عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران توضیحاتی درباره پیشنهاد ایجاد صنف برای دستفروشان بیان کرد.
آیا دست‌فروشان صاحب صنف می‌شوند؟
آیا دست‌فروشان صاحب صنف می‌شوند؟

به گزارش افلاکیون، زهرا نژادبهرام، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران درباره پیشنهاد راه‌اندازی صنف برای دستفروشان، اظهار کرد: دلیل بنده برای بیان این پیشنهاد این است که ما نمی‌توانیم قشر دستفروشان را نادیده بگیریم، زیرا آن‌ها حضوری جدی در سطح شهر دارند و جزو مشاغل بی‌کانون محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: تنها مانع قانونی فعالیت دستفروشان ماده‌ای از قانون شهرداری‌هاست که می‌گوید سد معبر وجود نداشته باشد، ما می‌توانیم در این خصوص دو اقدام مشخص انجام دهیم؛ نخست اینکه وزارت صنعت یا اتاق اصناف نسبت به این ماده قانونی اقدام کند و دوم اینکه در تشکیلاتشان برای این قشر ظرفیت‌هایی ایجاد کنند تا هم حقوق آن‌ها و هم حقوق سایر اصناف رعایت شود.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های اصناف بساط باز کردن دستفروشان است که باعث عدم مراجعه مردم به مغازه هایشان می‌شود. اگر دستفروشان در قالب صنف فعالیت کنند می‌توانند مکان‌های خاصی داشته و تحت نظارت یک گروه خاص باشند.

وی با بیان اینکه در این صورت دستفروشان می‌توانند بیمه باشند و از خدمات دیگر بهره‌مند شوند، گفت: همیشه اصناف برای تحقق این امر مقاومت داشتند، اما اکنون امیدواریم اداره اصناف با توجه به شرایط کرونایی و فشاری که به این بخش از جامعه وارد می‌شود، اقدام لازم را انجام دهند.

نژادبهرام با اشاره به اینکه نام‌نویسی و ساماندهی دستفروشان از سوی شهرداری انجام می‌شود، اما کافی نیست، اظهار کرد: علاوه بر این موضوع، پیشنهاد دیگری مبنی بر تعیین فضا‌هایی برای فعالیت دستفروشان در سطح محلات مطرح و به شهرداری تهران ارائه کردم.