مهاجم آرژانتینی که به تازگی توانست رکورد ۴۶ ساله پله را بشکند آمار قابل توجهی را در این زمینه به ثبت رسانده است.

به گزارش افلاکیون به نقل از آس، “زمانی که فوتبال بازی کردن را شروع کردم هرگز تصور نمی‌کردم رکوردشکنی کنم.” این جمله لیونل مسی در واکنش به ثبت رکورد تاریخی ۶۴۴ گل برای بارسلونا بود. بدون شکست سخت ترینشان بود و او توانست یک گل بیشتر از پله (برای سانتوس) به ثمر برساند. فراتر از مشکلاتی که ستاره آرژرانتینی چند وقت پیش با باشگاه داشت باید دید از چه زمانی این گلزنی آغاز شده است، رکوردی که امروزه رسیدن به آن دست نیافتی است.

مسی در داده‌ها و رکوردها همچون طوفان است. گل‌هایش در طول ۱۷ فصل به ثمر رسیده است، از فصل ۰۵-۲۰۰۴ که نخستین گلش را برای بارسلونا وارد دروازه آلباسته کرد تا گلزنی اش برابر وایادولید (بامداد سه شنبه هفته گذشته). فصل ۱۲-۲۰۱۱ بیش از همه گلزنی کرد و ۷۳ بار دروازه حریفان را باز کرد یعنی میانگین ۱.۲۱ گل در هر بازی. در فصل ۱۳-۲۰۱۲ میانگین گل هایش ۱.۲۰ بود. ستاره آرژانتینی با ثبت ۶۴۴ گل در ۷۴۹ بازی برای بارسلونا از رکورد پله در گلزنی برای یک باشگاه عبور کرد. با فاصله زیادی مولر (۵۷۰ گل)، بیکان (۵۴۲) و مک‌گوری (۵۰۴) قرار دارند.

دیگو آلوس دروازه‌بانی است که بیش از همه مسی برابرش گلزنی کرده است (۲۱ گل). سپس دشمن محبوب مهاجم بارسا، ایکر کاسیاس (۱۸ گل)، گورکا ایرایسوس (۱۸ گل)، آندرس فرناندس (۱۷ گل) و دیگو لوپس (۱۴ گل) قرار دارند. خیلی عجیب است که به هم تیمی قدیمی‌اش کلودیو براوو ۱۳ گل زده است. قربانیان محبوب لئو: سویا (۳۷ گل)، اتلتیکومادرید (۳۲)، والنسیا (۲۹)، رئال مادرید (۲۶)، رئال بتیس و اسپانیول (۲۵)، اوساسونا و اتلتیک بیلبائو (۲۴) هستند. ستاره آرژانتینی ۵۳۱ گل با پای چپ، ۸۸ گل با پای راست، ۲۳ گل با سر، یک گل با قفسه سینه و یک گل با دست به ثمر رسانده است.

مسی در لالیگا ۴۵۱ گل، لیگ قهرمانان اروپا ۱۱۸ گل، ۵۳ گل در کوپا دل ری، ۱۴ گل در سوپرجام اسپانیا، پنج گل در جام جهانی باشگاه ها و سه گل در سوپرجام اروپا به ثمر رسانده است. این رکورد ۴۶ ساله که به لطف ۸۰ پنالتی و ۴۷ ضربه آزاد مستقیم شکسته شد.

مهاجم بارسا ۴۵۰ گلش را در محوطه جریمه، ۱۰۶ گل را بیرون از آن و ۸۸ گل را در ۱۸ قدم به ثمر رساند. برنده شش توپ طلا و شش کفش طلا سخت‌ترین رکوردشکنی را انجام داد، با این حال تنها رکوردش نیست. او برترین گلزن تاریخ ال کلاسیکو (۲۶ گل) و بیشترین عنوان با بارسا (۳۴ جام) محسوب می‌شود. ۹۱ گل در یک سال به ثمر رساند و رکورد مولر که در سال ۱۹۷۲ توانسته بود ۸۵ گل را وارد دروازه حریفان کند، شکست. کاپیتان آبی اناری‌ها از رکورد سارا با کسب هفت پیچیچی عبور کرد و در فصل ۱۲-۲۰۱۱ توانست ۵۰ گل به ثمر برساند. او ۱۶۱ دروازه‌بان را مغلوب خود کرد. مسی تنها یک گلزن نیست و در طول دوران ورزشی‌اش با بارسلونا ۲۶۰ بار گلزنی کرده است. او تمام نشدنی است.