسیاری از شهروندان است. هرچند در باب قیمت کارخانه‌ای خودروهای داخلی طی سال آینده، سناریوهای مختلفی مطرح است، با این حال به نظر می‌رسد با توجه به شرایط کلی اقتصاد کشور و همچنین تجربه‌ موجود، فقط بحث مدیریت و کنترل قیمت در میان بوده و چشم‌اندازی برای کاهش وجود ندارد. قیمت خودرو در مبدأ (کارخانه) همواره یکی از دغدغه‌های شهروندان ایرانی بوده و آنها معمولا در انتهای هر سال این پرسش برایشان پیش می‌آید که سال بعد چه خواهد شد.

اگر پای بازار خودرو در میان باشد، می‌توان علاوه بر ثبات قیمت، به ارزانی نیز امیدوار بود، با این حال وقتی صحبت از نرخ کارخانه‌ای خودرو می‌شود، تقریبا تمام پیش‌بینی‌ها به سمت رشد قیمت می‌رود و فقط درصد افزایش آن محل تردید است. در مورد سال آینده نیز داستان از همین قرار است، چه آنکه پیش‌بینی کلی حول محور رشد قیمت کارخانه‌ای خودروها می‌چرخد و خبری از ثبات یا کاهش نیست. این پیش‌بینی از آن جهت است که قیمت کارخانه‌ای خودروها در ابتدای هر سال به طور طبیعی با رشد هزینه‌های عمومی مواجه می‌شود و در ادامه نیز نهادهای رگولاتوری (به طور خاص، شورای رقابت) با توجه به رشد هزینه‌های تولید، مجوز افزایش قیمت صادر می‌کنند. بنابراین آنچه در مورد قیمت کارخانه‌ای خودروها طی سال آینده محرز و قطعی خواهد بود، رشد قیمت است و تنها میزان و کندی و تندی روند آن، به طور دقیق مشخص نیست.

اینکه قیمت خودروهای داخلی در مبدأ، تا چه حد بالا خواهد رفت، به عوامل مختلفی مربوط می‌شود، از جمله سرنوشت توافق هسته‌ای، برجام و تحریم، رفتار بازار ارز، تغییرات احتمالی در شیوه نرخ‌گذاری و همچنین روند تولید. در حالت کلی، اگر طی سال آینده برجام احیا و تحریم‌ها علیه ایران لغو شوند، بازار ارز روندی نزولی را در قیمت به خود خواهد گرفت و به تبع آن، هزینه تولید خودروسازان نیز کاهش خواهد یافت. در نتیجه چنین اتفاقی، قیمت کارخانه‌ای خودروها نیز با سرعت کمتری بالا می‌رود، چه آنکه شورای رقابت (مرجع تعیین قیمت خودروهای تولید داخل) با استناد به هزینه‌های تولید، در مورد قیمت خودروها تصمیم می‌گیرد. از آن سو اما به احتمال فراوان تغییراتی در شیوه نرخ‌گذاری خودروها طی سال آینده ایجاد خواهد شد که اثر قطعی آن، رشد قیمت حداقل در برخی خودروها است.

این اتفاق قرار است در قالب بسته وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر جهش تولید خودرو رخ بدهد، هرچند البته بعید نیست دولت با توجه به ماه‌های پایانی عمر خود، ریسک تغییر روش قیمت‌گذاری خودرو (آزادسازی قیمت برخی خودروها) را نپذیرد و رخ دادن این اتفاق به دولت بعد منتقل شود. در کنار اینها اما بحث عرضه خودروهای داخلی در بورس نیز مطرح است، چه آنکه امکان دارد طرح نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر الزامی شدن خرید و فروش خودروهای صفر کیلومتر در بورس کالا، تصویب و تایید شود. پیش‌بینی کلی از بورسی شدن خودروها نیز افزایش قیمت است، به نحوی که قیمت در بستر عرضه و تقاضا کشف خواهد شد.

   احتمال تغییر شیوه نرخ‌گذاری

سرنوشت قیمت کارخانه‌ای خودرو در سال آینده، تا حد زیادی به دو تصمیم احتمالی دولت و مجلس شورای اسلامی برای تغییر شیوه نرخ‌گذاری خودروهای  داخلی بستگی دارد. در طرح دولتی که وزارت صمت آن را تدوین کرده، قرار است در ازای جهش تولید، امتیاز آزادسازی قیمت بخشی از محصولات خودروسازان به آنها واگذار شود. طبق بسته تدوین شده در وزارت صمت با نام اصلاح صنعت خودرو، بناست تعیین قیمت خودروهای کم‌تیراژ به خودروسازان واگذار شود، اما پرتیراژها همچنان توسط شورای رقابت نرخ‌گذاری خواهند شد. طبق آخرین اخبار و به گفته منابع آگاه، این طرح در ستاد اقتصادی دولت تصویب و در کل نظر مثبتی (از سوی دولت) در مورد آن وجود دارد و حتی توافقاتی مبنی بر اجرای طرح موردنظر از اوایل سال آینده نیز حاصل شده است.

اگر این طرح اجرایی شود، قیمت خودروهای کم‌تیراژ رشد قابل توجهی را تجربه خواهد کرد، زیرا به احتمال فراوان خودروسازان قیمت این دسته از محصولات خود را نزدیک به نرخ بازار تعیین خواهند کرد. این در حالی است که قیمت پرتیراژها را همچنان شورای رقابت تعیین می‌کند و بنابراین اینکه قیمت این مدل خودروها تا چه اندازه بالا برود، بستگی مستقیم به هزینه‌های تولید در سال آینده دارد.

اما در کنار این طرح دولتی برای قیمت خودرو، مجلسی‌ها نیز به دنبال تغییر شیوه فروش و قیمت‌گذاری خودرو هستند. طبق طرح مجلس، خرید و فروش خودروهای صفر کیلومتر داخلی، محدود به بورس کالا خواهد شد و بنابراین قیمت‌ها نیز در بستر عرضه و تقاضای بورسی کشف (تعیین) می‌شوند. هرچند در این طرح و طبق قوانین بورس، خودروها باز هم دارای قیمت پایه خواهند بود، اما نرخ نهایی برای خرید و فروش را مکانیزم عرضه و تقاضای بورسی تعیین خواهد کرد. بنابراین با رفتن خودرو به بورس کالا، دیگر خبری از نرخ‌گذاری دستوری نخواهد بود. پیش‌بینی کلی از بورسی شدن خودرو این است که قیمت خودروهای داخلی پس از عرضه در بورس کالا، به نرخ بازار نزدیک خواهد شد.

البته ممکن است دست نامرئی دولت مانع نزدیک شدن نرخ کارخانه و بازار خودروها به یکدیگر در بورس کالا شود، با این حال آنچه در این سناریو قطعی و حتمی به نظر می‌رسد، افزایش قیمت است و تنها میزان آن به طور دقیق مشخص نیست. اما عدم عرضه خودرو در بورس کالا به هر دلیلی و همچنین اجرایی نشدن بسته مدنظر وزارت صمت، به معنای تثبیت روش فعلی نرخ‌گذاری خودروهای داخلی در سال آینده خواهد بود. طرح مجلس هنوز در صحن علنی به رای گذاشته نشده و حتی این امکان وجود دارد که تصویب نشود یا شورای نگهبان آن را رد کند. در مورد طرح دولت نیز این پیش‌بینی وجود دارد که با توجه به نزدیک شدن دولت دوازدهم به پایان عمر خود، تغییر شیوه نرخ‌گذاری به اجرا درنیاید. این احتمالات اما در پیش‌بینی کلی از قیمت کارخانه‌ای خودروها طی سال آینده مبنی بر رشد قیمت، خلل چندانی وارد نمی‌کند.

   اثر احیای برجام بر قیمت خودرو

شهروندان ایرانی این روزها همچنان چشم انتظار تعیین تکلیف برجام هستند، چه آنکه خوب می‌دانند احیای این سند بین‌المللی تا چه اندازه می‌تواند روی منحنی قیمت در بازارهای مختلف به خصوص خودرو اثر بگذارد. احیای برجام مساوی با لغو تحریم‌ها علیه ایران است و اگر این اتفاق طی سال آینده رخ بدهد، از جهات مختلف روی قیمت کارخانه‌ای خودروها اثر خواهد گذاشت. اثر نخست از بازار ارز ناشی می‌شود. با احیای برجام و لغو تحریم، بازار ارز روندی نزولی به خود خواهد گرفت و این موضوع اثر مستقیم روی کاهش هزینه‌های تولید می‌گذارد. در حال حاضر بخش قابل توجهی از قطعات و مواد اولیه موردنیاز خودروسازان و قطعه‌سازان از خارج تامین می‌شود که نیاز به ارز دارد.

بنابراین وقتی نرخ ارز نزولی شود، هزینه ریالی کمتری برای تامین مواد اولیه و قطعات صرف خواهد شد و بنابراین هزینه کلی تولید و قیمت تمام شده پایین می‌آید. هرچند خودروسازان ایرانی عادت ندارند هنگام کاهش هزینه‌ها، قیمت محصولات خود را پایین بیاورند، با این حال چون شورای رقابت با فرمول خاص خود (مبتنی بر هزینه‌های تولید) قیمت‌ها را تعیین می‌کند، کاهش هزینه‌ها در اثر نزولی شدن نرخ ارز، سرعت رشد قیمت را کند خواهد کرد. از سوی دیگر، تحریم‌ها که لغو شوند، هزینه تولید از محل تامین مواد اولیه و قطعات در بستری عادی نیز کاهشی خواهد شد. در حال حاضر خودروسازان و قطعه‌سازان برای تامین قطعات و مواد اولیه موردنیاز خود از خارج، مجبور به صرف هزینه در راستای دور زدن تحریم‌ها هستند و این موضوع روی هزینه تولید و قیمت تمام‌شده اثر افزایشی می‌گذارد.

بنابراین وقتی تحریم‌ها لغو شوند، هزینه‌های موردنظر نیز از بین خواهند رفت و به تبع آن، قیمت تمام شده خودروها پایین خواهد آمد. اینجا نیز خبری از کاهش قیمت خودرو (برای عرضه به مشتریان) نخواهد بود، اما به هر حال یکی از عوامل اثرگذار بر هزینه تولید حذف خواهد شد تا سرعت رشد قیمت از این ناحیه نیز کند شود. این را هم نباید فراموش کرد با نزولی شدن نرخ ارز و حذف هزینه‌های دور زدن تحریم، قطعه‌سازان داخلی با کاهش قیمت تمام‌شده مواجه خواهند شد، بنابراین سرعت رشد قیمت خودرو از محل قطعات تولید داخل نیز کند می‌شود.

در کنار اینها، اثر لغو تحریم‌ها، بر روند تولید خودرو نیز قابل لمس خواهد بود. تحریم‌ها که لغو شوند، تامین مواد اولیه و قطعات در بستری عادی انجام خواهد شد، بنابراین تیراژ با سرعت بالاتری نسبت به مقطع فعلی بالا خواهد رفت. همچنین وقتی تحریم نباشد، راه برای بازگشت خودروسازان خارجی به کشور هموار می‌شود و در نتیجه، آمار کلی تولید متاثر از هر دو ماجرا رشد می‌کند. با بالا رفتن تولید، عرضه به بازار افزایش پیدا خواهد کرد، موضوعی که در کنترل قیمت بی‌تاثیر نیست.

برچسب ها

دولت جو بایدن ؛ مذاکرات وین پنجشنبه یا جمعه پایان خواهد یافت ۱۰ آذر ۱۴۰۰

دولت جو بایدن ؛ مذاکرات وین پنجشنبه یا جمعه پایان خواهد یافت

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده رفع تمامی تحریم‌ها علیه ایران، به گونه‌ای که قابل راستی‌آزمایی باشد مهم‌ترین دستور کار هیأت ایرانی را در این گفت‌وگوها تشکیل خواهد داد.

خبر ویژه / درگیری در مرز ایران  و افغانستان ۱۰ آذر ۱۴۰۰

خبر ویژه / درگیری در مرز ایران و افغانستان

 مرعشی ادامه داد: امروز هم مطابق آن برنامه کشاورزان باید برای سرکشی به زمین‌هایشان مراجعه می‌کردند که از 9 صبح امروز با تراکتورها سر زمین‌های کشاورزی خود رفتند. این روزهای سال در این منطقه فصل کشاورزی است اما به دلیل خشکسالی کشاورزان چاهک می‌زنند و از آب مختصر چاهک کشاورزی می‌کنند. 

سرم های انسانی دپو شده در گمرک بندر عباس ظرف ۴۸ ساعت ترخیص شود ۱۰ آذر ۱۴۰۰

سرم های انسانی دپو شده در گمرک بندر عباس ظرف ۴۸ ساعت ترخیص شود

معاون فنی گمرک ایران گفت: این محموله به میزان ۵۰ هزار بطری سرم قندی، ۵۰ هزار بطری سرم نمکی و ۱۶۰ هزار بطری سرم لاکتات در بسته بندی ۲۱۸ پالت (۱۶۶ تن به ارزش بیش از ۱۵۵ هزار دلار) است که از تاریخ ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ در گمرک بندرعباس نگهداری شده و دستگاه‌های مرتبط اقداماتی برای ترخیص آن انجام نداده اند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت افلاکیون منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارثیه ی خونین ۱۰ آذر ۱۴۰۰

ارثیه ی خونین

وع یک یا چند فقره قتل، گاهی نتیجه مرگبار مشاجره اعضای یک خانواده بر سر ارثیه است که تا به حال خون‌های زیادی برای آن ریخته شده است.

خسوف کامل  ۲۰۲۱  در شنبه آینده رخ می دهد ۱۰ آذر ۱۴۰۰

خسوف کامل ۲۰۲۱ در شنبه آینده رخ می دهد

خورشید گرفتگی کامل زمانی اتفاق می‌افتد که ماه بین خورشید و زمین قرار گیرد و سایه آن روی زمین بیفتد به این ترتیب نور خورشید به زمین نمی‌رسد.

خوش خبری برای تاکسیرانان ۱۰ آذر ۱۴۰۰

خوش خبری برای تاکسیرانان

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی در سال‌های قبل اجرایی ولی به دلیل مشکلاتی این مسأله با چالش همراه شده است و متأسفانه این موضوع لغو بیمه تکمیلی رانندگان را به همراه داشته و سبب نارضایتی آنها شده است. ما این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم تا اشکالات را بتوانیم هر چه بهتر برطرف کنیم تا تاکسیرانان بتوانند از خدمات بیمه تکمیلی بهره‌مند شوند.

عدم داشتن گواهینامه از شمول بیمه شخص ثالث خارج است ۰۹ آذر ۱۴۰۰

عدم داشتن گواهینامه از شمول بیمه شخص ثالث خارج است

به گزارش افلاکیون  جلسه هیأت عمومی اصراری حقوقی روز سه شنبه مورخ ۹ آذرماه با حضور رؤسا، مستشاران و اعضای شعب حقوقی دیوان عالی کشور و شعبه ششم دادگاه خصوصی اختلاف بین شعبه عمومی حقوقی شهرستان بروجرد تشکیل شد.

متهمان پرونده  ۱۳۰ میلیون یورویی در اصفهان به ۱۵ سال حبس محکوم شدند ۰۹ آذر ۱۴۰۰

متهمان پرونده ۱۳۰ میلیون یورویی در اصفهان به ۱۵ سال حبس محکوم شدند

اتهام متهمان ردیف اول تا دوازدهم، مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای منتهی به اخلال در نظام اقتصادی کشور و تخلف از تعهدات ارزی با عدم ارائه برگ سبز گمرکی مبنی بر ورود کالای ثبت سفارش شده با ارز مبادرله‌ای به صورت  شبکه‌ای از طریق ارائه اسناد و مدارک غیرواقعی و مجعول به سه بانک با ارزشی بیش از ۱۳۰ میلیون یورو ارز دولتی و فروش آن در بازار آزاد بوده است.

سرم های انسانی دپو شده در گمرک بندر عباس ظرف ۴۸ ساعت ترخیص شود ۱۰ آذر ۱۴۰۰

سرم های انسانی دپو شده در گمرک بندر عباس ظرف ۴۸ ساعت ترخیص شود

معاون فنی گمرک ایران گفت: این محموله به میزان ۵۰ هزار بطری سرم قندی، ۵۰ هزار بطری سرم نمکی و ۱۶۰ هزار بطری سرم لاکتات در بسته بندی ۲۱۸ پالت (۱۶۶ تن به ارزش بیش از ۱۵۵ هزار دلار) است که از تاریخ ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ در گمرک بندرعباس نگهداری شده و دستگاه‌های مرتبط اقداماتی برای ترخیص آن انجام نداده اند.

گمرک میلک : تا اطلاع ثانوی تجار از ارسال محموله تجاری خودداری کنند ۱۰ آذر ۱۴۰۰

گمرک میلک : تا اطلاع ثانوی تجار از ارسال محموله تجاری خودداری کنند

روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: پس از بروز درگیری محدود در ده کیلومتری گمرک میلک در استان سیستان و بلوچستان و استقرار نیرو‌های نظامی در مرز و خروج محموله‌های تجاری، ایمن سازی محوطه و کامیون‌های حامل کالا در دستور کار قرار گرفت.

ایران به کشور وارد کننده فرآورده نفتی مثل بنزین تبدیل می شود ۰۹ آذر ۱۴۰۰

ایران به کشور وارد کننده فرآورده نفتی مثل بنزین تبدیل می شود

به گزارش افلاکیون  به نقل از خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی در نشست با سرمایه‌گذاران شرکت‌های پتروپالایش کشور گفت: تاکنون تلاش‌های زیادی انجام شده است، اما مصرف نیز به همان میزان افزایش یافته، اگر کرونا نبود شاید مصرف بنزین در کشور بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر در روز بود در حالی که تولیدمان ۱۰۶ میلیون لیتر در روز است.

اتمام اعتبار بانکها جهت ثبت نام ودیعه مسکن /وزارت راه: قبل نداریم ۰۷ آذر ۱۴۰۰

اتمام اعتبار بانکها جهت ثبت نام ودیعه مسکن /وزارت راه: قبل نداریم

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی با اعلام اینکه سامانه ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن از سوی وزرات راه و شهرسازی اداره می‌شود، افزود: تاکنون حدود ۱۳۰ هزار میلیارد ریال، بیش از سهمیه تعیین شده ستاد کرونا، ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن انجام شده است و بانک‌ها هیچ تعهدی برای پرداخت تسهیلات بیش از سهمیه‌های تعیین شده از سوی ستاد کرونا ندارند.

۹۱۰ میلیارد تومان قاچاق لوازم خانگی کره ای از عراق به ایران /قاچاقچیان نقره داغ شدند ۰۷ آذر ۱۴۰۰

۹۱۰ میلیارد تومان قاچاق لوازم خانگی کره ای از عراق به ایران /قاچاقچیان نقره داغ شدند

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: قاچاقچیان لوازم خانگی قاچاق را از نمایندگی سامسونگ در عراق تحویل می‌گرفتند بعد از ورود این کالا به کشور پول حاصل از فروش آن را به نمایندگی تحویل و به ازای آن دستمزد اندکی دریافت می‌کردند.

دولت جو بایدن ؛ مذاکرات وین پنجشنبه یا جمعه پایان خواهد یافت ۱۰ آذر ۱۴۰۰

دولت جو بایدن ؛ مذاکرات وین پنجشنبه یا جمعه پایان خواهد یافت

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده رفع تمامی تحریم‌ها علیه ایران، به گونه‌ای که قابل راستی‌آزمایی باشد مهم‌ترین دستور کار هیأت ایرانی را در این گفت‌وگوها تشکیل خواهد داد.

خبر ویژه / درگیری در مرز ایران  و افغانستان ۱۰ آذر ۱۴۰۰

خبر ویژه / درگیری در مرز ایران و افغانستان

 مرعشی ادامه داد: امروز هم مطابق آن برنامه کشاورزان باید برای سرکشی به زمین‌هایشان مراجعه می‌کردند که از 9 صبح امروز با تراکتورها سر زمین‌های کشاورزی خود رفتند. این روزهای سال در این منطقه فصل کشاورزی است اما به دلیل خشکسالی کشاورزان چاهک می‌زنند و از آب مختصر چاهک کشاورزی می‌کنند. 

سرم های انسانی دپو شده در گمرک بندر عباس ظرف ۴۸ ساعت ترخیص شود ۱۰ آذر ۱۴۰۰

سرم های انسانی دپو شده در گمرک بندر عباس ظرف ۴۸ ساعت ترخیص شود

معاون فنی گمرک ایران گفت: این محموله به میزان ۵۰ هزار بطری سرم قندی، ۵۰ هزار بطری سرم نمکی و ۱۶۰ هزار بطری سرم لاکتات در بسته بندی ۲۱۸ پالت (۱۶۶ تن به ارزش بیش از ۱۵۵ هزار دلار) است که از تاریخ ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ در گمرک بندرعباس نگهداری شده و دستگاه‌های مرتبط اقداماتی برای ترخیص آن انجام نداده اند.

گمرک میلک : تا اطلاع ثانوی تجار از ارسال محموله تجاری خودداری کنند ۱۰ آذر ۱۴۰۰

گمرک میلک : تا اطلاع ثانوی تجار از ارسال محموله تجاری خودداری کنند

روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: پس از بروز درگیری محدود در ده کیلومتری گمرک میلک در استان سیستان و بلوچستان و استقرار نیرو‌های نظامی در مرز و خروج محموله‌های تجاری، ایمن سازی محوطه و کامیون‌های حامل کالا در دستور کار قرار گرفت.

ارثیه ی خونین ۱۰ آذر ۱۴۰۰

ارثیه ی خونین

وع یک یا چند فقره قتل، گاهی نتیجه مرگبار مشاجره اعضای یک خانواده بر سر ارثیه است که تا به حال خون‌های زیادی برای آن ریخته شده است.

ورود هواداران به ورزشگاه امکان پذیر نیست ! منتظر نباشید ۱۰ آذر ۱۴۰۰

ورود هواداران به ورزشگاه امکان پذیر نیست ! منتظر نباشید

به گزارش افلاکیون  پس از بازی استقلال مقابل نساجی و پرسپولیس مقابل نفت آبادان در ورزشگاه آزادی که با حضور هواداران برگزار شد، امیدِ حضور آن‌ها تا پایان فصل حداقل در ورزشگاه آزادی به وجود آمد. هر چند انتقاداتی به این مهم شد و سایر باشگاه‌های لیگ برتر به این اتفاق معترض شدند که این مهم منصفانه نیست و اگر قرار به حضور هواداران است، باید تمام استادیوم‌ها این مجوز را کسب کنند.

لیونل مسی برای هفتمین بار جایزه توپ طلا را به دست آورد ۰۹ آذر ۱۴۰۰

لیونل مسی برای هفتمین بار جایزه توپ طلا را به دست آورد

این توپ طلا در حالی به لیونل مسی رسید که رقابت نزدیکی بین او و روبرت لواندوفسکی ستاره لهستانی باشگاه بایرن مونیخ وجود داشت. بعد از مسی و لواندوفسکی نیز جورجینیو به عنوان سومین بازیکن برتر جهان از نگاه فرانس فوتبال انتخاب شد.

شهرآورد با حضور تماشاگر ،منوط به رعایت دستور العمل های بهداشتی ۰۸ آذر ۱۴۰۰

شهرآورد با حضور تماشاگر ،منوط به رعایت دستور العمل های بهداشتی

محسن فرهادی، معاون فنی و مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت در ارتباط زنده با شبکه خبر گفت: خوشبختانه سویه امیکرون باعث عدم حضور تماشاگران در مسابقات این هفته لیگ برتر ندارد. در مسابقات قبلی دستورالعمل های بهداشتی به خوبی رعایت نشد البته ستاد ملی کرونا هم تاکنون در خصوص حضور تماشاگران هیچ گونه تصمیمی اتخاذ نکرده است.

برد شیرین تیم ملی بسکتبال در آغاز راه انتخابی جام جهانی ۰۵ آذر ۱۴۰۰

برد شیرین تیم ملی بسکتبال در آغاز راه انتخابی جام جهانی

دیدار رفت تیم‌های ملی بسکتبال ایران و بحرین در چارچوب پنجره نخست رقابت‌های انتخابی جام جهانی امروز جمعه در تالار بسکتبال آزادی برگزار شد که طی آن تیم ملی کشورمان با نتیجه ٨٢ بر ۶۶ موفق به شکست حریف خود شد.

طلسم پرسپولیس بعد از ۳بازی شکست /سرخ ها همسایه استقلال شدند ۰۳ آذر ۱۴۰۰

طلسم پرسپولیس بعد از ۳بازی شکست /سرخ ها همسایه استقلال شدند

این مسابقه با نتیجه یک بر صفر به سود پرسپولیس خاتمه پیدا کرد. با این نتیجه شاگردان گل‌محمدی جمع امتیازهای خود را به عدد 11 رساندند و به رده چهارم جدول رده‌بندی صعود کردند و همسایه استقلال شدند. نفت آبادان هم 4 امتیازی شد و در رده پانزدهم باقی ماند.